Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ειμαι προβληματισμενος

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò it048. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Saber στις 14-02-2007, 12:20. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-02-2007, 00:59 24856

    ειμαι προβληματισμενος

    ειμαι προβληματισμενος. ειμαι 4ο ετος εφαρμοσμενη πληροφορικη κ μου προσφερουν θεση για web developer σε μια εταιρια σε asp.net.
    Φυσικα κ θα πω ναι. Γνωριζω απο vb.net αλλα το τελευταιο εξαμηνο εχω πορωθει με τα δικτυα και με ενδιαφερει να ασχοληθω σαν system administrator αλλα δ ξερω που παν τα 4.
    Θελω να μου πειτε τι θα διαλεγατε εσεις αν εισασταν στην θεση μου.

    Το σιγουρο (web developer)
    Το ισως καλυτερο απο πλευρα $ (system administrator)

    Στη δουλεια οκ θα παω αλλα δ ξερω αν αξιζει να χαραμιστω σαν προγραμματιστης κ ως που μπορω να φτασω
  •  12-02-2007, 01:41 24858 σε απάντηση της 24856

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    it048:

    Στη δουλεια οκ θα παω αλλα δ ξερω αν αξιζει να χαραμιστω σαν προγραμματιστης κ ως που μπορω να φτασω

    "Χαραμιστείς"?! Γιατί νομίζεις ότι θα "χαραμιστείς"; Κοίτα, βασικά κάνε αυτό που σου αρέσει περισσότερο γιατί συνήθως σε ό,τι μας αρέσει και το κάνουμε με τη καρδιά μας και με μεράκι γινόμαστε καλοί και όταν γινόμαστε καλοί, αξίζουμε και περισσότερα Wink

    Απο εκεί και πέρα, αν το κοιτάς από οικονομικής πλευράς το πράγμα, τυπικά, το development φέρνει περισσότερα λεφτά από το administration. Αν δεν κάνω λάθος, αυτά λένε τα salary surveys. Αυτό που θα σου φέρει όμως περισσότερα λεφτά είναι το να γίνεις guru στο αντικείμενό σου, όποιο και αν είναι αυτό, εφόσον όμως ξέρεις να το πουλίσεις και κάνεις και τις κατάλληλες επαγγελματικές επιλογές.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  12-02-2007, 01:46 24859 σε απάντηση της 24856

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    4ο έτος ε?

    Νέος είσαι ακόμα φαντάζομαι.....

    Έχεις πάει στρατό?

    Αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα για αρχή ως web developer. Στη συνέχεια, μιας και θα ερχόμουνα σε επαφή με την αγορά εργασίας και την κατάσταση της πληροφορικής εδώ Ελλάδα, θα έβλεπα αν άξιζε να μείνω προγραμματιστής ή να γίνω sysadmin ή κάτι άλλο.

    Επειδή είχα και εγώ την πόρωση με τα δίκτυα και τη διαχειρισή τους, για να γίνεις καλός sysadmin πρέπει να λιώσεις στο διάβασμα τόσο σε τεχνικό επίπεδο (αρχιτεκτονική, δομημένη καλωδίωση, τεχνολογίες LAN/WAN) όσο και σε επίπεδο λογισμικού (λειτουργικά (Unixοειδή κυρίως), ασφάλεια δικτύων, πρωτόκολλα επικοινωνίας και ένα σωρό άλλα).

    Το κακό είναι ότι όσα βιβλία να διαβάσεις και όσα να πειραματιστείς με server os, θα σου λείπει η εμπειρία, πράγμα βασικό.

    Στον προγραμματισμό μπορείς να φτάσεις και σε ένα ανεκτό επίπεδο μόνος σου (βλ. freelancer)

    Για να γίνεις sysadmin (και να σου αποφέρει $$$) πρέπει να περάσουν χρόνια και να είσαι λίγο χειρότερος απο guru(^_^). Τα ίδια ισχύουν και στον προγραμματισμό βέβαια.

    Perosnal notes:
    1) Και εγώ ήθελα να ασχοληθώ με δίκτυα αλλά το γύρισα τελικά στον προγραμματισμό.
    2) Μια πρώτη πρακτική γεύση του όσα αναφέρω, την απέκτησα στη σχολή μου, όπου δούλευα στο Network Operator Center (NOC). Λογικά κάθε πανεπιστήμιο πρέπει να έχει, οπότε κοίτα άμα μπορείς να μπείς.....


    Φιλικά


    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
  •  12-02-2007, 09:38 24863 σε απάντηση της 24856

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    Πάρε πρώτα το πτυχίο. Και κάνε και ένα μάστερ ΕΚΤΟΣ Ελλάδος για να δεις τί σημαίνει πραγματικά development. Χωρίς πτυχίο ο μισθός που θα πάρεις θα είναι κατά πολύ μικρότερος των άλλων, ενώ πολλές εταιρείες απλά δεν θα ασχοληθούν με το βιογραφικό σου εκτός και έχεις να δείξεις πολύ καλή εμπειρία ή πας συστημένος. Τα χρήματα που θα πάρεις τώρα μπορεί να φαίνονται σπουδαία, αλλά είναι σίγουρα λιγότερα απ' όσα θα έπαιρνες αν είχες και το πτυχίο.

    Ή πάρε το πτυχίο, δούλεψε για να μαζέψεις χρήματα και μετά πήγαινε για μάστερ έξω.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  12-02-2007, 10:59 24867 σε απάντηση της 24863

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    Αν και ο Παναγιώτης έχει λόγο που σου λέει για το πτυχίο,εγώ, προερχόμενος από άλλη "σχολή" (αυτή των μη πτυχιούχων της πληροφορικής) θα συμφωνήσω επί της αρχής, επί της ουσίας όμως έχω διαφορετική άποψη για το αν κάποιος θα ασχοληθεί με το πτυχίο σου ή οχι. Πολλές φορές το πτυχίο δεν αποτελεί πανάκεια για την πρόσληψη.

    Σχετικά με το θέμα: Δεν "χαραμίζεσαι" με καμμία από τις δύο επιλογές κλάδου. Στατιστικά, οι developers είναι λιγότεροι από τους admins και βγάζουν (στα ψηλά επίπεδα) περισσότερα χρήματα (κατά μέσο όρο, όχι όμως πάντοτε). Ενας guru, είτε admin είτε developer, θα βγάλει γενικά καλά χρήματα. Δεν μιλώ για τους gurus, αλλά για το μέσο όρο.

    Αποψή μου: Αρπαξε όποια ευκαιρία σου δίνεται γιατί οι ευκαιρίες είναι δυσεύρετες για όσους κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην αγορά εργασίας σε αυτό τον κλάδο. Ειτε development είτε δίκτυα, είτε άλλο, απόκτησε εργασιακή εμπειρία για να ξεφύγεις από αυτό το πρώτο "σκαλοπάτι" στο οποίο κολλάνε πολλοί πτυχιούχοι αναγκαζόμενοι, όταν πλέον δεν βρίσκουν δουλειά, να αλλάξουν αντικείμενο. Ο μόνος τρόπος να καταλάβεις αν σου αρέσει ή οχι κάτι, είναι να το κάνεις.

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  12-02-2007, 13:39 24871 σε απάντηση της 24856

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    Συμφωνώ και γω απόλυτα με τους προλαλήσαντες. Είμαι και γω εκ των μη-πτυχιούχων πληροφορικάριων (Χρηματοοικονομικά στο ΜΑκεδονίας και master στο e-commerce).

    Αυτό που ζητάνει ΟΛΟΙ είναι αποδεδειγμένη προϋπηρεσία. Ειδικά αν πάς σε εταιρεία που δεν φτιάχνει στατικά sites για χασαποταβέρνες με flash και έντονα χρώματα. Δοκίμασε τις δυνάμεις σου και δεν αν σου αρέσει. Το θέμα είναι ότι σε κάθε εταιρεία μπορεί να ασχολείσαι με διαφορετικά πράγματα, οπότε μόνο μετά από χρόνια μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη για τον τομέα. Στην αρχή πας λίγο σαν το πρόββατο στη σφαγή.

    Από κει και πέρα αν σε ενδιαφέρουνε τα δίκτυα θα σου έλεγα να ασχοληθείς και να πάρεις κάποια πιστοποίηση της Cisco, η οποία και από μόνη της είναι χρυσάφι.

    Αυτό που θα σου έλεγα τέλος είναι ότι οι admins γενικά είναι δουλειά που δεν την εκτιμάει κανένας. Ο λόγος είναι ότι όσο όλα πάνε καλά κανείς δεν το ξέρει. Αν κάτι στραβώσει θα σε μάθουνε όλοι (φυσικά σαν μαύρο πρόββατο). Από την άλλη ο developer είναι πολύ πιο εύκολο να στήσει σχέση εμπιστοσύνης και συνεργασίας. Εξαρτάται φυσικά και από τις ικανότητές σου να κουμαντάρεις τις ανεξέλεγκτες απαιτήσεις αλλά αυτό θα το αντιμετωπίσεις έτσι κι αλλιώς. Τα έχω κάνει και τα δύο και προσωπικά προτιμώ να είμαι developer.

    Ελπίζω να βοήθησα


    Simple Photography
  •  12-02-2007, 14:00 24872 σε απάντηση της 24867

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    cap:

    Αν και ο Παναγιώτης έχει λόγο που σου λέει για το πτυχίο,εγώ, προερχόμενος από άλλη "σχολή" (αυτή των μη πτυχιούχων της πληροφορικής) θα συμφωνήσω επί της αρχής, επί της ουσίας όμως έχω διαφορετική άποψη για το αν κάποιος θα ασχοληθεί με το πτυχίο σου ή οχι. Πολλές φορές το πτυχίο δεν αποτελεί πανάκεια για την πρόσληψη.



    Συμφωνω απολυτα, στη δουλεια μας το βιογραφικο παιζει μεγαλυτερο ρολο απ'οτι το πτυχιο. Σημασια εχει να δειξεις οτι εχεις εμπειρια και δουλεια πισω απο αυτο που ουσιαστικα "πουλας". Εγω π.χ. ειμαι "σκετος" αποφοιτος Λυκειου αλλα αυτο δεν με εμποδισε πουθενα μεχρι τωρα στην καριερα μου. Αυτη τη στιγμη εχω μια δουλεια που και καλοπληρωμενη θεωρειται αλλα και δουλευω με τις συνθηκες ποιυ εγω ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελω (και απαιτω αν θελεις...). Μη σου γινει εμμονη ιδεα το χαρτι, το μαστερ η κι εγω δεν ξερω τι αλλο. Δες τι πραγματικα σου αρεσει και κυνηγησε το οσο περισσοτερο μπορεις, ξενυχτα, γραψε/σβησε/ρωτα κτλ κτλ. Οπως λενε και οι Αμερικανεοι (στα λιγα που λενε και συμφωνω): "The only job security is your own ability", και ικανοτητα αποκτας μονο με τη συνεχομενη τριβη με το αντικειμενο.

    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  12-02-2007, 14:40 24873 σε απάντηση της 24856

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    Φίλε να κάνεις αυτό που σου αρέσει.
    Τώρα δουλεύοντας με asp έχεις την ευκαιρεία να βγάλεις χαρτζιλίκι.
    Μη περιμένεις μεγάλα εισοδήματα την πρώτη τριετία της καριέρας σου.
    Προσωπικά σου συστείνω να τελειώσεις το πτυχίο σου, να δουλέψεις και να βγάλεις χαρτζιλίκι και να πας στρατό.
    Μετά όπως σου είπε ο Παναγιώτης κάνε (εαν μπορείς οικονομικά) ένα μεταπτυχιακό έξω ΚΑΙ ΜΗ ΓΥΡΙΣΕΙΣ!
    Μείνε εκεί και βρες δουλεία εκεί.
    Εαν γίνεις ΥΕΑ στο στρατό και πας μετά στην Αγγλία για δουλεία, εκεί το θεωρούν ως πολύ πολύτιμη εμπειρεία ως "team leader".
    Εαν σε ενδιαφέρουν τα δίκτυα τότε θα πρέπει να μάθεις πάρα πολύ καλά από Unix/Linux και μετά να κάνεις αν μπορείς και κάποια σεμινάρια Cisco.
    Το διάβασμα που έχουν οι developers είναι πολύ.
    Το διάβασμα που έχουν οι Unixades/Linuxades είναι περισσότερο.
    Το διάβασμα που έχουν οι Ciscάδες είναι παρανοϊκό.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  12-02-2007, 18:28 24897 σε απάντηση της 24873

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    Αν μου επιτρέπετε μια παρέν8εση, το θέμα της πιστοποίησης δεν νομίζω ότι πολυαξίζει.......

    Η Cisco έχει δυο προγράμματα το Certified Cisco Network Assistance (CCNA) και Certified Cisco Network Partner(CCNP). Αυτό που με ξενίζει είναι ότι το CCNA έχει διάρκεια ζωής (2 xρόνια νομίζω).

    Τέλος παρένθεσης
    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
  •  12-02-2007, 19:35 24900 σε απάντηση της 24897

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    Κοίτα
    Στον δικτυακό κόσμο τα πράγματα λειτουργούν διαφορετικά.
    Εαν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με διαχείριση και σχεδιασμό δικτύων, πρέπει να ξέρει από Cisco.
    Είναι σα να βγαίνει σήμερα λογιστής και να μην ξέρει το Excel.
    Όποιος δε ξέρει από Cisco, de facto δε ξέρει από TCP/IP.
    Η συγκεκριμμένη αγορά θέλει τα χαρτιά.
    Πάντως το πρόγραμμα πιστοποιήσεων της Cisco δεν είναι όπως τα περιγράφεις.
    Εδώ θα βρεις περισσότερες πληροφορίες: http://www.cisco.com/web/learning/le3/learning_career_certifications_and_learning_paths_home.html
    Πάντως εας μην μπερδεύουμε το φίλο μας.
    Καλύτερα είναι να πάρει τώρα αυτή τη δουλειά και να βγάλει χαρτζιλίκι.
    Αυτά θα τον απασχολήσουν μετά από 2-3 χρόνια.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  14-02-2007, 12:20 24987 σε απάντηση της 24900

    Απ: ειμαι προβληματισμενος

    Συμφωνώ απόλυτα.

    Μιας και έχει την ευκαιρία, ας την πιάσει από τα μαλλιά. Στο μέλλον βλέπει με τι θέλει να ασχοληθεί.

    thrylos ευχαριστώ για το link.

    ps:λογιστής που να μην ξέρει SPSS? ^_^
    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems