Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WCF & .NETCF MessageSecutiyException

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò strapro. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Βασιλειάδης Σπύρος στις 04-03-2010, 01:04. Υπάρχουν 15 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-10-2009, 20:08 54456

    WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Κατέβασα ενα σετ απο παραδείγματα για windows mobile εφαρμογες που χρησιμοποιούν WCF (http://wcfguidanceformobile.codeplex.com/) ωστόσο δυσκολεύομαι να τρέξω το παράδειγμα που χρησιμοποιεί Mutual Certification. Στο συγκεκριμένο σενάριο το κινητό καλεί ενα self hosted service που χρησιμοποιει BasicHttpBinding. Για την πιστοποίηση τόσο του κινητού όσο και του serivce (Mutual Certification) χρησιμοποιούνται x.509 certificates

    Ωστόσο οταν καλώ το service στην οθόνη του emulator εμφανίζεται MessageSecurityException.

    Σύμφνωνα με αυτή τη σελίδα του msdn το συγκεκρίμενο exception εμφανίζεται μεταξύ άλλων όταν καλείται ενα service χρησιμοποιώντας remote connection. Δεδομένου οτι χρησιμοποιώ τον emulator του vs υπαρχει περίπτωση να προκαλείται απο εκεί το exception?

    Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο?
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  13-10-2009, 21:39 54460 σε απάντηση της 54456

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Ναι, έχω δουλέψει παρόμοια κατάσταση χωρίς certification,
    αλλά και πάλι πιστεύω πως η προσέγγιση σου ειναι σωστή όσον αφορά το ότι
    τρέχεις απο τον emulator. Πολύ πιθανό το πρόβλημα να προκύπτει αν ο server ειναι
    localhost και βάζεις localhost και στην συσκευή, έτσι να έχεις προβλήματα με την επικοινωνία.

    Δοκίμασε να τρέξεις το πρόγραμμα απο την συσκευή σου συνδεμένος στο wireless σου.

    Αν πάλι δεν έχεις κάτι απο τα παραπάνω, δοκίμασε αντι για localhost ή 127.0.0.1 να βάλεις
    στο Mobile Client την κανονική IP του μηχανήματος, και πες μας τι έγινε Smile.



  •  13-10-2009, 22:59 54463 σε απάντηση της 54456

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Το WCF συνηθίζει να δίνει αρκετά περιγραφικά μηνύματα στα exceptions. Εσύ παίρνεις μόνο MessageSecurityException; Μήπως κάπου κρύβεις το ολοκληρωμένο exception;

    Υπάρχει μια περίπτωση το WCF να σου δίνει πιο λακωνικό μήνυμα στον client αν το error συμβαίνει στον server και δεν επιτρέπεις λόγω configuration να φτάσει στον client. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δεις το wcf trace. Για να το ενεργοποιήσεις δες εδώ. Μετά θα χρησιμοποιήσεις το Service Trace Viewer για να δεις το log.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  14-10-2009, 11:07 54470 σε απάντηση της 54456

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Κατ' αρχήν δεν χρησιμοποιώ ετσι και αλλιώς localhost γιατί αν πω στο κινητο localhost θα προσπαθήσει να επικοινωνήσει με το εαυτό του.
    Αντιθέτως του λέω mobilewcf.com και στο hosts αρχείο του server έχω προσθέσει την έγγραφή mobilewcf.com 192.168.x.x.

    Όσον αφορά το exception κάνοντας debug στο vs δεν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες ούτε στο inner exception ούτε κάπου αλλού.

    Θα προσπαθήσω να ρυθμίσω το server ώστε να μου δίνει πιο λεπτομερή λάθη σύμφωνα με link που μου δώσατε.

  •  14-10-2009, 15:31 54476 σε απάντηση της 54470

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Αφού λες στο κινητό mobilewcf.com τότε πρέπει το κινητό να μπορεί να κάνει resolve αυτό το όνομα σε IP. Οπότε στο hosts αρχείο του κινητού πρέπει να βάλεις την αντίστοιχη εγγραφή. Όχι στου server. Επειδή όμως δεν υπάρχει hosts αρχείο στα windows mobile πρέπει να το κάνεις στη registry του κινητού. Διάβασε αυτό.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  14-10-2009, 17:39 54480 σε απάντηση της 54476

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Το κινητό (emulator) συνδέεται στο internet μεσω του windows mobile device center για την ώρα. Επομένως η αίτηση για mobilewcf θα περάσει πρώτα απο το hosts αρχείο του server και θα γίνει resolved.

    Αυτό γίνεται σίγουρα αφού ένα άλλο παράδειγμα που δεν χρησιμοποιεί security τρέχει χωρίς πρόβλημα.

    Πάντως χρήσιμο το resource γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστεί να συνδεθώ και κανονικά
  •  14-10-2009, 23:11 54485 σε απάντηση της 54456

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Μερικά πράγματα που αποτυγχάνουν όταν χρησιμοποιείς server και client certificates σε WCF (ιδέες που είναι παρμένες από windows και όχι mobile clients αλλά μπορούν να βοηθήσουν):

    • Αν όλα τα certificates βρίσκονται στο LocalComputer store, ο χρήστης δεν έχει δικαίωμα να τα φορτώσει. Αυτό ισχύει και για τον client και για το server. Δοκίμασε εναλλακτικά να τα προσθέσεις στο CurrentUser store του χρήστη για τον οποίο τρέχει το service κι η εφαρμογή.
    • Κάποιο certificate δεν περιέχει το private key. Αν έχεις φτιάξει self signed certificates με makecert άνοιξέ το να δεις αν είναι "υγιές".
    • Το client certificate δεν προέρχεται από κάποιο trusted authority για το server. Δοκίμασε να βάλεις το certificate του issuer για το client certificate στο trusted certification authorities store του server.

    Είναι γεγονός ότι το authentication με certificates στο WCF πολλές φορές αποτυγχάνει με αρκετά ασαφή μηνύματα (λογικό αν το σκεφτείς από τη μεριά της ασφάλειας), οπότε πρέπει να έχεις διασφαλίσει μερικά πράγματα:

    1. Το server certificate έχει εκδοθεί από κάποιο authority το οποίο εμπιστεύεται ο client.
    2. Ο χρήστης κάτω από τον οποίο τρέχει το service μπορεί να διαβάσει το server certificate από το store όπου βρίσκεται
    3. Το client certificate έχει εκδοθεί από κάποιο authority το οποίο εμπιστεύεται ο server.
    4. Ο χρήστης κάτω από τον οποίο τρέχει o client μπορεί να διαβάσει το client certificate από το store όπου βρίσκεται
    5. Όλα τα certificates περιλαμβάνουν το private key
    6. Έχεις βάλει το σωστό subject/thumbprint στα configuration files ή στον κώδικά σου

    ΗΤΗ


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  15-10-2009, 10:13 54490 σε απάντηση της 54485

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Tα certificates εχουν μπει τόσο στο Current user όσο και στο Root ενώ η εφαρμογή του server τρέχει ως admin οπότε δεν νομίζω να μην μπορεί να βρει τα πιστοποιητικά.
    Τα private key έχουν εισαχθεί κανονικά ενώ τα πιστοποιητικά είναι self signed και έχουν μπει και στο Trusted Root Certification Authorities.

    Γενικότερα το παράδειγμα περιλάμβανε και μια desktop εφαρμογή φτιαγμένη σε .ΝΕΤFC που έκανε τα ίδια καλέσματα και λειτουργούσε κανονικά.
    Παράλληλα όταν έκανα κάτι λάθος με τα certificate ο mobile client δεν ξεκιναγε ποτέ γιατι η αρχικοποίηση των certificate γίνεται στο onload της φόρμας.

    Σε γενικές γραμμές επειδή το paper απο το οποίο πήρα το παράδειγμα είναι πολύ καλό και έχει πολύ καλές οδηγίες και κώδικα, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι εκεί.
    Πιο πολύ για θέμα setup μου φαινέται...



  •  15-10-2009, 10:27 54491 σε απάντηση της 54490

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Ενεργοποίησε client και server WCF trace και νομίζω ότι η απάντηση θα εμφανιστεί μπροστά σου.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  15-10-2009, 11:00 54493 σε απάντηση της 54491

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Ενεργοποίησα το tracing και τελικά ο client στέλνει οτι να 'ναι timestamp.
    Δεν εχω ιδέα γιατί γίνεται αυτό αλλά τουλάχιστον τώρα έχω κάτι να ψάξω....

    Καλά το Trace Viewer απίστευτο. Τρομερές πληροφορίες... εκει μέσα ότι θες έχει. Το έβαλα στο all και μου λέει και το φλιτζάνι...

    Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη
  •  15-10-2009, 11:10 54494 σε απάντηση της 54493

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Αυτό το pdf το έχεις δει; http://www.codeplex.com/WCFSecurityGuide

    Είναι τα άπαντα του WCF Security. Αν και είναι τεράστιο είναι γεμάτο με Q&A και How To. Οπότε μπορείς να διαβάσεις αυτό που ψάχνεις κάθε φορά. Για δες κι εκεί τι λέει.

    strapro:
    Καλά το Trace Viewer απίστευτο. Τρομερές πληροφορίες... εκει μέσα ότι θες έχει. Το έβαλα στο all και μου λέει και το φλιτζάνι...

    Αυτό δεν το έχω δοκιμάσει! Big Smile


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  15-10-2009, 11:16 54495 σε απάντηση της 54494

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Οχι δεν το εχω δει ευχαριστώ.

    Λυθηκε το πρόβλημα.
    Τελικά το μόνο που είχα να κάνω ήταν να αλλάξω το timezone και να το βάλω στο ίδιο με το server.
    Δεν το πιστεύω ότι έφαγα κοντά δύο βδομάδες σε αυτό!!!
  •  15-10-2009, 14:48 54513 σε απάντηση της 54495

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    strapro:
    Οχι δεν το εχω δει ευχαριστώ.

    Λυθηκε το πρόβλημα.
    Τελικά το μόνο που είχα να κάνω ήταν να αλλάξω το timezone και να το βάλω στο ίδιο με το server.
    Δεν το πιστεύω ότι έφαγα κοντά δύο βδομάδες σε αυτό!!!

    Άτιμο πράγμα το Software Big Smile 

    Manos
  •  15-10-2009, 15:04 54515 σε απάντηση της 54513

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Του διαβόλου πράγματα!

    @strapro οκ βρήκες προσωρινή λύση, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να στηρίζεσαι στο ότι server και client έχουν το ίδιο timezone. Σωστά; Ειδικά σε mobile συσκευές!


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  15-10-2009, 15:23 54516 σε απάντηση της 54515

    Απ: WCF & .NETCF MessageSecutiyException

    Dimitris Papadimitriou:

    @strapro οκ βρήκες προσωρινή λύση, αλλά δεν νομίζω ότι μπορείς να στηρίζεσαι στο ότι server και client έχουν το ίδιο timezone. Σωστά; Ειδικά σε mobile συσκευές!

    +1

    @strapro, αν το προχωρήσεις και σε κάτι άλλο παρακαλώ ας μας έχεις ενήμερους μέσω της δημοσίευσης αυτής Big Smile

     


Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems