Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πολλοί πίνακες ή ένας?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gspiros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gspiros στις 16-08-2008, 19:01. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (17 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-08-2008, 14:10 44131 σε απάντηση της 44130

    Απ: Πολλοί πίνακες ή ένας?

    MakisCE:

    Η απορία μου παραμένει, αν αυτό που πρότεινα (βλ. διάγραμμα) έχει δυσκολία στο Insert

    "πιθανόν να είναι μπελάς στο insert ενός Article/Hotel/etc,
    μιας και πρώτα πρέπει να μπει εγγραφή στο CommentableEntities και το ID Που θα πάρει εκεί, θα είναι το uniqueID (foreign key) στον Articles πχ." 

    Εννοείς ότι υπάρχει πρόβλημα να ξέρεις ποιο είναι το νέο ID που έχει το record που μόλις πρόσθεσες; Υπάρχουν λύσεις για αυτό...

    • Δεν το προσδιορίζει η βάση, το υπολογίζεις και εισάγεις εσύ στην βάση, άρα το ξέρεις εκ των προτέρων
    • Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα store procedure να σου κάνει την εγγραφή στον πίνακα που θες, και αυτό είναι σε θέση να σου γυρίσει το ID

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-08-2008, 19:01 44140 σε απάντηση της 44130

    Απ: Πολλοί πίνακες ή ένας?

    Όπως το φαντάζομαι εγώ δεν πρέπει να είναι πολύ δύσκολο.

    Θα πρέπει να βάλεις ένα trigger στην βάση, όπου θα τρέχει κάθε φορά που προσθέτεις ένα row στους πίνακες hotel, article, photos κτλ...
    Αυτό που θα γίνεται είναι να προσθέτει ένα νέο ID στον πίνακα Entities και στην συνέχεια θα βάζει αυτό το ID σε εκείνο το row που πρόσθεσες, με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα column με μοναδικό ID στους πίνακες hotel, article, photos κτλ...

    Τώρα που το διαβάζω, μου φαίνεται ότι η βάση θα κάνει πολύ δουλειά για το (σχεδόν) τίποτα...
    Έτσι γίνεται ή υπάρχει πιο εύκολος τρόπος?
Σελίδα 2 από 2 (17 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems