Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò p3000024. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος p3000024 στις 02-02-2007, 15:47. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-01-2007, 12:36 24094

    OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

    Καλημέρα σε όλους.

    Έχω μία φόρμα στην Access στην οποία πατώντας "Browse" διαλέγεις ένα αρχείο τύπου .xls και όταν πατάς "Run", εκτελείται η σε όλους γνωστή εντολή

        DoCmd.TransferSpreadsheet acImport, acSpreadsheetTypeExcel8, "Table", txtPath, True, ""

    Έχω το εξής πρόβλημα: Θέλω να κάνω ακριβώς το ίδιο με αρχεία τύπου .ods του OpenOffice Calc, τα αντίστοιχα .xls του EXCEL.

    Μετά από μια μικρή αναζήτηση, δε βρήκα κάτι που να με βοηθήσει μιας και η παραπάνω εντολή δεν παίζει για .ods αρχεία και αυτό γιατί η συνάρτηση TransferSpreadsheet δέχεται ως δεύτερο όρισμα μόνο acSpreadsheetTypeExcel και acSpreadsheetTypeLotusWJ ...

    Γνωρίζει κανείς κάποιον άλλο τρόπο?

    Ευχαριστώ.

  •  26-01-2007, 13:27 24097 σε απάντηση της 24094

    Απ: OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

    μέσα από το Openoffice ,πορείς να το σώσεις σαν .xls

  •  26-01-2007, 13:35 24099 σε απάντηση της 24094

    Απ: OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

    Ναι, παράλειψή μου να μην το αναφέρω πριν.

    Αυτό ακριβώς που είπες κάνω, και στο δικό μου PC παίζει μια χαρά.

    Επειδή όμως η εφαρμογή είναι και σε άλλα PC, εκεί χτυπάει Runtime Error...

    Που μπορεί να οφείλεται?

    Μήπως επειδή σε εκείνα είναι εγκατεστημένο ΜΟΝΟ το OpenOffice, ενώ στο δικό μου έχω εγκατεστημένα και OpenOffice ΚΑΙ Office2003 ?
  •  26-01-2007, 13:52 24101 σε απάντηση της 24099

    Απ: OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

     p3000024 wrote:
    Μήπως επειδή σε εκείνα είναι εγκατεστημένο ΜΟΝΟ το OpenOffice, ενώ στο δικό μου έχω εγκατεστημένα και OpenOffice ΚΑΙ Office2003 ?

    Μπα δε νομίζω, αντιγράφω από εδώ: http://www.openoffice.org/product/calc.html

    "Save your spreadsheets in OpenDocument format, the new international standard for office documents. This XML based format means you're not tied in to CALC. You can access your spreadsheets from any OpenDocument compliant software.

    Of course, you are free to use your old Microsoft Excel spreadsheets, or save your work in Excel format for sending to people who are still locked into Microsoft products. If all they want to see is your results, then use Portable Document Format (.pdf) - no need to buy any extra software. "

    χτυπάει το convert to xls ή το import; μήπως για το import χρειάζεται το excel?

  •  26-01-2007, 14:04 24103 σε απάντηση της 24094

    Απ: OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

    Το convert γίνεται κανονικά, κάνω ένα Save As (Microsoft Excel 97/2000/XP).

    Για το import χρειάζεται το αρχείο να είναι Excel, αλλά όταν στο άλλο PC κάνω την ίδια διαδικασία και πατάω Run, χτυπάει...

  •  26-01-2007, 14:06 24104 σε απάντηση της 24103

    Απ: OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

    άρα για να γίνει το import χρειάζεται το excel. Μήπως το import χρειάζεται κάποιο object toy excel? το βρίσκω πολύ πιθανό.
  •  02-02-2007, 15:47 24430 σε απάντηση της 24104

    Απ: OpenOffice Calc (αρχεία τύπου *.ods)

    Μπορούμε να θεωρήσουμε το θέμα ως λήξαν.

    Βρήκα την άκρη με τη βοήθεια ενός συναδέλφου. Αποθηκεύω το .XLS αρχείο ως .CSV και από κει και πέρα γίνεται κανονικά το άνοιγμα με τη βοήθεια μιας συνάρτησης που το ανοίγει και διαβάζει γραμμή-γραμμή τα περιεχόμενα.

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems