Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò IXC. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimsis στις 12-10-2007, 00:12. Υπάρχουν 21 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (22 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-10-2007, 13:57 36133 σε απάντηση της 36073

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Πάντως και εγώ που το είχα ψάξει παλιότερα αν δεν ειπωθεί ρητά ότι πρέπει να του δόσεις των κώδικα τότε είναι πνευματική σου ιδιοκτησία και ανήκει σε εσένα. Κοίτα εδώ και ψάξε λίγο περισσότερο εδώ. Εγώ πάντως θα σου συνιστούσα αφού βλέπω να τσακώνεστε γι αυτό το θέμα να του τον πωλήσεις και να του τον δώσεις αφού πρώτα αφαιρέσεις όλα τα σχόλια που έχεις γράψει. Και μην ξεχνάς στα δικαστήρια δεν εφαρμόζετε πάντα ο νόμος που νομίζεις.
  •  11-10-2007, 14:27 36136 σε απάντηση της 36129

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    cap:

    Να συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου και να πω το εξής βαθιά φιλοσοφικό:

    Ορισμένες φορές η καλύτερη τιμωρία για τον πελάτη είναι ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ τον πηγαίο κώδικα και να τον αφήσεις να βγάλει τα μάτια του με αυτόν, είτε ο ίδιος (αν "νομίζει" οτι "ξέρει" ) είτε πληρώνοντας εξωτερικούς συνεργάτες. Αν έχεις χρησιμοποιήσει και τίποτα περίεργα design patterns μέσα, ακόμα καλύτερα :)


    Πολύ καλό. Smile
    Μπορείς να κάνεις τον κώδικα obfuscate και να του δώσεις το output του reflector. Τυπωμένο εννοείται και όχι σε αρχείο DevilDevil

    Harry Tsavdaris
  •  11-10-2007, 14:46 36138 σε απάντηση της 36073

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Και εγώ θα συμφωνήσω να μην μπλέξεις με δικαστήρια.
    Στην Ελλάδα οι νόμοι άλλες φορές δεν εφαρμόζονται  και άλλες φορές εφαρμόζονται στην υπερβολή τους ακολουθώντας το γράμμα και όχι το πνεύμα του νόμου.
    Μην ξεχνάτε την περίπτωση των τυχερών παιχνιδιών (φρουτάκια κλπ) που εφαρμογή του ισχύει και για όλα τα παιχνίδια στα
    internet café (ο νόμος είναι εν ισχύ ακόμα απλά δεν εφαρμόζεται).

    Δώσε τον κώδικα και προσπάθησε να κρατήσεις καλή σχέση με το πελάτη σου ώστε σιγά – σιγά να αποκτήσεις σχέση εμπιστοσύνης και να μπορέσεις να πάρεις στο τέλος αυτό που θέλεις.
    Και την επόμενη φόρα θα ξέρεις ότι πρέπει να υπάρχουν συμβόλαια που να αναφέρουν τι ακριβώς παρέχεις.

    Υ.Σ. Αυτό με την εκτύπωση του κώδικα μου άρεσε πολύ Big Smile


    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  11-10-2007, 16:17 36145 σε απάντηση της 36138

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Καλή ιδέα αυτό με την εκτύπωση.

    Βέβαια θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι για να τυπώσω περίπου 44.000 γραμμές κώδικα.Big Smile

  •  11-10-2007, 16:21 36146 σε απάντηση της 36145

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Μπορεις φυσικά να τον τυπώσεις με font size 4 και χωρίς spaces, θα κάνεις αρκετή οικονομία!Cool


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  11-10-2007, 17:08 36147 σε απάντηση της 36146

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Μια και βρήκαμε λοιπόν τη λύση :), να σου πω και πως θα το κάνεις:

    Κατ'αρχήν θα μετατρέψεις τον κώδικα στο δυαδικό σύστημα. Ητοι, 0 και 1.

    Επειτα θα τον συμπιέσεις. Η συμπίεση γίνεται ως εξής: Από τα 0 και 1 πετάμε τα 0 που ούτως η άλλως είναι άχρηστα και κρατάμε τα 1 που ειναι χρήσιμα. Ε, μετά όλα αυτά τα 1 μπορούν να συμπιεστούν σε ένα και μοναδικό 1. Μεγεθος: 1 byte.

    Υπάρχει κάποιο μικρο πρόβληματάκι στην αποσυμπίεση, αλλά σε λεπτομέρειες θα μπαίνουμε τώρα; :)

    Sorry για το offtopic, αλλά δεν άντεξα ;)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  12-10-2007, 00:12 36172 σε απάντηση της 36073

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Την καλησπέρα μου στην αξιόλογη παρέα,

    δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει ή σου χρησιμεύσει να διαβάσεις και μερικές ακόμα απόψεις, αλλά αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ, που είναι σχετικές συζητήσεις στο freestuff, όπου γράφω και τις προσωπική μου άποψη.

    PS: Ελπίζω να μη θεωρηθεί διαφήμιση, μια και δεν έχω καμιά σχέση πέρα αυτή του μέλους με το freestuff.

    Δημοσίευση στην κατηγορία:
Σελίδα 2 από 2 (22 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems