Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

RGB colors και Visual Basic

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Michelle. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Michelle στις 14-08-2005, 10:07. Υπάρχουν 36 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 3 (37 εγγραφές)   < 1 2 3
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-08-2005, 16:36 4095 σε απάντηση της 4073

    Απ:Re: RGB colors και Visual Basic

    Παιδιά ευχαριστώ που προτίθεστε να βοηθήσετε και συγγνώμη που δεν το έχω ποστάρει ακόμα αλλά είμαι πολύ απασχολημένη αυτές τις μέρες κυριώς με τη σελίδα μου! Μόλις βρώ λίγο χρόνο και όρεξη θα το ποστάρω!

  •  11-08-2005, 07:26 4163 σε απάντηση της 4095

    Απ:Re: RGB colors και Visual Basic

    Συνημμένα: MCC.rar
    Λοιπον βρήκα λίγο χρόνο και το κάνω attach. Ιδου λοιπον το...πνευματικο μου παιδι! Embarrassed [:$]Stick out tongue [:P]
    Έχετε υποψιν ότι:
    1. Ο κώδικας για το μωσαικο δεν είναι δικός μου (απο Google) και μάλλον δεν πρόκειται να τον χρησιμοποιήσω γιατι πρέπει να έχω AutoRedraw=false και αυτό όπως καταλαβαίνετε δεν βολευει. Έχετε καμια άλλη ιδέα για μωσαικο?
    2. Πολλα σημεία στο μενου και στο left pane δεν δουλευουν γιατι δεν έχω βάλει κώδικα ακόμα
    3. Φυσικά αυτό που λέγαμε για το picturbox. Εχώ και Picturebox & Imagebox γιατι το PictureBox δεν κάνει Strech μια εικόνα όπως το ImageBox. Εχω την εντύπωση ότι αυτό θα γίνεται με την Paintpicture αλλα δεν ξέρω πως να τη χρησιμοποιήσωEmbarrassed [:$]
    4. Συγγνώμη που δεν έχω σχόλια, το ξέρω ότι κάποτε πρέπει να μάθω να βάζω... Embarrassed [:$]
    Τέλος, σας ευχαριτώ πάρα πολύ για την βοήθεια, ακόμα κι αν μείνει απλά πρόθεση! Big Smile [:D]


  •  12-08-2005, 02:06 4182 σε απάντηση της 4163

    Απ:Re: RGB colors και Visual Basic

    Το κατέβασα, αλλά δεν σου υπόσχομαι ότι θα το δω σήμερα, καθότι εν' όψη τετραημέρου θα επικρατεί ένας μικρός πανικός στο γραφείο.

    Ερχόμενου, όμως του τετραημέρου, θα το κοιτάξω...

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-08-2005, 13:19 4214 σε απάντηση της 3871

    Απ:Re: RGB colors και Visual Basic

     Michelle wrote:
    Μια άλλη απορία τώρα... (σας ζάλισα το ξέρω)
    Μήπως φταίει που μέσα στο Picturebox έχω ένα ίσου μεγέθους Imagebox??

    Ναι, αυτό είναι το πρόβλημά σου. Το ImageBox κρύβει το PictureBox και δεν λαμβάνει τις κινήσεις από το mouse σε συνέπεια δεν γίνονται fire τα events του.

    Από ότι κατάλαβα, το ImageBox το χρησιμοποιείς για να μπορείς να φορτώσεις εικόνες από το δίσκο.

    Γιατί δεν χρησιμοποιείς την LoadPicture να φορτώσεις την εικόνα στο PictureBox που ήδη έχεις;

    picture_sel.Picture = LoadPicture(image_address.Text)

    Μπορείς να δεις το Help που έρχεται με την VB6 την χρήση της.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-08-2005, 13:34 4216 σε απάντηση της 4214

    Απ:Re: RGB colors και Visual Basic

    Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

    Τo Imagebox όπως προανέφερα το έχω γιατι θέλω ή εικόνα που επικολλάται ή φορτώνεται εκεί να "τεντώνεται" (strech) για να χωρέσει μέσα και αυτή την ιδότητα απ'οσο ξέρω δεν την έχει το Picturebox το οποίο είτε μεγαλώνει το ίδιο είτε εμφανίζει μόνο τμήμα της εικόνας.
    Καμια ιδέα για το πως να το κάνω αυτό στο Picturebox?
    Κατα τα άλλα παρατήρησες καμιά χοντράδα στον κώδικα?


  •  14-08-2005, 09:39 4221 σε απάντηση της 4216

    Απ:Re: RGB colors και Visual Basic

    Όχι, δεν είδα κάτι ανησυχητικό στον κώδικα...

    Θα μπορούσες να κάνεις κάποιο optimization, πότε θα φαίνεται το image control και πότε το picture control. Ας πούμε θα μπορούσε το image control να είναι visible=false για όσο δεν υπάρχει φωρογραφία μέσα σε αυτό. Έτσι θα μπορεί να λαμβάνει το picture box events που είναι ακριβώς από κάτω... Smile [:)]

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  14-08-2005, 10:07 4222 σε απάντηση της 4221

    Απ:Re: RGB colors και Visual Basic

    Χμμμ ναι το είχα σκεφτεί κι εγώ αυτό αλλά έλεγα μήπως υπάαρχει κάποιος τρόπος να μην χρησιμοποιώ καν ImageBox. Κάτι έχω ακούσει για μια συνάρτηση PaintPicture που μπορει να κάνει το ίδιο σε PictureBox αλλά δεν ξέρω πως να τη χρησιμοποιήσω, μήπως έχεις καμιά ιδέα?
    Επίσης σαν πρόγραμμα πως σου φάνηκε? Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ κατα κόρον ειδικά όταν ήταν να φτιάξω το στυλ του φόρουμ και ακόμα και τώρα η Get Average που έχει μου έχει χρησιμευσει αρκετά παρ'οτι πολύ απλή. Εχεις καμια ιδέα για κάποιο feature να του προσθέσω?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Σελίδα 3 από 3 (37 εγγραφές)   < 1 2 3
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems