Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βιβλίο για ADO.net

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò manosB. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 30-04-2007, 01:01. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-01-2007, 08:46 23294

    Βιβλίο για ADO.net

    καλημέρα παιδάκια !!!

        Έχω βαρεθεί να κάνω ταρζανιές με την χρήση του ADO!!!!

        Πρέπει επιτέλους να καταλήξω σε μια ορθολογική διαδικασία που να είναι και efficient.

        Μπορεί κάποιος να μου  προτείνει κάποιο βιβλίο που καλύπτει όσο είναι δυνατόν τόσο απλά όσο και advance θέματα του Ado.net ??

        Γράφω σε vb.net σε VS 2005

        ΥΣ: Δυστυχώς όταν υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις ένα πράγμα πρέπει να καταλήξεις στο διάβασμα για να βρεις άκρη....Cool

        Αν κάποιος δεν μου υποδείξει κάποιο βιβλίο Υπόσχομαι να δημοσιεύσω κώδικα που έχω ήδη γράψει για να γελάσει και ο κάθε .net πικραμένος (χιχιχι)Big Smile

       

    Manos
  •  10-01-2007, 09:17 23295 σε απάντηση της 23294

    Απ: Βιβλίο για ADO.net

    Προτείνω το Programming Microsoft ADO.NET 2.0 Core Reference 

    Έχω διαβάσει και χρησιμοποιήσει τόσο αυτό όσο και το αντίστοιχο του Sceppa για ADO.NET 1.1. Μόνο το κεφάλαιο για τα conflicts αξίζει όλα τα λεφτά του βιβλίου.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  10-01-2007, 17:05 23330 σε απάντηση της 23295

    Απ: Βιβλίο για ADO.net

    ευχαριστώ Kelman θα το κοιτάξω.

    Θα βάλω ότι απαντήθηκε αύριο μπας και μου υποδείξει κάποιος άλλος διαφορετικό βιβλίο.
    Manos
  •  29-04-2007, 22:05 31053 σε απάντηση της 23330

    Απ: Βιβλίο για ADO.net

    Γειά σου Φίλε!!!Θα σου προτείνω ενα πολύ καλό υλικό σχετικά με όλη τη C# και φυσικά

    του ADO. http://www.programmersheaven.com  εκεί ειναι ο παράδεισος των προγραμματιστών!!!Ελπίζω να βοηθηθείς!!!


    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  30-04-2007, 01:01 31057 σε απάντηση της 31053

    Απ: Βιβλίο για ADO.net

    Δεν νομίζω ότι ένα web site ή κάποιο forum μπορεί να αντικαταστήσει ένα βιβλίο. Από ένα καλό site, όπως το DevX ή το CodeProject μπορείς να βρεις συμβουλές και εισαγωγικά άρθρα, αλλά δεν θα μπορέσεις ποτέ να εμβαθύνεις σε μία τεχνολογία. Απλά, δεν υπάρχει αρκετός χώρος για να αναλυθεί ένα θέμα σε βάθος. Άσε που οι πληροφορίες που περιέχονται σε ένα βιβλίο ή άρθρο περιοδικού έχουν ήδη ελεγχθεί, ενώ οι πληροφορίες που αναφέρονται σε ένα forum δεν ελέγχονται από κανένα. Για να καταλάβεις και να εμβαθύνεις σε μία τεχνολογία, χρειάζεσαι οπωσδήποτε βιβλία.

    Το βιβλίο που προτείνει ο Kelman είναι πολύ καλό. Σε αυτό θα πρόσθετα το "Data Binding with Windows Forms 2.0" του Brian Noyes είναι αρκετά καλό, καλύπτοντας όχι μόνο το ADO.NET αλλά και πως δουλεύει το data binding σε εφαρμογές Winforms, το object binding και τα data controls όπως το datagrid.

    Τέλος, το καλύτερο βιβλίο που είχα ποτέ ήταν το "ADO.NET in a Nutshell" της O'Reily, δυστυχώς μόνο για ADO.NET 1.1. Αν ποτέ βγάλουν και έκδοση για 2.0 θα την αγοράσω αμέσως.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems