Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò yannis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος mpeg2server στις 09-09-2008, 22:46. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-01-2007, 17:42 24041

    ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    Γειά σε όλους σαας.

    προσπαθώ να φτιάξω ένα προγραμματάκι το οποίο θα βα΄ζει αυτόματα σειρά προτεραι΄τητας σε έναν ημερήσιο πίνακα ραντεβού που κλέινονται. τα δεδομένα που έχω είναι η ώρα ή καλύτερα το χρονικό range κατά το οποίο πρέπει να εκτελεστεί ένα ραντεβού και τον Τ.Κ της περοχής . πως φαντάζεσται ότι μπορώ να το υλοποιήσω έτσι ώτε να βγάζω ένα ημερήσιο πρόγραμμα που να καθοδηγεί τον πωλητή ότι πρώτα πρέπει να πάει σε αυτό το οποίο είναι πιό κοντά στην εταιρία και μέσα στα χρονικά πλαίσια , μετά το άλλο κ.ο.κ.!!!!!


    Yannis
  •  25-01-2007, 17:56 24042 σε απάντηση της 24041

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    Αυτό που ψάνχεις να βρεις είναι ένα από τα πιο κλασσικά προβλήματα που κλήθηκαν να λύσουν πολλοί συνάδερφοί μας στο παρελθόν! Ονομάζεται "Travelling Salesman Problem": http://en.wikipedia.org/wiki/Traveling_salesman_problem


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  25-01-2007, 17:59 24044 σε απάντηση της 24042

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    ...και μάλιστα το κάνεις και λίγο πιο πολύπλοκο βάζοντας και την παράμετρο time range, γιατί στην κλασσική του περίπτωση το πρόβλημα έχει μόνο την παράμετρο απόσταση.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  25-01-2007, 18:01 24045 σε απάντηση της 24042

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

     papadi wrote:
    Αυτό που ψάνχεις να βρεις είναι ένα από τα πιο κλασσικά προβλήματα που κλήθηκαν να λύσουν πολλοί συνάδερφοί μας στο παρελθόν! Ονομάζεται "Travelling Salesman Problem": http://en.wikipedia.org/wiki/Traveling_salesman_problem

    Ναι αλλά έχει μια τεράστια διαφορά. Πρέπει να λάβει υπόψη του και τα χρονικά περιθόρια μέσα στα οποία πρέπει να βρεθεί στα συγκεκριμένα σημεία. Σίγουρα πάντως οι αλγόριθμοι του travelling salesman θα δώσουν ιδέες, οπότε θα είναι μια καλή αρχή.

    edit: με πρόλαβες

  •  25-01-2007, 21:11 24056 σε απάντηση της 24044

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    ok. μεχρι στιγμης βεβαια απ οτι διαβασα μαλλον "τα είδα όλα" αλλά σίγουρα ήταν ένα καλό πρώτο βήμα για να δω που βρίσκομαι και που πρέπει να πάω.καμία ιδέα για έτοιμο κώδικα με αυτόν τον αλγόριθμο , μάλλον δεν έχετε έ!?
    Yannis
  •  25-01-2007, 23:18 24063 σε απάντηση της 24056

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    Δέν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο. Απλώς αντικαθιστά την παράμετρο απόσταση με τον παράμετρό ώρα για να πάει . οπόταν θα του βγάλει την συντομότερη διαδρομή σε χρόνο. Προσθέτοντας και τον χρόνο παραμονής μπορεί να βρέι άν ο πωλητής μπορεί να καλύψει τα ραντεβού πχ μέσα στο οκτάωρο. Αν ναί τότε θα έχει αυτόματα και το πρόγραμμα των ραντεβού. Άν όχι τότε αφαιρεί ραντεβού...


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  25-01-2007, 23:19 24064 σε απάντηση της 24063

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    Κώδικα έχω σε lisp . Δέν νομίζω να σου κάνει :)
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  26-01-2007, 08:25 24076 σε απάντηση της 24064

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    sorry αλλα δεν ξερω ουτε τι ειναι η lisp!!!!!!
    Yannis
  •  09-09-2008, 22:46 44563 σε απάντηση της 24076

    Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΛΥΤΕΣ......

    Το πρόβλημα είναι μαθηματικό και όχι προγραμματιστικό.

    Νομίζω πως πρέπει να αρχίσεις με ένα στατιστικό μέσο όρο διάνυσης χιλιομετρικής απόστασης ανά ώρα και μετά να βρείς την πορεία του δρομολογίου.

    Χασάπης Δ. Χρήστος

    Χασάπης Δ.Χρήστος
    ________________________________________
    Θέλω χρόνο να... σκέπτομαι...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems