Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

currency formatting flag doesnt work

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò psid. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος manosB στις 18-06-2009, 11:43. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-06-2009, 12:55 51644

    currency formatting flag doesnt work

    όταν χρησιμοποιώ την διαμόρφωση {0:C} σε ένα string δεν μου επιστρέφει το σύμβολο € όπως θα περίμενα αλλά ένα ερωτηματικό ?. Μπορεί/γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει? Έχω Visual studio 2008 σε Vista GR. Ευχαριστώ.
  •  14-06-2009, 13:43 51646 σε απάντηση της 51644

    Απ: currency formatting flag doesnt work

    Τι encoding έχει η σελίδα σου;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  18-06-2009, 10:59 51800 σε απάντηση της 51646

    Απ: currency formatting flag doesnt work

    Δεν πρόκειται για σελίδα αλλά για έξοδο σε κονσόλα με την μέθοδο Console.WriteLine(...);
  •  18-06-2009, 11:09 51801 σε απάντηση της 51800

    Απ: currency formatting flag doesnt work

    psid:
    Δεν πρόκειται για σελίδα αλλά για έξοδο σε κονσόλα με την μέθοδο Console.WriteLine(...);

    Για να δουλέψει χρειάζεται να δειλώσεις το encoding στην κονσόλα. Κάπως έτσι

    Console.OutputEncoding = System.Text.Encoding.UTF8

    Manos
  •  18-06-2009, 11:22 51802 σε απάντηση της 51801

    Απ: currency formatting flag doesnt work

    Ουσιαστικά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το formatting. Το πρόβλημα βρίσκεται στο encoding, κάτι που συμβαίνει συνήθως σε web σελίδες. Γι αυτό και ο Γιώργος ρώτησε αμέσως τί encoding έχει η σελίδα σου. Το άλλο θέμα είναι αν το font που χρησιμοποιεί η κονσόλα έχει το €, και υποψιάζομαι ότι δεν το έχει. Δοκίμασα να αλλάξω το encoding όπως λέει ο Μάνος αλλά μου επέστρεψε τρεις άσχετους χαρακτήρες - κάτι λογικό εξάλλου καθώς το UTF8 μετατρέπει τους non-ASCII χαρακτήρες σε 2 ή 3 χαρακτήρες.

    Αν δοκιμάσεις να γράψεις σε αρχείο αντί για την κονσόλα θα δεις ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-06-2009, 11:28 51803 σε απάντηση της 51802

    Απ: currency formatting flag doesnt work

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, Τελικά δούλεψε με την αλλαγή του encoding, Console.OutputEncoding = System.Text.Encoding.UTF8.
  •  18-06-2009, 11:34 51805 σε απάντηση της 51803

    Απ: currency formatting flag doesnt work

    Τότε πρέπει εγώ να βρω γιατί το ίδιο πράγμα δεν δούλεψε σε μένα. Από την άλλη το system locale μου είναι αγγλικό, οπότε παίζει και αυτό ρόλο. Βαριέμαι όμως να κάνω τώρα reboot απλά για να ελέγξω το encoding!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-06-2009, 11:43 51807 σε απάντηση της 51805

    Απ: currency formatting flag doesnt work

    Παναγιώτης Καναβός:

    Τότε πρέπει εγώ να βρω γιατί το ίδιο πράγμα δεν δούλεψε σε μένα. Από την άλλη το system locale μου είναι αγγλικό, οπότε παίζει και αυτό ρόλο. Βαριέμαι όμως να κάνω τώρα reboot απλά για να ελέγξω το encoding!


    Αμάν βρε Παναγιώτη η απάντηση σου με έβαλε στο τρυπάκι να το δοκιμάσω ενώ ήμουν σίγουρος ότι παίζειBig Smile   

    Τέλος πάντων όντως είναι ανευ σημασίας διότι είναι θέμα του console output και τίποτα άλλο. 

    Manos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems