Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

PDA - PC sql server and sql server ce

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DaltonGR. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nsouflis στις 22-12-2006, 13:22. Υπάρχουν 109 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 8 (110 εγγραφές)   1 2 3 4 5 > ... Τελευταία »
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2006, 12:55 21738

    Crying [:'(] PDA - PC sql server and sql server ce

    Γεία σας,

    Είμαι καινούργιο μέλος.Και καινούργιος στο cf .net.

    Μια ερώτηση πως μπορώ να μεταφέρω δεδομένα ενός πίνακα απο sql server του desktop pc  σε sql server ce  του pda;

    και στο τέλος της ημέρας να μεταφέρονται οι αλλαγές απο το pda στο pc.

    Ευχαριστώ εκ'των προτέρων...

  •  06-12-2006, 18:24 21766 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    Ή χειροκίνητα (γράφοντας κώδικα) με πολύ κόπο ή με synchronization με πολύ κόπο Smile

    Αν πρόκειται για οne-off διαδικασία μπορείς επίσης να το κάνεις με SSIS αλλά για κάτι που θες να γίνεται συχνά, περισσότερο βολεύουν οι δύο πρώτες λύσεις.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  07-12-2006, 09:03 21792 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    Πώς θα μπορέσω να στείλω ένα συγκεκριμένο view ενός πίνακα απο το pc στο pda.Θα πρέπει να φτιάξω και μια εφαρμογή και στο pc.έτσι δεν είναι?υπάρχει κανείς που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο.θα με βοηθούσε αρκετά.

    ευχαριστώ..
  •  07-12-2006, 09:15 21793 σε απάντηση της 21792

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    DaltonGr , εκεί έχεις δύο επιλογές :
    α)  θα δώσεις στο PDA έτοιμη την βάση με τον πίνακα την οποία θα ετοιμάσεις από το desktop οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αυτοματοποιήσεις την μεταφορά ( βλέπε SqlServer 2005 Mobile edition , Sqlite , xml file , text file κλπ   που έχεις την δυνατότητα να δημιουργείς την βάση - δεδομένα από το desktop pc )

    β) ή θα μιλήσει το pda με το pc θα ζητήσει δεδομένα πχ από κάποιο web service , και θα τα αποθηκεύσει στην τοπική του βάση . ( Δεν στο συνιστώ για μεγάλους πίνακες διότι απαιτεί πολλά resources από το pda . ) Απο την άλλη όμως με τον δεύτερο τρόπο μπορείς να επιστρέφεις δεδομένα στο desktop επιλεκτικά

    Εξαρτάται από το σενάριο που έχεις η καλύτερη υλοποίηση .
  •  07-12-2006, 09:33 21795 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    στο pda έχω εγκαταστήσει sql server ce.θα πρέπει δηλαδή κατα τον πρώτο τρόπο να στείλω τον πίνακα απο το pc στο pda.ο πίνακας δεν θα έχει και πολλές εγγραφές(περίπου 500). σε μορφή πχ XML και μετά το pda να κάνει την αντίστροφη δουλειά.απο xml σε πίνακα(αυτό γίνετε??)

  •  07-12-2006, 10:06 21798 σε απάντηση της 21795

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    Μπορείς να το κάνεις αυτό είτε από comma delimited , είτε από xml .

    Σαφώς και μπορεί να το διαβάσει το PDA και να το γράψει στον SQLCe .

    Η λύση του web service στο desktop pc θα σε συνέφερε αν τα δεδομένα σου αλλάζουν συχνά και χρειάζεται το PDA να ενημερώνεται οπότε θα αυτοματοποιούσες την διαδικασία .

    Αν όμως έχεις SqlServer 2005 ( όχι express ) τότε μπορείς να δημιουργείς την βάση κατευθείαν από το desktop και με ένα copy να την διαβάζει η εφαρμογή σου στο PDA .

  •  07-12-2006, 11:23 21811 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    sql server 2005 έχω.γίνετε δηλαδή να αντιγράφετε κατα ένα τρόπο η βάση απο το pc στο pda αλλά μόνο ορισμένοι πίνακες με sql εντολές ή με vb προγραμματισμό?

  •  07-12-2006, 12:17 21816 σε απάντηση της 21811

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    Η βάση σου δεν θα έχει στατική δομή και θα αλλάζουν μόνο τα δεδομένα ??

    Αν ναί μπορείς να την δημιουργήσεις μία φορά και να ανανεώνεις τα δεδομένα της .

    ( Το απόγευμα ή αύριο όταν θα είμαι μπροστά σε έναν Sql 2005 θα δώ το σενάριο )

    Προγραμματιστικά πιστεύω πως ναί αλλα δυστυχώς είμαι ακόμα σε υποδομή vs2003 και δεν μπορώ να το επαληθεύσω .

    Edited :
    Δυστυχώς ό φίλος Kelman είχε δίκιο για τον πολύ κόπο .
    Δεν βρήκα τρόπο στον sql 2005 dev που έχω . Ίσως μπορέσει κάποιος φίλος να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες .
    Οπότε μένω στο σενάριο με το web service σου έγραψα .

  •  07-12-2006, 12:34 21817 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    στατική δομή έχει

    μόνο τα δεδομένα θα αλλάζουν και τίποτα άλλο.

    απλός στο τέλοσ της ημέρας το pda θα πρέπει να ανανεώνει κάποιες εγγραφές ενός συγκεκριμένου πίνακα στο pc.

    ευχαριστώ πάρα πολύ

  •  07-12-2006, 12:46 21819 σε απάντηση της 21816

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    Τότε κύταξε την λύση ενός web service από το οποίο θα ζητάς τα αρχικά δεδομένα σου θα τα γράφεις στην τοπική σου βάση , θα κρατάς τις αλλαγές και μετά θα τα στέλνεις πίσω στο τέλος της ημέρας . Αν δε τα pda σου έχουν και wireless δυνατότητα τότε θα κάνεις όλη την διαδικασία transparent για τον χρήστη εφόσον δεν θα χρειάζεται να κάνει cradle το pda για την επικοινωνία .

    Συγνώμη δεν ξέρω αν είναι το best case scenario αυτό , αλλά επειδή ήδη το έχω υλοποιήσει με επιτυχία σε κάποιο project δουλεύει πολύ καλά .

    Απλά χρειάζεται να φτιάξεις εκτός της εφαρμογής του pda ένα web service που θα αναλαμβάνει τις μεταφορές των δεδομένων και έναν προσβάσιμο IIS στο δικτυο σου .

    Αν κάποιος φίλος έχει κάποιο άλλο σενάριο θα με ενδιέφερε να το ακούσω γιατι με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα .

  •  07-12-2006, 13:45 21823 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    έχεις να μου δώσεις ένα κομμάτι κώδικα να μπορέσω να αρχίσω η κάποιο link που σε βοήθησε.θα με βοηθούσε αφάνταστα.

  •  07-12-2006, 13:56 21825 σε απάντηση της 21823

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    Συνημμένα: WebServiceAndSmartDeviceTest.zip
    Το συννημένο αρχείο έχει δύο projects . Ενα web service με μία μεθοδο που επιστρέφει ένα dataset με έναν πίνακα με ένα row  ,
    και ένα ppc project που διαβάζει το web service και δείχνει τον πίνακα σε κάποιο grid .
    θα χρειαστεί να δημιουργήσεις το virtual site στον IIs και να κάνεις unzip το web service εκεί . ( Μπορείς να τεστάρεις αν δουλεύει και από το internet explorer πληκτρολογώντας http://yourip/dataexchange/data.asmx )
    Στο smart device project θα χρειαστεί να αλλάξεις το web reference να κάνει target τον IIS .

    ( ή ακόμα καλύτερα δημιούργησε νέα project δικά σου και πάρε μία ιδέα από αυτά --τα οποία είναι ένα απλό παράδειγμα  )

    Συγνώμη όμως όπως σου είπα χρησιμοποιώ ακόμα cf 1 ( vs2003 ) . Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα .

  •  07-12-2006, 17:15 21847 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    σε ευχαριστώ πολυ.θα τα κοιτάξω και θα σου πω.

    ευχαριστώ και πάλι...

  •  08-12-2006, 11:42 21872 σε απάντηση της 21738

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

    υπάρχει κάποιο site απο όπου θα μπορέσω να δώ κάποια tutorials για iis kai webservices???
  •  08-12-2006, 11:59 21877 σε απάντηση της 21872

    Απ: PDA - PC sql server and sql server ce

Σελίδα 1 από 8 (110 εγγραφές)   1 2 3 4 5 > ... Τελευταία »
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems