Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Microsoft Source Analysis for C#

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Mitsaras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος γιωργος μπακογιαννης στις 27-05-2008, 18:29. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-05-2008, 09:31 42218

    Microsoft Source Analysis for C#

    Έπεσα πάνω σε αυτήν την ανακοίνωση: http://blogs.msdn.com/sourceanalysis/archive/2008/05/23/announcing-the-release-of-microsoft-source-analysis.aspx
    η οποία αφορά την επίσημη (;) διάθεση ενός εργαλείου, γνωστό μέχρι τώρα με το ψευδώνυμο StyleCop, το οποίο κάνει μια δουλειά παρόμοια με το FxCop αλλά δίνει βάση στο "στυλ" του κώδικα (και το οποίο αγνοούσα μέχρι σήμερα).

    Το έχετε χρησιμοποιήσει; Αν ναι, υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθούν κάποια από τα warnings (ορισμένα είναι τουλάχιστον γελοία, πχ "tabs are not allowed. use spaces instead" ή "The code must not contain multiple blank lines in a row"); Μέχρι σήμερα, τηρώ όλα τα warnings του FxCop (εκτός από 1 ή 2) και τα θεωρώ λογικά. Το StyleCop θα μπορούσε να γίνει ένα πολύ χρήσιμο συμπληρωματικό εργαλείο, αν υπήρχε τρόπος να ορίσεις κάποιου είδους προφίλ (όπως το FxCop/Code analysis).

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  24-05-2008, 21:17 42233 σε απάντηση της 42218

    Απ: Microsoft Source Analysis for C#

    Χμ, κανείς; Oh well, άλλο ένα άχρηστο εργαλείο προς το παρόν, όπως φαίνεται.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  24-05-2008, 22:04 42234 σε απάντηση της 42233

    Απ: Microsoft Source Analysis for C#

    Βασικά, μπόρεσες να το κατεβάσεις; Από το πρωί έχω δοκιμάσει και 30 φορές χωρίς επιτυχία...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-05-2008, 03:06 42235 σε απάντηση της 42234

    Απ: Microsoft Source Analysis for C#

    Κατέβηκε κανονικά (είναι μόλις 1MB) χωρίς πρόβλημα. Προσπάθησα να το ανεβάσω ως συνημμένο, αλλά ακόμα και συμπιεσμένο (350Κ) ξεπερνάω τους περιορισμούς στο upload.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  25-05-2008, 20:08 42385 σε απάντηση της 42235

    Απ: Microsoft Source Analysis for C#

    Σου έστειλα ένα σχετικό e-mail.

    Αν και δεν το έχω δει ακόμα, διαβάζοντας το blog, και τα σχόλια στα posts, μαζί με το νεότερη δημοσίευση Future Plans, δεν είσαι ο μόνος που δεν βλέπει το εργαλείο σαν έτοιμο προς "αληθινή παραγωγή". Πιστεύω ότι είναι βρίσκεται κάπου εκεί που ήταν και το FxCop στο πρώτο του release - κοντά στην πραγματικότητα, αλλά του έλλειπαν βασικά χαρακτηριστικά που ήταν απαραίτητα για την συνέχεια...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-05-2008, 20:49 42387 σε απάντηση της 42385

    Απ: Microsoft Source Analysis for C#

    Χμ, τώρα ανακαλύπτω ότι έχω πρόβλημα με το e-mail μου, ευχαριστώ για το heads up!

    Υποθέτω πως πλέον οι servers της Ms θα δουλεύουν κανονικά, οπότε φαντάζομαι δεν υπάρχει λόγος να το στείλω (σε αντίθετη περίπτωση, ειδοποίησέ με e-mail - το έχω αλλάξει από το προφίλ).


    Η κυριότερη διαφωνία μου έχει να κάνει με την λογική πίσω από τα rules του εργαλείου. Θα μου άρεσε να γράφεται με κοινό στυλ από τους περισσότερους developers ο κώδικας, είτε μεταξύ συνεργατών είτε και παγκοσμίως ακόμα (αντί να προσπαθείς να συνηθίσεις το coding στυλ μιας κατεβασμένης από το internet βιβλιοθήκης, να νιώθεις σαν στο σπίτι σου) και το εργαλείο μπορεί να βοηθήσει προς αυτήν την κατεύθυνση, αλλά... τι γίνεται με τις περιπτώσεις που οι κανόνες που προτείνει έχουν (κατά γενική ομολογία) χειρότερα αποτελέσματα; Μένει να δούμε κατά πόσο θα αποτελέσει εργαλείο παρά εμπόδιο, και αν θα συμπληρώσει επάξια το FxCop (σε όλους δεν αρέσει ο καλοσχεδιασμένος κώδικας άλλωστε; ).

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  27-05-2008, 18:29 42450 σε απάντηση της 42385

    Απ: Microsoft Source Analysis for C#

    Γιώργο, θες να σου στείλω το «Microsoft Source Analysis for C#»; Είναι φοβερό και τρομερό αλλά δε καταργεί το FxCop απλά το συμπληρώνει. Εγώ τα δουλεύω και τα δύο μαζί τώρα και με τε τον Resharper μαζί γίνονται θαύματα!
    while (!dead) learn();
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems