Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Ηλίας Κεκάκος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Ηλίας Κεκάκος στις 31-07-2009, 12:26. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-07-2009, 13:00 52858

    Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    Γειά σας,

    Χρησιμοποιώ το PUBLISH του VS2008 για να δημιουργήσω το setup αρχείο της εφαρμογής μου. Το ερώτημά μου είναι σε ποιό φάκελο εγκαθίστανται τ' αρχεία;
    Μήπως ξέρει κάποιος γιατί ψάχνω και δεν τα βρίσκω.

    Ευχαριστώ
  •  30-07-2009, 16:05 52860 σε απάντηση της 52858

    Απ: Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    Ύστερα από μία έρευνα στο internet βρήκα την απάντηση εδώ.
  •  30-07-2009, 18:53 52861 σε απάντηση της 52860

    Απ: Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    ClickOnce? Μάλλον ξέχασες να αναφέρεις ότι μιλούσες για ClickOnce. Εγώ νόμιζα ότι μίλαγες για ASP.NET και έκανες τη δημοσίευση σε λάθος forum! Δεν σου απάντησα μάλιστα γιατί δεν προλάβαινα να φτιάξω κάποιo ASP.NET project να το κοιτάξω!
     Επιπλέον, setup δημιουργείς μέσω ενός setup project, όχι μέσω του publish. Το Publish παίρνει την εφαρμογή και την ανεβάζει στον web server απ' όπου θα την κατεβάσουν οι χρήστες. Τη ρύθμιση αυτή την δίνεις στα Project Properties.

    Το άρθρο που δίνεις σου λέει που θα βρεθούν οι εφαρμογές ClickOnce ΜΕΤΑ την εγκατάσταση τους. Δεν σου λέει που θα την βρεις μετά το Publish. Αν βρήκες κάτι στο path που δίνει ο Matt Faus θα προέρχεται από κάποιο δοκιμαστικό deployment που έκανες, όχι από το Publish. Κατά πάσα πιθανότητα πρόκειται για κάποιο παλιότερο build και όχι το τελευταίο που έφτιαξες.

    Αααααχ, γι αυτό λέμε να κάνουμε σωστές ερωτήσεις!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-07-2009, 20:19 52863 σε απάντηση της 52861

    Απ: Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    Παναγιώτη επιτρεψέ μου να δώσω κάποιες απαντήσεις.

    1. Μιλάω για windows εφαρμογές και η χρησιμοποίηση του Publish (Clickonce) είναι κάτι ευκολο, γρήγορο και πολύ εύχρηστο στις δικτυακές ενημερώσεις. Για πιό εξηζητημένες εγκαταστάσεις έχω και το InstallAware.

    2. Όσο αφορά το άρθρο έχεις λάθος και σαν απόδειξη δες το αρχείο από τον υπολογιστή μου. Με κόκκινο είναι οι 2 εγκαταστάσεις που έκανα.

    Ίσως για τους περισσότερους από εσάς να είναι γνωστό ότι ClickOnce=Publish κάτι που δεν ήταν σε 'μένα.

    Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.


  •  30-07-2009, 20:54 52864 σε απάντηση της 52863

    Απ: Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    Κατάλαβες το αντίθετο από αυτό που έγραψα. Publish != ClickOnce. Το Publish είναι απλά μία εντολή σε διάφορα μενού του Visual Studio. Αν δεν αναφέρεις σε τί είδος project αναφέρεσαι, είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τί εννοείς. Ο σκοπός της εντολής ΔΕΝ είναι να δημιουργήσει το setup, αλλά να δημοσιεύσει το αρχείο στην τελική του θέση. Τέλος, στο άρθρο που δίνεις λέει ότι ψάχνει για "the actual location on disk of files that are downloaded from the ClickOnce server to the client machine"

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-07-2009, 23:57 52867 σε απάντηση της 52864

    Απ: Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    Συγνώμη Παναγιώτη αλλά κοντεύω να τα παίξω. Πιά η διαφορα του ClickOnce & Publish σε αυτό το άρθρο; Δεν έκανα κάτι διαφορετικό απ' ότι λέει. Υπάρχει κάποιο tutorial στο internet για ClickOnce που να είναι διαφορετικό από αυτό.

    Αν θέλεις εξήγησέ μου γιατί ...Crying

    Ευχαριστώ

  •  31-07-2009, 11:49 52877 σε απάντηση της 52867

    Απ: Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    To ClickOnce είναι - ας το πούμε μάλλον - ένα framework που έχει να κάνει με τη "εγκατάσταση" μιας εφαρμογής ωστόσο διαφέρει σε αρκετά σημεία σε σχέση με την παραδοσιακή εγκατάσταση μέσω setup/msi. Ένα μέρος του ClickOnce είναι το Publish κατά το οποίο κάνουμε διαθέσιμη την εφαρμογή στους χρήστες. Από εκεί και πέρα το ClickOnce χαρακτηρίζεται σε γενικές γραμμές από τα παρακάτω:

    • Η εγκατάσταση γίνεται σε συγκεκριμένο "ψευδοτυχαίο" φάκελο που επιλέγεται ερήμην του χρήστη και είναι ανά χρήστη, που σημαίνει ότι στον ίδιο υπολογιστή αν θέλουν να χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή τρεις χρήστες, θα πρέπει να "εγκατασταθεί" τρεις φορές.
    • Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις components στη GAC κατά την εγκατάσταση
    • Δεν μπορείς να εγκαταστήσεις COM components
    • Δεν μπορείς να δημιουργήσεις shell-extensions
    • Δεν μπορείς να πειράξεις το registry
    • Δεν μπορείς να τρέξεις custom actions
    • Δεν υποστηρίζονται patches
    • Το setup δεν είναι interactive (ώστε ο χρήστης να περάσει πληροφορίες στην εφαρμογή)
    • Ο publisher μπορεί να υποχρεώσει τους clients να εγκαταστήσουν μια νέα έκδοση της εφαρμογής
    • Ο publisher μπορεί να καθορίσει αν οι clients θα δουλεύουν on-line μόνο ή on-line/off-line

    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  31-07-2009, 12:26 52878 σε απάντηση της 52877

    Απ: Που βρίσκονται τα αρχεία της εφαρμογής

    Σ' ευχαριστώ, αυτή η απάντηση μας δείχνει τα σοβαρά μειονεκτήματα του ClickOnce και την διαφορά με το Publish. Η αναλυτική παρουσίαση του ClickOnceείναι δουλειά ανάπτυξης ενός άρθρου και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.Big Smile
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems