Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

DNN file system length increased

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò StrouMfios. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος StrouMfios στις 17-12-2010, 09:28. Υπάρχουν 22 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (23 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-12-2010, 12:40 61610

    DNN file system length increased

    Καλησπέρα σε όλους,

    έχω στήσει ενα site σε DotNetNuke το οποίο δεν χρησιμοποιείται ακόμη.
    Έχω βάλει quota στα 800Mb και τώρα εχει 220Mb overused.
    Έχω απενεργοπιήσει τα logs.
    Τι είναι αυτό που αυξάνει το μέγεθος του site χωρίς κιόλας να χρησιμοποιείται?

    Ευχαριστώ

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 12:50 61612 σε απάντηση της 61610

    Απ: DNN file system length increased

    Ποιό ήταν το αρχικό μέγεθος του site και πότε παρατήρησες την αλλαγή στο μέγεθος; Εννοώ, μήπως το μέγεθος ήταν εξαρχής μεγάλο; Η έγινε εκ των υστέρων μεγαλύτερο;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-12-2010, 13:01 61613 σε απάντηση της 61612

    Απ: DNN file system length increased

    Δεν θυμάμαι πιο ήταν το αρχικό μέγεθος του site αλλα το παρατήρησα περίπου 2 εβδομάδες απο όταν το έβγαλα live.
    Εκ των υστέρων έγινε μεγαλύτερο.

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 13:07 61614 σε απάντηση της 61612

    Απ: DNN file system length increased

    Αν το admin - event log σου δεν έχει εγγραφές, τότε κοίταξε να δεις μήπως η database σου έχει full recovery plan (σε περίπτωση βέβαια που το συνολικό μέγεθος μετράει και το μέγεθος της db). Επίσης, ορισμένα 3rd-party modules (όπως π.χ. το OWS) έχουν debug modes, και κάθε φορά που τα καλείς γράφουν πράγματα στη βάση. Εχεις εγκαταστήσει modules από τρίτους κατασκευαστές / δούλεψες καθόλου με το site αυτή την περίοδο;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-12-2010, 13:22 61615 σε απάντηση της 61614

    Απ: DNN file system length increased

    Site Log δεν έχει τίποτα.
    Αλλά όταν πάω να δώ event Logs παίρνω error
    Error: Log Viewer is currently unavailable.
    DotNetNuke.Services.Exceptions.ModuleLoadException: Timeout expired. 
    The timeout period elapsed prior to completion of the operation or the server is not responding. 
    ---> System.Data.SqlClient.SqlException: Timeout expired. The timeout period elapsed prior to 
    completion of the operation or the server is not responding. 
    at System.Data.SqlClient.SqlConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection) 
    at System.Data.SqlClient.SqlInternalConnection.OnError(SqlException exception, Boolean breakConnection) 
    at System.Data.SqlClient.TdsParser.ThrowExceptionAndWarning(TdsParserStateObject stateObj) 
    at System.Data.SqlClient.TdsParser.Run(RunBehavior runBehavior, SqlCommand cmdHandler, SqlDataReader dataStream, 
    BulkCopySimpleResultSet bulkCopyHandler, TdsParserStateObject stateObj) 
    at System.Data.SqlClient.SqlCommand.RunExecuteNonQueryTds(String methodName, Boolean async) 
    at System.Data.SqlClient.SqlCommand.InternalExecuteNonQuery(DbAsyncResult result, String methodName, Boolean sendToPipe) 
    at System.Data.SqlClient.SqlCommand.ExecuteNonQuery() at Microsoft.ApplicationBlocks.Data.SqlHelper.ExecuteNonQuery(SqlConnection connection, 
    CommandType commandType, String commandText, SqlParameter[] commandParameters) 
    at Microsoft.ApplicationBlocks.Data.SqlHelper.ExecuteNonQuery(String connectionString, CommandType commandType, 
    String commandText, SqlParameter[] commandParameters) 
    at Microsoft.ApplicationBlocks.Data.SqlHelper.ExecuteNonQuery(String connectionString, CommandType commandType, String commandText) 
    at DotNetNuke.Services.Log.EventLog.DBLoggingProvider.Data.SqlDataProvider.PurgeLog() 
    at DotNetNuke.Services.Log.EventLog.DBLoggingProvider.DBLoggingProvider.PurgeLogBuffer() 
    at DotNetNuke.Services.Log.EventLog.LogController.PurgeLogBuffer() 
    at DotNetNuke.Modules.Admin.LogViewer.LogViewer.Page_Load(Object sender, EventArgs e) 
    --- End of inner exception stack trace ---
    Το συνολικό μέγεθος δεν μετράει το μέγεθος της db και για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως ελέγχω αν η db εχει full recovery plan. 
    Δεν έχω κάνει κάνει τέτοια ρύθμιση και δεν ξέρω και πως γίνεται :)

    Δεν έχω ασχοληθεί με το site για πολύ καιρό τώρα και δεν έχω 3rd party modules.

    Κάτι γίνεται με το event logs μαλλον.



    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 13:27 61616 σε απάντηση της 61615

    Απ: DNN file system length increased

    Χμ. Μου "μυρίζει" τεράστιο eventlog table. 

    Οταν λες "απενεργοποίησα τα logs" μάλλον εννοείς το site log, οχι το event log του dnn. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

    Αν έχεις πρόσβαση στον sql server, κάνε ένα truncate τον πίνακα eventlog και θα δεις το ...φως :). Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις από το host->SQL. Μετά άρχισε να κοιτάς το log. Προφανώς κάποιο exception συμβαίνει τακτικά και γεμίζει το event log. Αν δεν έχεις συχνό interaction με το site, ο πρώτος ύποπτος είναι ίσως κάποιο task στο scheduler, ειδικά αν το έχεις βάλει το site σε κανένα keepalive (π.χ. dnnmonitor).


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-12-2010, 13:30 61617 σε απάντηση της 61614

    Απ: DNN file system length increased

    Στον πίνακα eventLogs είχε 27000 εγγραφές, τα έσβησα και τώρα φέρνει data αλλα το μέγεθος δεν έχει επηρεαστεί.
    Συνεχίζει να είναι μεγάλο. 

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 13:33 61619 σε απάντηση της 61616

    Απ: DNN file system length increased

    Μάλλον μου έδωσες την λύση.
    Όντως έχω site monitoring service, οπότε θα παρακολουθήσω τα logs για να δώ τι συμβαίνει.

    :) τουλάχιστον έχω κάτι κατα νού τώρα.

    Ευχαριστώ πολύ 

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 13:40 61620 σε απάντηση της 61619

    Απ: DNN file system length increased

    Το μέγεθος είναι μεγάλο επειδή ναι μεν σβήστηκαν τα data, αλλά ο χώρος στην db εξακολουθεί να είναι δεσμευμένος. Τα καλά νέα είναι οτι δεν πρόκειται να μεγαλώσει παραπάνω μια και νέα data θα γράφονται στον free χώρο :)
    Αν θέλεις να επαναφέρεις την db σε ένα πιό λογικό μέγεθος, θα πρέπει να την κάνεις shrink.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-12-2010, 13:47 61621 σε απάντηση της 61620

    Απ: DNN file system length increased

    Το κυριότερο είναι οτι τώρα μπορώ να καταλάβω απο πού προέρχεται το λάθος. 
    Μου φαίνεται χάος το cms άλλα θα το μάθω.
    Με καλωσορίζω :)

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 13:54 61622 σε απάντηση της 61621

    Απ: DNN file system length increased

    Για να μην μας προλάβει ο κ. Καντζέλης :), να σου "διαφημίσω" λίγο και το dotnetnuke.gr που διατηρεί εξειδικευμένα forums για το DNN (και πρόσφατα αποτελεί και μέλος του INETA). Τώρα θα μου πεις, γιατί εφόσον οι ίδιοι άνθρωποι γράφουμε εδώ και εκεί υπάρχει και εδώ περιοχή dotnetnuke; Η απάντηση είναι γιατί ο στόχος είναι να βοηθήσουμε, άρα το κάνουμε από όπου μπορούμε, απλά :)




    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-12-2010, 14:21 61632 σε απάντηση της 61622

    Απ: DNN file system length increased

    Έχω γραφτεί στο donetnuke.gr αλλα ο λογαριασμός μου ακόμα δεν έχει εγκριθεί.
    Συμπληρώνω οτι η εγγραφή μου ήταν πριν απο αρκετούς μήνες. Θα αναμένω :)



    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 15:00 61636 σε απάντηση της 61632

    Απ: DNN file system length increased

    Χμ. Καλά που μου το είπες! Θα μιλήσω με το Νικο γιατί είδα οτι υπάρχει ένα θεματάκι.
    Στην ενέκρινα πριν από λίγο.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-12-2010, 15:16 61637 σε απάντηση της 61636

    Απ: DNN file system length increased

    Big Smile

    Ευχαριστώ!!!!!

    αν δεν το θες, www.antallakseto.gr
  •  14-12-2010, 22:42 61651 σε απάντηση της 61637

    Απ: DNN file system length increased

    @Stroumfios: είδα το πρωί την ερώτηση αλλά δεν μπορούσα να απαντήσω γιατί ημουν σε συνέδριο. Ήμουν σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει ο σωτήρης. Να ζητήσω συγνώμη για το πρόβλημα της εγγραφής στο dotnetnuke.gr.

    Έπρεπε να είχες στείλει ένα email στο [email protected]. Τώρα βλέπω ότι έχεις γραφτεί κανονικά. Είναι πολύ περίεργο γιατί τα registration settings τα είχα στο αυτόματο....αυτό πρακτικά σημαίνει ότι όποιος κάνει register γίνεται και μέλος του dotnetnuke.gr.... Τώρα είδα ότι γράφτηκες στο dotnetnuke.gr, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

    ελπίζω να σε δούμε στο 2ο dotnetnuke event.

    Για αυτό που ρώτησες βλέπω σε κατατόπισε ο σωτήρης.

    Γενικά είναι καλό να βλέπεις τα EventLog και SiteLog tables. Μπορείς να το κάνεις μέσα από το SQL Server management studio αφού συνδεθείς στο SQL Server Ιnstance που έχεις την DNN βάση του Portal.εκεί μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα εξής
    1
    2
    3
    4
     
    SP_SPACEUSED EventLog
    
    
    SP_SPACEUSED SiteLog


    Επίσης μπορείς να πας μέσα από το DNN, στο Host -> SQL και να κάνεις το ίδιο.

    SP_SPACEUSED EventLog

    SP_SPACEUSED SiteLog

    Μετά κάνεις ένα Truncate και στην συνέχεια όπως είπε ο Σωτήρης ένα DBCC SHRINKDATABASE

    Το cms δεν είναι χάος. Στο Dotnetnuke.gr θα βρεις πολλά links για whitepapers,webinars,documents.

    @ cap: Καλά κάνεις και διαφημίζεις.





    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
Σελίδα 1 από 2 (23 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems