Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑ*** ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΝΕΙΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 16-03-2006, 18:55. Υπάρχουν 31 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 3 (32 εγγραφές)   < 1 2 3
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-03-2006, 18:11 10725 σε απάντηση της 10724

    Απ: ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑ*** ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΝΕΙΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ;


    Από περιέργεια πόσο είναι;
    Ένας φίλος μου σκεύτεται να πάρει MCNA. 3700 μου είπε ότι θα του στοιχίσει με μαθήματα και ΦΠΑ.
    Τα εξέταστρα μόνο πόσο πάνε;
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  16-03-2006, 18:55 10726 σε απάντηση της 10725

    Απ: ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑ*** ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΝΕΙΣ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ;

    100 ευρώ η κάθε εξέταση. Αν έχεις συνηθίσει να διαβάζεις μόνος σου, δεν έχουν νόημα τα μαθήματα. Θα πρέπει να συνυπολογίσεις όμως και το κόστος των practice tests, χωρίς τα οποία δύσκολα θα καταφέρεις να περάσεις. Από εκεί και πέρα, ανάλογα με το ποιό certification θέλεις αλλάζει ο αριθμός των εξετάσεων που πρέπει να δώσεις. Π.χ. για MCP δίνεις μόνο μία εξέταση, για MCAD δίνεις 3 εξετάσεις και για MCSD δίνεις 5 εξετάσεις. Τα αντίστοιχα certifications για administrators φτάνουν μέχρι τις 7 εξετάσεις (νομίζω) για το MCSE.

    Σκέψου όμως τί θέλεις να κάνεις. Το MCNA είναι για όσους θέλουν να γίνουν admins ή IT professionals. Δεν καλύπτει καθόλου προγραμματισμό. Γενικά για το IT υπάρχουν (και χρειάζονται) αρκετά certifications από τη Redhat, τη Cisco και άλλους. Κατά κανόνα κοστίζουν μπόλικα αλλά έχουν καλύτερο αντίκρυσμα από τα αντίστοιχα για Java, C# κλπ. Ο λόγος είναι ότι πολλές από αυτές περιλαμβάνουν simulations πραγματικών καταστάσεων, οπότε δεν μπορεί κανείς να κλέψει.

     Σκέψου λοιπόν αν θέλεις να ασχοληθείς με το IT ή τον προγραμματισμό. Είναι δύο διαφορετικές κατευθύνσεις και δεν λέει να ξοδέυεις χρήματα για certifications που δεν θα σου χρησιμέψουν στο μέλλον.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Σελίδα 3 από 3 (32 εγγραφές)   < 1 2 3
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems