Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα δικαιωμάτων μετά απο αναβάθμιση λειτουργικού

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sharizanis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 10-10-2007, 11:00. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-10-2007, 19:14 35927

    Sad [:(] Πρόβλημα δικαιωμάτων μετά απο αναβάθμιση λειτουργικού

    Αφού εγκατέστισα  στο νέο μου PC ( με λειτουργικό  Win Vista ) Το  "Visual studio 2005  prof"

    μαζί με ένα αρχίο Update για Vista .Εχω το εξής προβλημα¨

    Tο visual studio  μου τρέχει κανονικά. Τα   Project μου ( τα οποία ειναι  γραμμένα σε VB 2005 στο παλιό μου PC  με Win XP SP2)

    ενώ τρέχουν και αυτά δέν μπορώ να τα Τροποποιήσω (δηλαδή να προσθέσο ή να αφαιραίσω κωδικα  κλπ)

    μου  επιστρεφει ένα μήνυμα σφάλματος  το οποίο λεει πως δέν έχω το δικαίωμα επεξεργασίας!

    έχω απελπιστεί

    ευχαριστώ προκαταβολικά

     

  •  07-10-2007, 20:11 35929 σε απάντηση της 35927

    Απ: VB 2005 και vista

    Δοκίμασες να τρέξεις το Visual Studio σαν Administrator; Επίσης είδες τι δικαιώματα χρήστη υπαρχούν στο φάκελο που θες να κάνεις την εργασία;


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  07-10-2007, 20:34 35930 σε απάντηση της 35929

    Απ: VB 2005 και vista

    ... π.χ. δοκίμασε να ανοίξεις ένα από τα αρχεία (κάποιο .vb αρχείο για παράδειγμα) με notepad και προσπάθησε να κάνεις εκεί μια αλλαγή. Αν δεν μπορείς τότε μάλλον κάποιο μπέρδεμα έγινε στα δικαιώματα των φακέλων σου. Συμβαίνει συχνά κατά την μεταφορά αρχείων μεταξύ ntfs δίσκων. Δοκίμασε λοιπόν και πες μας, για να δοθούν περαιτέρω οδηγίες...

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  08-10-2007, 19:03 35982 σε απάντηση της 35930

    Απ: VB 2005 και vista

    Αν εννοείς ότι δεν μπορείς να κάνεις debug ...
    (http://support.microsoft.com/kb/937523)

    Υπάρχει ένα hotfix που διορθώνει το πρόβλημα ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  08-10-2007, 21:29 35987 σε απάντηση της 35930

    Απ: VB 2005 και vista

    Dimitris Papadimitriou:
    ... π.χ. δοκίμασε να ανοίξεις ένα από τα αρχεία (κάποιο .vb αρχείο για παράδειγμα) με notepad και προσπάθησε να κάνεις εκεί μια αλλαγή. Αν δεν μπορείς τότε μάλλον κάποιο μπέρδεμα έγινε στα δικαιώματα των φακέλων σου. Συμβαίνει συχνά κατά την μεταφορά αρχείων μεταξύ ntfs δίσκων. Δοκίμασε λοιπόν και πες μας, για να δοθούν περαιτέρω οδηγίες...

    Παιδιά  να σας βοηθησω για να μου δώσετε τη λύση που χριάζομαι 

    Α)Το  visual studio  το τρέχω σαν Administrator   και στα δύο PC  .

    Β) Το debug  μπορώ να το κάνω εφόσον δεν τρπποποιήσω το έργο μου και¨

    Γ) οι ιδιότητες των φακέλων και αρχείων δεν είναι μόνο για ανάγωση απ' όσο το έχω κοιτάξει

    όσο για το άνοιγμα ενος αρχείου με το notpad φίλε μου δημήτρη  μου επιστρέφει το μήνυμα πώς

    "πρέπει να επικινονήσω με τον διαχειριστή  για μου εκχωρήσει το δικαίωμα επεξεργασίας"

    Εμένα ο νους μου πάει κάπου στις ιδιότητες του Project  ή στις (ρυθμίσεις - επιλογές )

    του Visual studio κατά την αρχική δημιουργία  του Project   

    σας ευχαριστώ για την προσπάθεια και το ανδιαφέρον και πάλι  προκαταβολικά!

  •  08-10-2007, 22:02 35990 σε απάντηση της 35987

    Απ: VB 2005 και vista

    Συνημμένα: Capture.PNG
    sharizanis:

    Dimitris Papadimitriou:
    ... π.χ. δοκίμασε να ανοίξεις ένα από τα αρχεία (κάποιο .vb αρχείο για παράδειγμα) με notepad και προσπάθησε να κάνεις εκεί μια αλλαγή. Αν δεν μπορείς τότε μάλλον κάποιο μπέρδεμα έγινε στα δικαιώματα των φακέλων σου. Συμβαίνει συχνά κατά την μεταφορά αρχείων μεταξύ ntfs δίσκων. Δοκίμασε λοιπόν και πες μας, για να δοθούν περαιτέρω οδηγίες...

    όσο για το άνοιγμα ενος αρχείου με το notpad φίλε μου δημήτρη  μου επιστρέφει το μήνυμα πώς

    "πρέπει να επικινονήσω με τον διαχειριστή  για μου εκχωρήσει το δικαίωμα επεξεργασίας"

    Εμένα ο νους μου πάει κάπου στις ιδιότητες του Project  ή στις (ρυθμίσεις - επιλογές )

    του Visual studio κατά την αρχική δημιουργία  του Project   

    σας ευχαριστώ για την προσπάθεια και το ανδιαφέρον και πάλι  προκαταβολικά!

    Εφόσον δεν μπορείς να επεξεργαστείς κάποιο αρχείο από το notepad, ξεχνάμε οτιδήποτε έχει να κάνει με Visual Studio. Από ότι καταλαβαίνω, για να αναβαθμίσεις σε vista μετέφερες τα αρχεία σου σε κάποιο άλλο δίσκο και τα αρχεία αυτά βρίσκονται ακόμα εκεί, δηλαδή έχουν δημιουργηθεί στο μέρος από το οποίο τα διαβάζεις από το προηγούμενο λειτουργικό σύστημα. Συνήθως αυτό προκαλεί μπέρδεμα στα δικαιώματα. Μπορείς να δώσεις ένα screenshot των δικαιωμάτων στον βασικό φάκελο του κώδικά σου;

    Επίσης, όπως λέει και το μήνυμα που παίρνεις, επικοινώνησε με τον διαχειριστή (εσένα δηλαδή! ...βρε τι αστεία που τα λέω!) και πες του να βρει το παράθυρο που φαίνεται στην εικόνα και να τσεκάρει το "Replace all existin inheritable...." κλπ.κλπ.



    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  09-10-2007, 08:38 36000 σε απάντηση της 35990

    Απ: VB 2005 και vista

    Dimitris Papadimitriou:
    sharizanis:

    Dimitris Papadimitriou:
    ... π.χ. δοκίμασε να ανοίξεις ένα από τα αρχεία (κάποιο .vb αρχείο για παράδειγμα) με notepad και προσπάθησε να κάνεις εκεί μια αλλαγή. Αν δεν μπορείς τότε μάλλον κάποιο μπέρδεμα έγινε στα δικαιώματα των φακέλων σου. Συμβαίνει συχνά κατά την μεταφορά αρχείων μεταξύ ntfs δίσκων. Δοκίμασε λοιπόν και πες μας, για να δοθούν περαιτέρω οδηγίες...

    όσο για το άνοιγμα ενος αρχείου με το notpad φίλε μου δημήτρη  μου επιστρέφει το μήνυμα πώς

    "πρέπει να επικινονήσω με τον διαχειριστή  για μου εκχωρήσει το δικαίωμα επεξεργασίας"

    Εμένα ο νους μου πάει κάπου στις ιδιότητες του Project  ή στις (ρυθμίσεις - επιλογές )

    του Visual studio κατά την αρχική δημιουργία  του Project   

    σας ευχαριστώ για την προσπάθεια και το ανδιαφέρον και πάλι  προκαταβολικά!

     

    Εφόσον δεν μπορείς να επεξεργαστείς κάποιο αρχείο από το notepad, ξεχνάμε οτιδήποτε έχει να κάνει με Visual Studio. Από ότι καταλαβαίνω, για να αναβαθμίσεις σε vista μετέφερες τα αρχεία σου σε κάποιο άλλο δίσκο και τα αρχεία αυτά βρίσκονται ακόμα εκεί, δηλαδή έχουν δημιουργηθεί στο μέρος από το οποίο τα διαβάζεις από το προηγούμενο λειτουργικό σύστημα. Συνήθως αυτό προκαλεί μπέρδεμα στα δικαιώματα. Μπορείς να δώσεις ένα screenshot των δικαιωμάτων στον βασικό φάκελο του κώδικά σου;

    Επίσης, όπως λέει και το μήνυμα που παίρνεις, επικοινώνησε με τον διαχειριστή (εσένα δηλαδή! ...βρε τι αστεία που τα λέω!) και πες του να βρει το παράθυρο που φαίνεται στην εικόνα και να τσεκάρει το "Replace all existin inheritable...." κλπ.κλπ.

     

    Βοήθησεμε λιγο ακόμα ρε δημήτρη¨

    που θα 'βρω   το βασικό φάκελο του κώδικά μου; τον οποίο μου ανα φέρεις

    νομίζω πως έτσι το πρόβλημα μου  θα λυθεί

    σ' ευχαριστώ για όλα!!

  •  09-10-2007, 08:45 36001 σε απάντηση της 36000

    Απ: VB 2005 και vista

    Σε μπέρδεψα με τις ελληνικούρες μου! Όταν λέω βασικό φάκελο εννοώ τον root folder, π.χ. αυτόν που έχει το αρχείο sln (ή το vbproj) ή κάποιο άλλο φάκελο πάνω από αυτούς, αν έχεις κι άλλα projects εκεί γύρω.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  09-10-2007, 18:09 36030 σε απάντηση της 36001

    Απ: VB 2005 και vista

    Συνημμένα: Χωρίς τίτλο.jpg

    Dimitris Papadimitriou:
    Σε μπέρδεψα με τις ελληνικούρες μου! Όταν λέω βασικό φάκελο εννοώ τον root folder, π.χ. αυτόν που έχει το αρχείο sln (ή το vbproj) ή κάποιο άλλο φάκελο πάνω από αυτούς, αν έχεις κι άλλα projects εκεί γύρω.

    Έχω κάνει κατά γράμμα ότι μου' γραψες αλλά και πάλι δεν γίνεται τίποτα!

    πρέπει να σου επισημάνω Ότι¨

    αφου τσεκάρο το "Replace all existin inheritable...." κλπ.κλπ. "  και επιλέξω  εφαρμογή

    όταν  ξανα ανοίξω το  "Replace all existin inheritable...."  δέν είναι τσεκαρισμένο

    απογοητεύτικα τελείως!!
     


  •  10-10-2007, 01:14 36051 σε απάντηση της 36030

    Απ: VB 2005 και vista

    Ναι, δεν πειράζει δεν είναι πλέον τσεκαρισμένο. Αυτό κάνει τη δουλειά του όταν το τσεκάρεις και πατήσεις Ok. Εκείνη τη στιγμή αντιγράφει τα δικαιώματα του φακέλου σε όλα τα περιεχόμενά του (αρχεία και υποφακέλους). Στη συνέχεια δεν αποθηκεύεται το ίδιο κάπου.

    Δυστηχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Από 'τι βλέπεις όμως με το τεστ του notepad, το πρόβλημα δεν είναι στο VS.

    Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; 


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  10-10-2007, 09:34 36053 σε απάντηση της 36051

    Απ: VB 2005 και vista

    Dimitris Papadimitriou:

    Ναι, δεν πειράζει δεν είναι πλέον τσεκαρισμένο. Αυτό κάνει τη δουλειά του όταν το τσεκάρεις και πατήσεις Ok. Εκείνη τη στιγμή αντιγράφει τα δικαιώματα του φακέλου σε όλα τα περιεχόμενά του (αρχεία και υποφακέλους). Στη συνέχεια δεν αποθηκεύεται το ίδιο κάπου.

    Δυστηχώς δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Από 'τι βλέπεις όμως με το τεστ του notepad, το πρόβλημα δεν είναι στο VS.

    Μπορεί κάποιος να προτείνει κάτι άλλο; 

    Φίλε μου Δημήτρη το πρόβλημα μου λύθηκε με μια επεξεργασία των δικαιωμάτων που υπάρχουν πάνω από το πλαίσιο "Replace all existing inheritable...." κλπ.κλπ (Δέν το ήχα  προσέξει.)

    Σ’ ευχαριστώ  πολύ για τη βοήθεια σου.

     

  •  10-10-2007, 11:00 36062 σε απάντηση της 36053

    Απ: VB 2005 και vista

    Άλλαξα τον τίτλο του thread για να είναι πιο αντιπροσωπευτικός του προβλήματος.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems