Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual C++ or Visual Basic.NET? :|

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Madvil. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Madvil στις 18-10-2006, 15:14. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-10-2006, 15:54 18305

    Visual C++ or Visual Basic.NET? :|

    Καλησπέρα.

    Είμαι απόφοιτος τεχνικού λυκείου στον κλάδο προγραμματιστών και απόφοιτος ΙΕΚ στην ειδικότητα τεχνικός τηλεπληροφορικής (ναί, από τα όνοματα που ακούγονται ωραία αλλά δεν είναι).

    Μετά την στρατιωτική μου θητεία , κατάφερα και εργάστηκα σαν βοηθός system administrator για περίπου 1 χρόνο, οπού και ασχολήθηκα με Visual Basic περισσότερο. Αλλά από εκεί και πέρα έχω αλλάξει άπειρες δουλειές μέχρι να βρεθεί κάτι καλό για τα μέτρα μου. Αποφάσισα να ρώτησω λοιπόν εσάς  ποία από τις 2 γλώσσες προγραμματισμού αξίζει να αναπτύξω ωστέ να μπορώ να λέω οτι μπορώ να βρώ μία εργασία, γιατί από τεχνικούς δικτύων/linux φοβάμαι οτι δεν θά βρω ποτέ... Γνώσεις σε Visual Basic και Visual C++ έχω τα βασικά.

    Ευχαριστώ.


    <xristis1> Exw tin entypwsi oti to caps lock mou den leitourgei.
    <xristis2> Eisai sigouros?
    <xristis1> Nai sou lew. To patisa kai 2 fores malista alla tipota.
  •  09-10-2006, 16:33 18309 σε απάντηση της 18305

    Απ: Visual C++ or Visual Basic.NET? :|

    Κατ'αρχην πολυ καλο το κειμενο στην υπογραφη σου :)

    Τωρα γι'αυτο που ρωτας: Αφου σε απασχολει το θεμα δουλειας, ισως η C++ δεν ειναι η καλυτερη λυση αυτη τη στιγμη, στην Ελλαδα τουλαχιστον.

    Για τα Windows και το .net που ειναι το preferred application developing platform, σου προτεινω τη C# μιας και απ'οτι λες τα βασικα της C++ τα ξερεις οποτε θα σου ειναι λιγο familiar, τουλαχιστον στην αρχη.
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  09-10-2006, 20:49 18328 σε απάντηση της 18305

    Απ: Visual C++ or Visual Basic.NET? :|

    Ευχαριστώ για την συμβουλή :D

    Θα περιμένω και άλλα posts εννοείται γιατί μιλάω για επιλογή που θα κρίνει με τί θα ασχοληθώ και πότε :s
    <xristis1> Exw tin entypwsi oti to caps lock mou den leitourgei.
    <xristis2> Eisai sigouros?
    <xristis1> Nai sou lew. To patisa kai 2 fores malista alla tipota.
  •  09-10-2006, 21:06 18329 σε απάντηση της 18328

    Απ: Visual C++ or Visual Basic.NET? :|

    Ψάξε σε αυτό το site και θα βρεις και άλλες συζητήσεις σε αυτό το θέμα.

    Εγώ θα μετέφερα τον προβληματισμό σου μεταξύ C# και C++. Και η επιλογή εδώ έχει να κάνει με το τομέα που θα ασχοληθείς. Συνήθως σε πληροφοριακά συστήματα, web sites, client/server εφαρμογές όπου εμπλέκονται και βάσης δεδομένων χρησιμοποιείται C#. Για περισσότερο low level πράγματα (π.χ. εταιρείες που ασχολουνται με hardware, embedded development κλπ.) η C++ είναι σχεδόν υποχρεωτική.

    Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Πολλές φορές η επιλογή αυτή έρχεται μόνη της μέσα από μια συνεργασία μια εταιρεία όπου υπάρχει συγκεκριμένη απαίτηση σε γλώσσα προγραμματισμού. Αν τελικά σου αρέσει συνεχίζεις. Αν όχι μπορείς εύκολα να αλλάξεις. Ξεκινάς τώρα οπότε οι στροφές σε τεχνολογίες είναι πιο εύκολες και ίσως επιβάλλονται κι όλας! Από ότι φαίνεται είσαι άνθρωπος που ψάχνεσαι... οπότε μην φοβάσαι να δοκιμάσεις!
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  18-10-2006, 15:14 18756 σε απάντηση της 18305

    Απ: Visual C++ or Visual Basic.NET? :|

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2 για την βοήθεια.

    Ξεκινάω :D
    <xristis1> Exw tin entypwsi oti to caps lock mou den leitourgei.
    <xristis2> Eisai sigouros?
    <xristis1> Nai sou lew. To patisa kai 2 fores malista alla tipota.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems