Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος axaros στις 24-07-2006, 13:14. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-07-2006, 21:41 14857

    Computer [co] Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

    Βρίσκεστε όλοι μαζί μέσα σε ένα δωμάτιο;
    Περνάνε πάνω από το κεφάλι σας συνεχώς Project Managers ή ανώτερα στελέχη κρυφοκοιτώντας την οθόνη σας ή διακόπτοντάς σας για να σας ρωτήσουν πώς τα πάτε ή για να σας δώσουν οδηγίες;
    Το τηλέφωνό σας χτυπάει συχνά για να σας ρωτήσουν διάφοροι διάφορα;
    Δεχεστε συχνά διακοπές από συναδέλφους σας για ερωτήσεις τις οποίες μπορούν να απαντήσουν και μόνοι τους;
    Σας καλούν ξαφνικά σε meetings για τα οποία κάποιος αμέλησε να σας ενημερώσει;

    Για την εταιρία: Όλα αυτά συμβάλλουν στην ελλάτωση της παραγωγικότητας των προγραμματιστών. Η ανάπτυξη λογισμικού είναι μια πνευματική εργασία. Χρειάζεται την αντίστοιχη συγκέντρωση. Οι υστερικοί Project Managers που ρωτάνε κάθε πέντε λεπτά «πως πάει» δεν συμβάλλουν σε αυτό. Οργανώστε το χρονο που θα απασχολειτε τους προγραμματιστές καθορίζοντας γνωστά σε ολους εκ των προτέρων χρονικά διαστήματα σε συγκεκριμένες ημέρες. Δώστε οδηγίες σε όσους έχουν αλληλεπίδραση με τους developers για τα παραπάνω και οργανώστε τα meetings σας δημιουργώντας όσο λιγότερες έκτακτες διακοπές είναι δυνατόν. Αν ο χώρος σας σας το επιτρέπει, «αραιώστε» ελαφρά τις αποστάσεις μεταξύ των developers σε περίπτωση που αυτοί δείχνουν να αποσυντονίζονται από την μεταξύ τους εκτακτη επικοινωνία και επιθυμούν πιο ήσυχες συνθήκες εργασίας.

    Τι θα λέγαμε έξω από τα δόντια: Η παραγωγικότητα στην πνευματική εργασία δεν εξασφαλίζεται με το «μαστίγιο» και τη δημιουργία παράλογου άγχους, αλλά με την εξασφάλιση κινήτρων. Εχετε προσλάβει ανθρώπους με το σκεπτικό ότι φροντίζουν για τη δουλειά τους. Φροντίστε να ΜΠΟΡΟΥΝ να φροντίσουν για τη δουλειά τους.

    Για τον προγραμματιστή: Δεν μπορείτε να κάνετε πολλά για τα θέματα για τα οποία ευθύνεται η εταιρία, είτε στον τομέα των διαδικασιών είτε στο χωροταξικο τομέα. Μπορείτε όμως να φροντίζετε να ανταποκρίνεστε μονο σε θέματα τα οποία δεν μειώνουν την παραγωγικότητά σας, φιλτράροντας διπλωματικά τα υπόλοιπα. Φροντίστε να παρέχετε γραπτώς όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείτε ώστε να ελαχιστοποιείτε τις έκτακτες ερωτήσεις από τους αντίστοιχους ενδιαφερόμενους.

    Τι θα λέγαμε έξω από τα δόντια: Κάντε σαφές ότι απροειδοποίητες διακοπές, προσκλήσεις σε meetings, ερωτήσεις, τηλεφωνικές ή κατ’ιδίαν, θα μπαίνουν σε queue και δεν θα απαντώνται όποτε «καπνίσει» σε αυτόν που ρωτάει. Η εταιρία θέλει να κάνετε τη δουλειά σας σωστά. Απαιτήστε να εργάζεστε κι εσείς σωστά. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες σε αυτό. Ενας συνάδελφός σας μπορεί να διακόψει τη συγκέντρωσή σας για 15 λεπτά για να ρωτήσει κάτι που θα του εξοικονομήσει 30 δευτερόλεπτα εργασίας. Ενας project manager μπορεί να διακόψει απρογραμμάτιστα τη συγκέντρωσή σας για μια ώρα για να ρωτήσει πληροφορίες που θα του αποφέρουν μόνο καθησυχασμό στο αγχος του «ποτε θα παραδοθεί» που τον διακατέχει. Εξυπηρετήστε τους την πρώτη φορά, αλλά δαγκώστε τους αν το επαναλαμβάνουν συχνά. Αλλιώς και τη δουλειά σας δεν θα κάνετε και υπαίτιοι αποτυχίας θα χαρακτηριστείτε.

    Disclaimer: Οι παραπάνω απόψεις και θέσεις ανήκουν στο συγγραφέα της δημοσίευσης και μπορούν να χαρακτηριστούν υποκειμενικές. Η αρχική ιδέα της συγγραφής βασίστηκε πάνω σε μια δημοσίευση που έγινε στο JoelOnSoftware.com και την οποια μπορείτε να βρείτε εδώ: http://www.joelonsoftware.com/articles/fog0000000043.html. Δεν διεκδικούν σε καμμια περίπτωση τον τίτλο επίσημων συμβουλών παραγωγικότητας και η συζήτηση ή / και αμφισβήτησή τους όχι μόνο επιτρέπεται, αλλά ενθαρρύνεται!


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  17-07-2006, 21:54 14861 σε απάντηση της 14857

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

    Δεν ξέρω πόσα χρόνια εμπειρίας έχεις αλλά από τα blog και τον Ζαχαρία σε κόβω για "τέρας". Smile Απλά ελπίζω να τα διαβάζουν οι νέοι κυρίως μήπως και ενεργοποιηθούν και βελτιωθούν οι συνθήκες στον κλάδο μας.

    Τώρα στο ίδιο το θέμα, νομίζω ότι είναι δυστυχώς από τα πιο δύσκολα να αντιμετωπίσεις διπλωματικά και να μη γίνεις κάποτε "κακός". Ιδιαίτερα επειδή αυτοί που κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά δεν καταλαβαίνουν και πόσο κοστίζει στην πραγματικότητα μια διακοπή του "1 λεπτού".
    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  17-07-2006, 22:00 14862 σε απάντηση της 14861

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

    Χεχε, τερας δεν είμαι, αλλά έχω φάει κάτι λίγα (λιγα! το τονίζω!) χρονάκια στο κεφαλι. :) Α, και παρεμπιπτόντως καλωσήλθες!

    Τωρα οσον αφορά στο ζητούμενο, ναι, είναι ακριβώς έτσι. Ειναι οι ίδιοι άνθρωποι που θα σου πουν "φαντάσου μια Access..." ζητώντας ένα πλήρες BPM σύστημα. Ζουν αναμεσα μας, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτούς κάνοντας τη ζωή μας όσο το δυνατόν καλύτερη.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  18-07-2006, 07:22 14868 σε απάντηση της 14857

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

    Respect!

    Όταν φτάνω τις 20 φορές τη μέρα, την επόμενη μέρα δουλεύω από το σπίτι.
    W3C - Leading the Web to Its Full Potential...
  •  18-07-2006, 13:17 14886 σε απάντηση της 14862

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

     cap wrote:
    Χεχε, τερας δεν είμαι, αλλά έχω φάει κάτι λίγα (λιγα! το τονίζω!) χρονάκια στο κεφαλι. :) Α, και παρεμπιπτόντως καλωσήλθες!


    Καλώς σας βρήκα!

    Μια συνήθεια που απέκτησα με αφορμή τις "διακοπές" (αλλά όπως σίγουρα ξέρεις έχει τεράστιες προεκτάσεις και εφαρμογές) είναι να κρατάω "ημερολόγιο". Από το τι ώρα ήρθα στο γραφείο και τι ώρα έφυγα μέχρι τι έκανα αλλά και ποιος μου είπε να κάνω τι κλπ. Η ανάγκη δημιουργήθηκε όταν για κάτι φεγγάρια με βαφτίσανε "μάνατζερ" (άλλη ιστορία αυτή η πρακτική) και έχανα τη μπάλα με τα requests αλλά και από τις αμέτρητες φορές που έχω ακούσει "με τι δουλεύεις τώρα; ΤΙΙΙΙ; Ποιος σου είπε να δουλεύεις με αυτό; Δεν είναι αυτό προτεραιότητα!!". Κυρίως βέβαια κάτι τέτοιο βοηθάει εμένα για να κρατάω σημειώσεις για το τι έκανα και γιατί, κάτι σαν comments αλλά πάνω στον κώδικα της καθημερινότητας (πω πω τι έγραψα).
    Τέλος πάντων δεν είναι και τόσο σχετικό ίσως με το θέμα αλλά κολλάει παντού (και στα άλλα σου blog). Μέχρι τώρα όλα αυτά τα κατέγραφα σε απλούστατα txt με Ultraedit αλλά μόλις βρήκα μια free εφαρμογούλα που είναι κομμένη και ραμμένη γι'αυτό: http://www.splinterware.com/products/idailydiary.htm
    Μη βαράτε που δεν έκατσα να φτιάξω δική μου, είμαι λίγο τεμπέλης στο να ανακαλύπτω τον τροχό που έχουν φτιάξει άλλοι νωρίτερα.

    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  19-07-2006, 12:25 14941 σε απάντηση της 14886

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

    Έλα τώρα βρε Σωτήρη ...
    Υπερβολές ....

    Γιατί και εγώ όταν ρώτησα τι ακριβώς σημαίνει αυτό :

    "Τέλος θα ήθελα να κλείσω με το εξής συμπέρασμά μου, πως όλα είναι θέμα management, δηλαδή η σχέση του developer-manager δεν εξαρτάται μόνο από το Manager, αλλά και από τον developer, συνεπώς και ο developer θα πρέπει να εξασκηθεί στο management του manager!"

    απάντηση δεν πήρα ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  19-07-2006, 12:48 14947 σε απάντηση της 14941

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

     axaros wrote:

    Έλα τώρα βρε Σωτήρη ...
    Υπερβολές ....

    Γιατί και εγώ όταν ρώτησα τι ακριβώς σημαίνει αυτό :

    "Τέλος θα ήθελα να κλείσω με το εξής συμπέρασμά μου, πως όλα είναι θέμα management, δηλαδή η σχέση του developer-manager δεν εξαρτάται μόνο από το Manager, αλλά και από τον developer, συνεπώς και ο developer θα πρέπει να εξασκηθεί στο management του manager!"

    απάντηση δεν πήρα ...



    Τα πράγματα δεν είναι και πολύ περίπλοκα... Ο μάνατζερ (όπως ο σκύλος και το παιδί) είναι όπως τον μάθεις. Πρέπει να τον "εκπαιδεύσεις", με διακριτικό τρόπο.
    Ένα καλό παράδειγμα εκπαίδευσης  μπορείτε να διαβάστε εδώ. Αφορά την εκπαίδευση του συζύγου, αλλά είναι πολύ χρήσιμο και για το διευθυντή σας, ιδιαίτερα αν είναι άνδρας...

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  19-07-2006, 12:58 14948 σε απάντηση της 14947

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

    Η διαφορά mns είναι και την εξέφρασα κάποτε ευθαρσώς σε μία κ. του HR σε κάποια εταιρεία που δούλευα,
    σε ένα από αυτά τα "γενικής φύσεως" meetings που λύνονται όλα τα προβλήματα δια μαγείας και χτυπάμε
    παλαμάκια προσπαθώντας να μην βγούμε οι τρελλοί του χωριού που τα βλέπουν όλα μαύρα,
    ότι είμαστε τεχνοκράτες και όχι δημοσιοσχεσίτες...

    Το κακό στο χώρο είναι, ότι ελάχιστοι πραγματικά αισθάνονται τεχνοκράτες,
    γι' αυτό και ανέχονται τις αρλούμπες του καθενός ...

    ΥΣ.

    Από τη συγκεκριμένη εταιρεία έφυγα...
    Και στο "μη ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου" είπα ότι θα σημαδέψω κιόλας !!!


    Πάνος Αβραμίδης
  •  22-07-2006, 12:19 15093 σε απάντηση της 14948

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

     axaros wrote:

    Η διαφορά mns είναι και την εξέφρασα κάποτε ευθαρσώς σε μία κ. του HR σε κάποια εταιρεία που δούλευα,
    σε ένα από αυτά τα "γενικής φύσεως" meetings που λύνονται όλα τα προβλήματα δια μαγείας και χτυπάμε
    παλαμάκια προσπαθώντας να μην βγούμε οι τρελλοί του χωριού που τα βλέπουν όλα μαύρα,
    ότι είμαστε τεχνοκράτες και όχι δημοσιοσχεσίτες...

    Το κακό στο χώρο είναι, ότι ελάχιστοι πραγματικά αισθάνονται τεχνοκράτες,
    γι' αυτό και ανέχονται τις αρλούμπες του καθενός ...

    ΥΣ.

    Από τη συγκεκριμένη εταιρεία έφυγα...
    Και στο "μη ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου" είπα ότι θα σημαδέψω κιόλας !!!



    axare έχω προσέξει και από άλλα δικά σου post ότι μου θυμίζεις τον εαυτό μου μερικά χρόνια πριν. Επέτρεψέ μου (και ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το "θάρρος" μου) να υποθέσω ότι είσαι κάτω των 30 ή έχεις ικανότητες ώστε να παρατάς με "ευκολία" δουλειές και να βρίσκεις άλλες. Κι εγώ είμαι άνθρωπος που δεν μου αρέσει να κάνω "εκπτώσεις" κι έχω έρθει σε ρήξη με εργοδότες αλλά θεωρώ ότι μια δόση διπλωματίας είναι πάντα απαραίτητη για πάρα πολλούς λόγους. Ένας είναι ότι δεν μπορείς για πάντα να αλλάζεις δουλειά για κάθε κόντρα που θα έχεις. (γι'αυτό και αναφέρθηκα στο κάτω των 30). Η γνώμη μου βέβαια επηρεάζεται απτο ότι βλέπω τα πράγματα πολύ μαύρα στον κλάδο μας και θεωρώ ότι αν βρεθείς να ψάχνεις για δουλειά και είσαι πάνω από 38 (βάζω ένα αυθαίρετο όριο βέβαια που σηκώνει κουβέντα), τα πράγματα τη σήμερον ημέρα είναι σκούρα. Και στο λέω γνωρίζοντας ανθρώπους - αστέρια με όλη τη σημασία της λέξης που δεν έβρισκαν για 1-2 χρόνια δουλειά λόγω ηλικίας... Και όταν βρήκαν είχαν κάνει τεράστιους συμβιβασμούς και περικοπές από τις αρχικές τους απαιτήσεις. Επίσης να σου πω κάτι που ακούγεται στερεότυπο αλλά είναι μεγάλη αλήθεια, ο χώρος μας είναι πολύ μικρός για να ερχόμαστε σε τόσο μεγάλες ρήξεις. Προς Θεού δε λέω να είσαι υποτακτικός και να λες πάντα ναι! Αντιθέτως να διεκδικείς και να είσαι μαχητής αλλά σοφός μαχητής. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.

    Για την εκπαίδευση του μάνατζερ το έχω ακούσει κι εγώ από ξένους, όταν εκπαιδευόμουν σε ένα software house στο εξωτερικό και μου λέγανε πράγματα που για Ελλάδα ήταν (και είναι ακόμα) "εξωτικά". Τους έλεγα ότι δεν πρόκειται να δεχτούν τα αφεντικά όλα αυτά που μου έδειχναν και μου απάντησαν ακριβώς ότι "sometimes you have to educate your superiors". Δοκίμασα αλλά απέτυχα (όχι στη δουλειά μου, στο educate) και τελικά έφυγα μετά από μια μεγάλη κόντρα αφού είχα εξαντλήσει κάθε περιθώριο. Για να μη λες δηλαδή Big Smile

    Εις τον στρατό Καραμάνο δεν γίνονται διακρίσεις! Και επιστήμων να είσαι, σκατά θα καθαρίσεις!
  •  24-07-2006, 13:14 15133 σε απάντηση της 15093

    Απ: Συμβουλές: Πόσες φορές την ημέρα διακόπτεται απρογραμμάτιστα η εργασία σας;

    Φίλε Kcb, δεν παρεξηγώ τίποτε. Είμαι 35 χρονών και καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς όταν μιλάς για συμβιβασμούς που πιθανά κάποιος θα κάνει σαν υπάλληλος οπουδήποτε ... Στην τελική αν κανείς είναι τόσο σίγουρος για τις επιλογές του και δεν δέχεται μύγα στο σπαθί του ανοίγει δική του επιχείρηση και κάνει ότι και όπως θέλει.

    Πίστεψε με όμως ότι δεν έχω πλέον την υπομονή να ακούω αρλούμπες και προσπαθώ (ομολογουμένως σκληρά)
    να μην παίρνω εν θερμώ αποφάσεις.
     


    Πάνος Αβραμίδης
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems