Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βοήθεια για .ΝΕΤ

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò vwpolo16v. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος vwpolo16v στις 27-10-2007, 13:46. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-10-2007, 12:44 36658

    Βοήθεια για .ΝΕΤ

    Γεια σας.

    Είμαι προγραμματιστής VB6 και τώρα κάνω τα πρώτα βήματα στην .ΝΕΤ 2005. Επιδή είμαι τόσο πιεσμένος με τη δουλειά και χρόνο δεν έχω ουτε καν για διάβασμα, προσπαθώ και πειραματίζομαι μόνος μου κάνοντας μικρά προγραμματάκια για να μπω στο χώρο. Έχω φτιάξει μια function και 2 SUB για εμφανιση, εισαγωγή και διαγραφή δεδομένων αντίστοιχα σε μια SQL βάση, και θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν είναι ορθές λογικά. Σε μένα δουλεύουν αλλα δεν ξέρω αν δουλεύουν κατα τύχη...

     

    Public con As New OleDb.OleDbConnection("Provider=SQLOLEDB.1;Persist Security Info=False;User ID=sa;Initial Catalog=TCMS;Data Source=NIKOSLAPTOP")

    Public Function DataSelectTable(ByVal connection As OleDb.OleDbConnection, ByVal qyerystring As String, ByVal stable As String) As DataTable

       Dim com As New OleDb.OleDbCommand(qyerystring, connection)

       Dim da As New OleDb.OleDbDataAdapter(com)

       Dim ds As New DataSet

       da.Fill(ds, stable)

       DataSelectTable = ds.Tables(stable)

    End Function

    Public Sub DataInsert(ByVal connection As OleDb.OleDbConnection, ByVal qyerystring As String, ByVal stable As String)

       Dim com As New OleDb.OleDbCommand(qyerystring, connection)

       Dim da As New OleDb.OleDbDataAdapter(com)

       Dim ds As New DataSet

       da.Fill(ds, stable)

    End Sub

    Public Sub DataDelete(ByVal connection As OleDb.OleDbConnection, ByVal qyerystring As String, ByVal stable As String)

       Dim com As New OleDb.OleDbCommand(qyerystring, connection)

       Dim da As New OleDb.OleDbDataAdapter(com)

       Dim ds As New DataSet

       da.Fill(ds, stable)

    End Sub

     

    Ευχαριστώ.

  •  27-10-2007, 13:15 36661 σε απάντηση της 36658

    Απ: Βοήθεια για .ΝΕΤ

    Δουλεύουν αλλά δεν είναι καθόλου σωστή η προσέγγισή σου. Η Fill μέθοδος χρησιμοποιείται για να περάσουμε data από τη βάση στο DataTable, υποτίθεται δηλαδή ότι κάνεις read operation. Για τα write operations (Insert, Update, Delete) υπάρχει η Update method. Τυπικά, όταν κατασκευάζουμε έναν DataAdapter, του όριζουμε τα τέσσερα command objects που αντιστοιχούν στα operations select, insert, update, delete στα ανάλογα properties (πχ InsertCommand, κοκ) και κατόπιν ανάλογα τι θέλουμε να κάνουμε λέμε DataAdapter.Update ή DataAdapter.Fill   

    To ADO.NET για developers της VB6 έχει εντελώς διαφορετική φιλοσοφία σε σχέση με το ADO και είναι ένα από τα σημεία με τη μεγαλύτερη δυσκολία. Δυστυχώς χωρίς διάβασμα δεν γίνεται δουλειά. Θα παιδευτείς να ανακαλύψεις πράγματα και θα σπαταλήσεις χρόνο ακολουθώντας το πως *εσύ* υποθέτεις ότι θα πρέπει να δουλεύει το ADO.NET. Καλύτερα είναι τις λιγοστές ώρες που διαθέτεις, να τις εφιερώσεις σε ένα καλό tutorial ή σε ένα καλό άρθρο. Για παράδειγμα, μπορείς να ξεκινήσεις από τα "How To" που υπάρχουν στο MSDN. Θα καταφέρεις μέσα σε λίγο χρόνο να έχεις ένα working παράδειγμα για να πειραματιστείς παραπάνω.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  27-10-2007, 13:21 36663 σε απάντηση της 36661

    Απ: Βοήθεια για .ΝΕΤ

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά λαθος προσέγγιση είναι η Insert και delete μέθοδο που χρησιμοποιω, ή και η Select?

  •  27-10-2007, 13:42 36665 σε απάντηση της 36663

    Απ: Βοήθεια για .ΝΕΤ

    H DataInsert και η DataDelete. Πάντως, γενικότερα δεν θα το έκανα έτσι όπως το κάνεις. Έτσι όπως δουλεύεις με απομονωμένους πίνακες, θα δυσκολέψεις αργότερα τη ζωή σου όταν χρειαστεί να δουλέψεις με δύο ή παραπάνω που έχουν σχέση master-detail. Το DataSet προσφέρει τη δυνατότητα από μία master εγγραφή να αναφέρεσαι στις details και το ανάποδο, έχοντας μια detail να βρεις τη master.
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  27-10-2007, 13:46 36666 σε απάντηση της 36665

    Απ: Βοήθεια για .ΝΕΤ

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems