Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ανάπτυξη web service από developer team

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò vagelious. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος vagelious στις 05-10-2006, 17:09. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-10-2006, 15:49 17729

    Ανάπτυξη web service από developer team

    Η ερώτηση μου είναι απλή:
    Ποιος είναι ο προτεινόμενος τρόπος για μια ομάδα να εργαστεί επάνω στο ίδιο, υπό ανάπτυξη, web service;

    Σίγουρα ο κώδικας πρεπει να είναι κάπου στο δίκτυο, τι γίνεται όμως με τις ρυθμίσεις για τον IIS (virtual directory);


    Ευχαριστώ

  •  02-10-2006, 16:19 17733 σε απάντηση της 17729

    Απ: Ανάπτυξη web service από developer team

    Ο κώδικας μπορεί να αναφέρεται σε localhost, ώστε να παίζει ο κάθε developer στον δικό του IIS (με ίδια virtual directories για τον καθένα).

    Εναλλακτικά μπορείτε να βάλετε την client εφαρμογή (αν αυτό είναι το πρόβλημα) να διαβάζει τα urls από εξωτερικό αρχείο (μόνο αν υπάρχει, αλλιώς παίρνει τα κανονικά από το app.config) το οποίο θα βρίσκεται έξω από το project σε συμφωνημένη θέση και να διαβάζει από εκεί τα urls των web services)

    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  02-10-2006, 16:46 17737 σε απάντηση της 17733

    Απ: Ανάπτυξη web service από developer team

    Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

    Συνεχίζω με τα εξής:

    Στο project ήδη όλα τα url είναι παραμετροποιήσιμα. Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν ανοίγω το project από το δίκτυο, δηλαδή από ένα mapped network drive, και πάω να το τρέξω για να μου δημιουργήσει το wsdl, παίρνω το μήνυμα:
    "It is an error to use a section registered as allowDefinition='MachineToApplication' beyond application level. 
    This error can be caused by a virtual directory not being configured as an application in IIS."

    Μάλλον, δεν μπορεί να εκκινήσει το asp development server.

    Μήπως πρέπει να δημιουργώ το wsdl με κάποιο διαφορετικό τρόπο, ή μου διαφεύγει κάτι άλλο;
  •  02-10-2006, 18:11 17738 σε απάντηση της 17737

    Απ: Ανάπτυξη web service από developer team

    Υπάρχει το εξής έγγραφο με τίτλο "Team Development with Visual Studio .NET and Visual SourceSafe": http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/dnbda/html/tdlg_rm.asp

    Για μένα είναι ένα πολύτιμο έγγραφο το οποίο έχει καθορίσει σε μεγάλο βαθμό το πως οργανώνω τον κώδικά μου, τόσο δουλεύοντας ομαδικό, όσο και ατομικά από περισσότερους από έναν υπολογιστές. Το μόνο που δεν περιγράφει, σε περίπτωση που δουλεύεις σε VS 2005, είναι το feature ανάπτυξης site χωρίς IIS (με local file system) το οποίο είναι και αυτό καλή λύση. Ακόμα και αν θέλεις να δουλέψεις έτσι και πάλι ΠΡΕΠΕΙ να διαβάσεις το άρθρο καθώς περιέχει πολύτιμες πληροφορίες σχετικά με το source safe, την οργάνωση των projects και των solutions κ.α.

    ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΙΝΑΙ MUST!!!


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  02-10-2006, 18:56 17743 σε απάντηση της 17737

    Απ: Ανάπτυξη web service από developer team

    Έλεγξε ότι όλα τα virtual directories είναι όντως ορισμένα σαν applications στον IIS. Αυτό που λέει το μήνυμα δηλαδή.
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  03-10-2006, 12:16 17800 σε απάντηση της 17743

    Απ: Ανάπτυξη web service από developer team

    ok!! Σας ευχαριστω πολύ παιδιά!
  •  05-10-2006, 17:09 18029 σε απάντηση της 17800

    Απ: Ανάπτυξη web service από developer team

    Επανέρχομαι για μία ρύθμιση του Visual Studio η οποία με παίδεψε αρκετά!

    Προκειμένου, λοιπόν να μπορώ να έχω το web service project μου στο δίκτυο, και να τρέχουν όλα κανονικά έπρεπε να αλλάξω το εξής property:

    Web site -> Start Options -> Build: Before running start page = Build Page,

    αντί για build web site (που ήταν το default)

    Αυτά! Απλά το αναφέρω μήπως χρειαστεί και σε κάποιον άλλο!

    Ciao
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems