Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εμφάνιση HTML από XML μέσω XSLT :p

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò JohnL. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 30-06-2008, 14:13. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-10-2007, 13:31 36510

    Εμφάνιση HTML από XML μέσω XSLT :p

    Έχω ένα αρχείο XML, και θέλω να το μετατρέψω σε HTML, μέσω του xsl αρχείου στο οποίο αντιστοιχεί και να το παρουσιάσω στο πρόγραμμά μου, σε ένα WebBrowser component.

    Δοκίμασα να βάλω απλά στο xml:

    <?xml-stylesheet type='text/xsl' href='details.xsl'?>

    Όμως, το αρχείο xsl περιέχει αναφορά σε άλλο αρχείο xsl, και αν κατάλαβα καλά για λόγους ασφαλείας ο WebBrowser (λόγω MSXML 6), δεν επιτρέπει να εμφανιστεί.

    Πώς μπορώ να κάνω αυτό που θέλω?

    υ.γ. αν βοηθάει, ίσως διορθώνεται με την εντολή objXML.resolveExternals = True, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς να τη χρησιμοποιήσω.

    Ευχαριστώ!!!
  •  30-06-2008, 14:13 43167 σε απάντηση της 36510

    Απ: Εμφάνιση HTML από XML μέσω XSLT :p

    Ανανεώνω την ερώτηση απαντώντας παράλληλα και στο φίλο μας (εστω και ΠΟΛΥ καθυστερημένα): Ρίξε μια ματιά εδω: http://forums.asp.net/p/1141304/1947706.aspx#1947706

    Προσωπικά ψάχνω να βρω κάποιο xslt stylesheet που να κάνει render xml -> HTML χωρίς όμως να περιέχει body, head, html tags - δηλαδή να μπορώ να δω το xml tree, όπως κανει ο IE στο defaultss.xsl του, ΜΕΣΑ σε μια ήδη δημιουργημένη σελίδα της οποίας ελέγχω τα elements από το BODY και κάτω. Αν κάποιος συνάδελφος έχει βρει / υλοποιήσει κάτι τέτοιο, θα ήθελα διακαώς να το μοιραστεί!

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems