Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CommandBuilder

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gmlogic. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 16-02-2006, 02:04. Υπάρχουν 17 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (18 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-02-2006, 01:47 9769 σε απάντηση της 9767

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CommandBuilder

    Ε, όχι και κανονικοποιημένο!
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  16-02-2006, 01:57 9770 σε απάντηση της 9769

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CommandBuilder

    Αλήθεια, γιατί όλα τα furnishOutColorType, diakosmitikaColorType, phxakiColorType, armokalyptraOutColorType και παρομοίως δεν είναι σε έναν πίνακα που να λέγεται ColorType και να έχεις αντίτοιχα references σε αυτόν;
    Και αντίστοιχα για το ColorName, το Material, κλπ... Ορίστε, τελικά 10 πίνακες είναι όλη η βάση, σιγά το wtf Big Smile [:D]
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  16-02-2006, 02:04 9771 σε απάντηση της 9769

    Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ CommandBuilder

    Έχω ακούσει και χειρότερα. Η βάση μιας από τις μεγαλύτερες εταιρείες supply-chain στην Ολλανδία περιέχει ένα πίνακα με 140+ πεδία, από τα οποία τα 120 είναι index. Και τα πεδία είναι char(50) NULL, όλα. Τα πεδία δεν χρησιμοποιούνται όλα συνέχεια, απλά τα ενώσανε όλα μαζί "γιατί ο SQL Server είχε πρόβλημα διαφορετικά" (προφανώς, δεν υποστηρίζει τα .ndx αρχεία του Clipper).

    Η καταπληκτική αυτή βάση καταφέρνει να μεγαλώνει με πολλά GB το χρόνο, ακόμα και για μικρούς πελάτες, ενώ ο χρόνος εισαγωγής στοιχείων είναι άθλιος, εξαιτίας των δεκάδων άχρηστων indexes που πρέπει να ενημερώνονται.

    Η εταιρεία η ίδια όμως, δεν θεωρεί ότι έχει κανένα πρόβλημα, γιατί είναι η μεγαλύτερη στην Ολλανδία. Πως, λοιπόν, μπορεί να έχει αυτή πρόβλημα?

    (Κάτι μου θυμίζει η απάντηση αυτή, τί μου θυμίζει, τί μου θυμίζει ...)
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Σελίδα 2 από 2 (18 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems