Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ASP.NET 2.0 Hosting

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò intact. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimitrisv στις 01-02-2006, 06:23. Υπάρχουν 29 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (30 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-01-2006, 11:55 8366 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

     cgeo wrote:
    Καλά, δίκιο έχεις, απλά έχω την αίσθηση ότι είπε πολύ "ελαφρά τη καρδία"... Εγώ πάντως δεν είδα κάποιον ISP να το πει από μόνος του. Ούτε ανακοίνωση είδα, ούτε σε κάποιο site το βρήκα. Άρα πως μπορώ να κατηγορήσω τον ISP; Δείξτε μου μια ανακοίνωση κάποιου από αυτούς που να λέει ότι έχει ASP.NET 2.0 να το ψάξω...

    Η Microsoft δεν θα ανακοίνωνε ότι υπάρχουν ISPs που παρέχουν hosting αν δεν της το είχαν πει οι ίδιες. Τώρα τα site όλων των ISP είναι ασαφή όσον αφορά τις εκδόσεις της πλατφόρμας που υποστηρίζουν. Καλά-καλά δεν μπορείς να ξέρεις αν έχουν έκδοση 1.0 ή 1.1. Μην περιμένεις ανακοίνωση ότι τώρα δίνουν και ASP.NET 2.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  04-01-2006, 12:18 8369 σε απάντηση της 8365

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Μάλλον θα ενοούσαν File Server.
  •  04-01-2006, 12:35 8373 σε απάντηση της 8364

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

     intact wrote:
    Είχα αναπτύξει μερικά websites σε ASP.NET 1.1, C#, SQL Server 2000, Win SERVER 2000. Ολα πήγαιναν καλά μέχρι που ο provider έκανε αναβαθμίσεις στο λογισμικό του (win server 2003). Απο τότε αρχίσαν τα προβλήματα και οι εφαρμογές μου δεν παίζαν ή παίζαν "μερικώς". Το προβλημα εντοπίστηκε σε bug πρoιόντος της Microsoft (o filer κατά τα λεγόμενα του provider) καί λύθηκε με μεταφορά σε Win Server 2000. Αυτα συνέβησαν 2 μήνες πρίν. Ελα όμως τώρα που ο provider λέει ότι όλα τα web sites θα μεταφερθούν ξανά σε Win 2003 Server και το πρόβλημα θα εμφανιστεί πάλι γιατί η Microsoft δεν το έχει φτιάξει (πάλι κατά τα λεγόμενα του provider).

    Για μένα πάντως είναι αποκλειστική ευθύνη του provider. Αν έχεις ανεβάσει ένα web site που παίζει με το συγκεκριμένο configuration που αγόρασες, πρέπει να συνεχίσει να παίζει για όσο καιρό το έχεις πάνω. Έπειδή του κάπνισε να αλλάξει configuration, οποιοσδήποτε και αν είναι ο λόγος, δεν σημαίνει ότι ο πελάτης θα πρέπει να επομιστεί το κόστος της αλλαγής της εφαρμογής.

    Το σενάριο αυτό το έχω δει πολλές φορές. Σε παίρνει τηλέφωνο ο πελάτης και σου λέει: "ξαφνικά το site μου δεν παίζει". Το ψάχνεις από δώ, το ψάχνεις από κει, και ανακαλύπτεις ότι ο provider έχει αλλάξει κάτι στο μηχάνημα. Οπότε αυτό που πρέπει να πεις τι είναι; Εγώ πιστεύω ότι σαν developer πρέπει να πεις: "Κόψε το λαιμό σου, η ανάπτυξη έγινε σε συγκεκριμένο configuration, αν αλλάζει ο provider configuration κάθε μέρα, εγώ δεν φταίω σε τίποτα να χάνω τσάμπα ώρες. Αν θέλεις να με πληρώσεις με το τρέχον rate για να το επισκευάσω, έχει καλώς".

    Το θέμα είναι ότι όταν ο πελάτη παίρνει τηλέφωνο τον provider και του λέει τι του είπες, o provider κάνει την πάπια και τα ρίχνει στον developer.

    Παρόμοιο σενάριο (εξίσου άξιο προσοχής, εδώ χωρίς να φταίει όμως ο provider): Παίρνω το site μου από τον Α Provider και το πάω στον B. Ο Β έχει διαφορετικό configuration (Πχ, άλλα mail components) και η εφαρμογή δεν παίζει.

    Όλοι οι web developers πάντως πρέπει να προσέχουν πολύ το συγκεκριμένο θέμα, και να το αναφέρουν ξεκάθαρα στις συμβάσεις (ή ακόμα και προσφορές) που δίνουν στους πελάτες. Ότι δηλαδή, το στήσιμο του web site θα γίνει για το συγκεκριμένο configuration του web server που έχει επιλεγεί, και αλλαγές που θα χρειαστεί η εφαρμογή προερχόμενες από αλλαγές στο configuration θα χρεώνονται με τον εκάστοτε τιμοκατάλογο του developer.

    Προσοχή πάντως, γιατί άκρη με τους providers δεν βγαίνει...


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  04-01-2006, 16:35 8382 σε απάντηση της 8359

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Νέα στοιχεία στο μυστήριο του hosting! Κάποιος αγόρασε ASP.NET 2 hosting σε ένα από τους δύο ISP που το πρωί μου έλεγαν ότι δεν έχουν!

    Υποψιάζομαι ότι το hosting υπάρχει σε όλους αλλά είναι σε πιλοτικό στάδιο, το οποίο σημαίνει ότι το στήσιμο του site και των server δεν είναι ακόμα τόσο εύκολο ή αξιόπιστο όσο για ASP.NET 1.1. Αν θέλει κανείς οπωσδήποτε να κάνει host στην Ελλάδα, θα πρέπει να επιμείνει μέχρι να πείσει τον πωλητή ότι παρέχεται αυτή η υπηρεσία (αφού ανακοινώθηκε) και φυσικά να έχει υπόψη ότι μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα στην αρχή (όπως με το Filer που ανέφερε ο intact)
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  04-01-2006, 16:50 8383 σε απάντηση της 8297

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Μην ασχολήστε με ελληνικους provider they SUCK BIG TIME!!!!!!!, αν οι ανθρωποι δεν ξέρουν τι σημαινει ASP.NET, τι να ζητησεις, ειναι σαν να λες σε εναν χτιστη να σου κανει αρχιτεκτονικο σχεδιο για το σπιτι σου, κινεζικα δηλαδη!!!!loool
    Ενας πολυ καλος Provider και φτηνος ειναι ο DiscountASPNET, Και εχει ASP.NET 2.0 εδω και 5 μήνες!!!!!
    P.S. Καλή χρονια σε ολους, Happy coding!
    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  05-01-2006, 11:40 8395 σε απάντηση της 8383

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    1. Αν είμαστε σίγουροι για αυτά που λέμε, ας λέμε και ονόματα, δεν κάνει κακό.
    2. Για το εξωτερικό ας μην το ξαναπούμε, το έχουμε πει τόσες φορές, αλλά υπάρχει περίπτωση κάποιος για διάφορους λόγους να θέλει έλληνα ISP.

    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  05-01-2006, 12:00 8399 σε απάντηση της 8395

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Ω, σίγουρος είμαι γι αυτά που μου είπαν. Απλά δεν έχω όρεξη να ξεκινήσω τώρα το δεύτερο πείραμα: Πόσα τηλέφωνα πρέπει να κάνω για να μπορέσω να αγοράσω hosting.

    Για την ώρα μόνο η HOL είπε ξεκάθαρα ότι ναι, υποστηρίζουμε ASP.NET 2, όχι, δεν έχουμε SQL 2005 και δεν ξέρουμε πότε θα βάλουμε. Επειδή όμως είχα κακές εμπειρίες στο παρελθόν, θα δίσταζα να πάω σε αυτούς. Κάτσε να μάθουν την πλατφόρμα και βλέπουμε. Ας πάμε στους ξένους που προνόησαν να ξεκινήσουν το hosting από το Go Live πριν από 6 μήνες για να το μάθουν, και επανερχόμαστε (σιγα-να-μη) αργότερα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-01-2006, 13:30 8435 σε απάντηση της 8399

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Kαι εμείς (Xelixis.Net) υποστηρίζουμε Αsp.Νet 2.0 εδώ και 6 μήνες.
    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  06-01-2006, 13:38 8436 σε απάντηση της 8435

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Μήπως να βάζαμε μια λίστα στην αρχική σελίδα με τις ελληνικές εταιρίες που δίνουν asp.net 2.0; Σίγουρα είναι αρκετοί που ψάχνουν κάτι τέτοιο και εταιρίες σαν αυτές του Άγγελου είναι σίγουρα μία λύση αν κάποιος δεν θέλει να πάει στο εξωτερικό. Επιπλέον, μια που ο Άγγελος έχει κάνει ήδη δουλιά πάνω στο θέμα, του αξίζει να πάρει μερικούς πελάτες από τους μεγάλους providers μπας και βάλουν μυαλό...
    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  06-01-2006, 17:28 8438 σε απάντηση της 8436

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να υπάρχει μια τέτοια λίστα. Θα ήταν καλό για όλους να μπορούν να κάνουν την έρευνά τους γρήγορα και εύκολα, παρά να μπλέκονται σε τι παρέχουμε, και τι διαφημίζουμε ότι παρέχουμε, τι νομίζουμε ότι παρέχουμε κ.ο.κ...

    Και γιατί όχι και ένα συγκριτικό και αξιολόγηση των υπηρεσιών τους, από χρήστες!

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-01-2006, 16:49 8995 σε απάντηση της 8382

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Καλησπέρα,

    Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό HOST στο εξωτερικό gia ASP.NET?

    Χρησιμοποιούμε το www.discountasp.net για το site www.frameshow.com αλλα ειναι πλεον πολυ ακριβο καθως εχουμε περιπου 70GB traffic per month, λογω του οτι το site εχει να κανει με εικονες.

    Εχω δει το εξης site, το οποιο δινει πολυ καλο bandwidth για την τιμη:
    http://www.seekdotnet.com/ASPNETHostingPlans.aspx

    Έχετε κάποια πρόταση περι αξιοπιστου HOST στο εξωτερικο, με λογική΄τιμή στο bandwidth?

    Ευχαριστω εκ των προτερων,
    Άρης Φιλόκώστας
    Likno.com
  •  27-01-2006, 20:37 8997 σε απάντηση της 8995

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

     arisfil wrote:
    Καλησπέρα,

    Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό HOST στο εξωτερικό gia ASP.NET?

    Χρησιμοποιούμε το www.discountasp.net για το site www.frameshow.com αλλα ειναι πλεον πολυ ακριβο καθως εχουμε περιπου 70GB traffic per month, λογω του οτι το site εχει να κανει με εικονες.

    Εχω δει το εξης site, το οποιο δινει πολυ καλο bandwidth για την τιμη:
    http://www.seekdotnet.com/ASPNETHostingPlans.aspx

    Έχετε κάποια πρόταση περι αξιοπιστου HOST στο εξωτερικο, με λογική΄τιμή στο bandwidth?

    Ευχαριστω εκ των προτερων,
    Άρης Φιλόκώστας
    Likno.com

     

    Eκτός από Bandwidth, τι άλλες απαιτήσεις υπάρχουν σε χώρο, database κ.λ.π.;


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  30-01-2006, 18:38 9039 σε απάντηση της 8995

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    400-500 MB size

    H database einai ena MDB pou pianei to poly ta 3 MB (twra)

    Euxaristw
  •  31-01-2006, 16:16 9084 σε απάντηση της 8997

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

    Είχα δουλέψει παλιά την seekdotnet.com και είναι σχετικά αξιόπιστη για το κόστος που δίνει. Μια άλλη φθηνή λύση είναι η datapacket.net αλλά είχα άσχημες εμπειρίες όσον αφορά την υποστήριξή τους. 
    Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω pm και μια δική μας προσφορά. (Λογικά πρέπει να είμαστε φθηνότεροι από την discountasp.net). 


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  01-02-2006, 06:23 9107 σε απάντηση της 8995

    Απ: ASP.NET 2.0 Hosting

     arisfil wrote:
    Καλησπέρα,

    Έχετε να προτείνετε κάποιον καλό HOST στο εξωτερικό gia ASP.NET?

    Πρέπει να είναι στο εξωτερικό?

    Εάν θες σε βάζω σε δικό μου μηχάνημα στην Ελλάδα (8Μbps γραμμή). Απλά πρέπει να ΜΗΝ έχεις εφαρμογές ή κώδικα σε VB Script (παλιές καλές asp) γιατί υπάρχει θέμα ασυμβατότητων με Framework 2.

    Επικοινώνησε μαζί μου με pm ή email για τα περαιτέρω. 


    Youth is wasted on the young
Σελίδα 2 από 2 (30 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems