Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WCF & .NETCF MessageSecutiyException

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò strapro. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Βασιλειάδης Σπύρος στις 04-03-2010, 01:04. Υπάρχουν 15 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (16 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-03-2010, 01:04 57438 σε απάντηση της 54515

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Επειδή έφαγα τα μούτρα μου αρκετά με αυτό το πράγμα να παραθέσω την εμπειρία μου.

    Όταν κάνεις developement βάσεις το TimeZone ίδιο και server και client (και τα 2 στον τοπικό σου μηχάνημα στην ελλάδα) γιατί πολύ απλά δεν πρόσέχεις την ώρα. Μετά δίνεις την εφαρμογή σου να την σηκώσουν στον παραγωγικό server (dedicated server @ America) και ο εγκαταστάτης βάζει TimeZone Ελλάδας... και αφήνει την ώρα όπως έχει.... Τρως πατάτα .... Βάζει το TimeZone America.... wrong coast.... τρως πατάτα... βαζει σωστο timezone right coast.... δουλεύει για 1 ώρα... ξανατρως πατάτα... Λάθος ώρα.... Βάζεις το Time service και δουλεύει... Πας εγκαθιστάς τον πελάτη τον client... Δουλεύει για 3 μέρες... σε παίρνει τηλέφωνο ότι δεν δουλεύει... του λες κάνε ρεσταρτ το μηχάνημα δουλεύει... συμβαίνει αυτό για 3 βδομάδες... σε έχει πρίξει... πας εκεί και βλέπεις ότι το μηχάνημα είναι μία μπαχατέλα που η μπαταρία της μητρικής έχει ψωφίσει και δεν κράταει την ώρα και κάθε φορά που ανοίγει το μηχάνημα βάζει την ώρα συμβουλευόμενος το ρολόι χειρός αγοράσμενο απο καλάθι πακιστανού κουρδισμένο με ελατήριο... του εγκαθιστάς το windows time service την πρώτη φορά με λάθος time server την δεύτερη φορα με αυτόν που έβαλες να γίνεται συγχρονισμός και ο server soy.... Ελπίζεις να μην τρέχει κάποιο group policy που το αλλάζει αυτό....

    Συμπέρασμα....

    Για λόγους ασφαλείας ένα message όταν πάει απο endpoint se endpoint ελέγχεται αν ο χρόνος αποστολής είναι εντός παραθύρου απο το χρόνο που λήφθηκε. Ο χρόνος όμως είναι πάντα ZULU UTC0... Φεύγει λοιπόν ένα πακέτο απο έλλάδα στις 15 τοπική δηλαδή 12 ZULU και φτάνει στην αμερική στις 8:00:05 East Coast δηλαδη 12:00:05 ZULU... είναι αποδεκτό.... Αν δεν είναι απλά τρώς πόρτα... ούτε καν σε απαντάει ο server Αν αυτό βέβαια συμβεί απο server στο μηχανάκι σου τότε τουλάχιστον πέρνει ένα κατατοπιστικό inner exception. Το παράθυρο αυτό ειναι ρυθμιση που γίνεται στον αποδέκτη του πακέτου... δεν θυμάμαι ποίο ακριβως element toy binding είναι... Νομίζω ότι default έχει τιμή 10 λεπτά... προσοχή θέλει αν τυχόν ή απάντηση σε ένα request είναι μεγάλη αλλά όχι αρκετά μεγάλη ώστε να φας timeout των 20 λεπτών. νομίζω σε αυτό παίζει ρόλο και αν η απάντηση είναι streamed h buffered.

    Τα mobile an κάνουν αυτόματο συγχρονισμό είτε με time service είτε με GPS είτε με κάτι άλλο δεν έχουν πρόβλημα γιατί αλλάζουν ώρα και ζώνη μαζί. Το πρόβλημα είναι αν μαζί με την αλλαγή του network access αλλάζει και ο proxy... Αν δεν δουλεύεις proxy... πάλι δεν έχει πρόβλημα...

    Ελπιζω να μην έπρηξα και να βοήθησα.

Σελίδα 2 από 2 (16 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems