Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Aνενεργη δυνατότητα copy

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò jimakos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 31-12-2008, 18:24. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-12-2008, 19:11 47239

    Aνενεργη δυνατότητα copy

    Kαλησπέρα, και χρόνια πολλά σε όλους

    θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει η δυνατότητα στα καταχωρημένα θέματα του cs 2007 ή και στον 2008 να μην μπορεί ο αναγνώστης ( μέλος ή μη ) να επιλέγει copy στο Clipboard

    ευχαριστώ και καλή πρωτοχρονιά

    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  28-12-2008, 20:58 47241 σε απάντηση της 47239

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    Κάπως περίεργη δεν είναι αυτή η απαίτηση? Γιατί να μην μπορεί να κάνει copy?

    Χωρίς να είμαι σίγουρος, γιατί απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, υποθέτω ότι αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τους editors και λιγότερο με τον ίδιο τον project server. Ίσως να μπορείς να αλλάξεις το configuration των editors και να αφαιρέσεις αυτές τις λειτουργίες.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-12-2008, 16:54 47267 σε απάντηση της 47239

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    jimakos:
    Kαλησπέρα, και χρόνια πολλά σε όλους

    θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει η δυνατότητα στα καταχωρημένα θέματα του cs 2007 ή και στον 2008 να μην μπορεί ο αναγνώστης ( μέλος ή μη ) να επιλέγει copy στο Clipboard

     

    Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι θέλεις τι επιτύχεις; Δεν μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που περιγράφεις...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-12-2008, 16:55 47268 σε απάντηση της 47241

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    Παναγιώτης Καναβός:

    Χωρίς να είμαι σίγουρος, γιατί απλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, υποθέτω ότι αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τους editors και λιγότερο με τον ίδιο τον project server. Ίσως να μπορείς να αλλάξεις το configuration των editors και να αφαιρέσεις αυτές τις λειτουργίες.

    Project Server? Editors Configuration? Σε τι αναφέρεσαι; Μήπως κατάλαβες κάτι διαφορετικό; BeerBig Smile

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  29-12-2008, 20:15 47276 σε απάντηση της 47268

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    Kαλησπέρα, αυτό που βασικά θέλω είναι θέματα που προβάλονται μέσα από το cs 2007 ή το 2008 να μην μπορεί ο χρήστης ( μέλος ή μη ) να τα μεταφέρει με copy paste σε άλλη εφαρμογή π.χ. word.

    υπάρχει κάτι που πρέπει να πειράξω στον κώδικα???

     πάντως δεν έχει στα settings του cs κάτι σχετικό με αυτό...


  •  29-12-2008, 20:20 47277 σε απάντηση της 47268

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    gcapnias: Χίχι, εφιάλτης μου έγινε! Community Server εννοούσα. Υποθέτω ότι μπορείς να πειράξεις τα config του TinyMCE ή του FCKEditor για να μην εμφανίζεται το copy menu.

    jimakos: Το καταλάβαμε από την πρώτη φορά ότι θέλεις να κόψεις το copy, το γιατί δεν καταλάβαμε. Γιατί να μην μπορεί ο χρήστης να αντιγράψει αυτό που βλέπει, για να το κάνει edit ή για να το σώσει? Είναι άπειρες οι φορές που για κάποιο λόγο έχω χάσει τη σύνδεση με το DNZ και αν δεν έγραφα σε Notepad τα κείμενα, θα τα έχανα και αυτά. Επίσης, είναι άπειρες οι φορές οι οποίες ξέχασα να δουλέψω με Notepad και έχασα κείμενα τα οποία έγραφα για 1 ώρα.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-12-2008, 22:35 47281 σε απάντηση της 47277

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε ζητήματα προστασίας του περιεχομένου από αντιγραφή, και συνεχίζω την υπόθεσή μου, λέγοντας πως αναφέρεσαι ειδικά στο δεξί μενού του Browser.

    Υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσεις το δεξί κλικ αν αναφέρεσαι σε αυτό, και μπορείς να το τραβήξεις ακόμα περισσότερο με το να αποτρέψεις τον χρήστη να επιλέγει οποιοδήποτε κείμενο (και έτσι έμμεσα να αχρηστέψεις και το Ctrl-C), χρησιμοποιώντας javascript. Ωστόσο, αυτά είναι ημίμετρα, ο μέσος χρήστης μπορεί να τα προσπεράσει σχετικά εύκολα, και αφήνουν ιδιαίτερα αρνητική εντύπωση για το site σου.

    Απόλυτος τρόπος να αποτρέψεις την αντιγραφή κειμένου από το site σου δεν υπάρχει. Όταν ο χρήστης διαβάζει το site σου, αυτό έχει ήδη αποθηκευτεί στον σκληρό του δίσκο.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  30-12-2008, 19:56 47312 σε απάντηση της 47281

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    έχεις απολυτα δικιο και εγώ συνφωνό με αυτά που λές ( δεν είναι εύχρηστο ) όμως όταν θες να παρέχεις κάποια συνδρομιτική υπηρεσία ( πληροφορίες ) μέσω internet προτείνης κάτι διαφορετικό???
  •  31-12-2008, 18:24 47337 σε απάντηση της 47312

    Απ: Aνενεργη δυνατότητα copy

    Κοίταξε, αν ο άλλος θέλει να αντιγράψει τα κείμενα θα το κάνει με οποιονδήποτε τρόπο. Είτε απενεργοποιήσεις τις μισές δυνατότητες javascript είτε τα εμφανίσεις ως εικόνα η και flash ακόμη (OCR) αν κάποιος είναι αποφασισμένος, ο μόνος τρόπος να τον σταματήσεις είναι να μην δει ποτέ τα κείμενα, κάτι προφανώς δύσκολο!
    Μπορείς να σκεφτείς να προσφέρεις κάποια έξτρα υπηρεσία μαζί με την συνδρομή η οποία δεν "αντιγράφεται", ανάλογα της δουλειάς σου. Ταυτόχρονα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις (και να επιβάλλεις σε περίπτωση παραβίασης) τους όρους χρήσης και τα πνευματικά σου δικαιώματα πάνω στα κείμενα αυτά.

    Το να απενεργοποιήσεις την javascript είναι λύση που δουλεύει μόνο στους αρχάριους χρήστες και θα αποτρέψει ένα ικανό ποσοστό από το να τα αντιγράψει. Όμως με αυτόν τον τρόπο - και σε συνδυασμό με το πόσο ενδιαφέρον έχουν αυτά τα κείμενα, ταυτόχρονα προκαλείς να συμβεί το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα χωρίς μάλιστα να απαιτείται κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems