Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Περι βιογραφικου...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò mixio. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος mixio στις 30-11-2009, 01:58. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-11-2009, 18:59 55496

    Περι βιογραφικου...

    Εχω μια απορια εδω και καιρο για το βιογραφικο μου.

    Βλεπω απο διαφορες αγγελιες οτι κατηγοριοποιουν αρκετα τα 'πακετα γνωσεων' αν μπορω να το πω ετσι.
    Δλδ βλεπω...

    Ζητηται προγραμματιστης που γνωριζει: ADO.NET ASP.NET .Net Framework .Net Compact Framework ... και ενα σωρο αλλες τεχνολογιες της MS.

    Στο βιογραφικο μου δλδ εγω να βαζω C# (ADO.NET ASP.NET ......) και ολες τις τεχνολογιες που ξερω;;

    Εσεις ετσι κανετε;

    Σας ειναι ευκολο να μου στειλετε καποιο βιογραφικο σας να δω πως περιπου τα γραφετε;
    Ευχαριστω.

    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  27-11-2009, 13:24 55508 σε απάντηση της 55496

    Απ: Περι βιογραφικου...

    Τι εγινε; Ντρεπεστε για τις γνωσεις σας ;;; Big SmileBig Smile

    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  27-11-2009, 13:39 55509 σε απάντηση της 55508

    Απ: Περι βιογραφικου...

    Να σου πώ εγώ τότε Smile... την προσωπική μου άποψη πάντοτε!

    Προτίμα στο βιογραφικό σου να μην γράφεις αυτά που ισχυρίζεσαι ότι ξέρεις αλλά αυτά που έχεις κάνει. Ούτως η άλλως περί αυτού πρόκειται το βιο-γραφικό. Είναι η ιστορία του τί έχεις κάνει. Οπόταν θεωρώ ότι ένας σωστός τρόπος θα ήταν ο εξης

    Είμαι ο Τάδε ( Ζαχαριας ΔενΤοΦτιάχνω)

    Επαγγέλλομαι το Δείνα (Αρχιτέκτονας Λογισμικου)

    'Εχω κάνει τα εξής

    Εργο 1

    Μπλα Μπλα με Αsp.net 3.5, ADO.Net, Linq και Silverlight

    Εργο 2

    Μπλα μπλα με WPF, Oracle 11g, XML web services

    Eργο 3

    ...

    Οπόταν με αυτό τον τρόπο δεν λές απλά ότι ξέρεις μια τεχνολογία αλλα αποδεικνύεις πώς και πόσο. Γιατί το "ξέρω Silverlight" από μόνο του δεν λεει και κάτι. Και γώ ξέρω Smile ...!


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-11-2009, 14:47 55512 σε απάντηση της 55509

    Απ: Περι βιογραφικου...

    Προσωπικα τα εργα τα γραφω σε ξεχωριστη ενοτητα.

    Και σε μια αλλη γραφω τις γνωσεις στο χωρο του IT.

    Εσυ λες καλυτερα να γραφω στις γνωσεις πχ OOP: C#, Java, C++ και στα εργα τις λεπτομερειες...

    Οκ.. Μαλλον ετσι μπορει να το κανω. Ευχαριστω.

    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  27-11-2009, 15:03 55514 σε απάντηση της 55512

    Απ: Περι βιογραφικου...

    Ένα βιογραφικό πρέπει να αλλάζει ανάλογα με τη δουλειά στην οποία στοχέυεις. Αν λοιπόν στοχεύεις σε θέση προγραμματιστή τότε μπορείς να βάλεις ένα μικρό section που να απαριθμείς τις τεχνολογίες που κατέχεις σε χαμηλό επίπεδο. Κάτω όμως από το section στο οποίο περιγράφεις της εταιρείες που έχεις δουλέψει και τα έργα που έχεις κάνει εκεί και φυσικά τι ρόλο είχες σε αυτά τα έργα (προγραμματιστής, leader, αναλυτικής ή τα έκανα όλα).


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  28-11-2009, 14:56 55522 σε απάντηση της 55514

    Απ: Περι βιογραφικου...

    εγω θα ελεγα να μην αραδιαζεις ολα τα εργα που εχεις κανει, αλλα τι "τυπου" εργα ηταν αυτα που εχεις ασχοληθει


    μην λες εχω κανει το kitsos erp super duper edition v3.04.007 

    αλλα οτι εχεις αναπτυξει εφαρμογές για παραδειγμα,

    ERP, CRM, Database Managment, γενικά ρε παιδι μου μην κολας σε λεπτομέρειες εφαρμογής δεν προωθείς την εφαρμογή, εκτός και αν είναι καποια πολύ γνωστή εφαρμογή που αν την αναφέρεις θα πάρεις πόντους και θα εχεις και ποιο σύντομη κλήση για συνέντευξη.

    παράδειγμα να πεις οτι εισουν Leader Developer for Microsoft Windows 7..... or Software Engineer in Opera Web browser....Stick out tongue

    καταλαβαίνεις πως το εννοώ...

    και ναι ανάλογα την εταιρια τη ζητα τόνισε περισσότερο αυτα που θα δεσουν με την θεση εργασια, μην θαψεις τα υπόλοιπα όμως, γιατι παντα χαίρεται μια εταιρία οταν εχει εναν υπαλληλο "πασπαρτού" που με ενα μισθό κανει 3 επαγγέλματα, Web Developer, WinForm Developer, και Τεχνικο & δικτυων.


    goodluckYes




    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  28-11-2009, 15:30 55523 σε απάντηση της 55514

    Απ: Περι βιογραφικου...

    και σε περίπτωση που δεν έχεις προϋπηρεσία τι κάνεις; Βλέπω πολλούς που αρχίζουν και γράφουν μεγάλα projects που έχουν κάνει στη σχολή πχ στο μάθημα της java, C κτλπ... Αυτό πάλι λάθος δεν είναι;

    || www.rimo-art.com ||
  •  28-11-2009, 16:33 55525 σε απάντηση της 55496

    Απ: Περι βιογραφικου...

    Η απάντησή μου πιθανόν να περιπλέξει τα πράγματα αντί να τα αποσαφηνίσει. Θεωρώ δεδομένο ότι η ερώτησή σου δεν είναι του τύπου "πως συντάσσεται ένα βιογραφικό". Αν βάλεις στο google "CV Templates", "Resume examples" κ.λπ., θα εμφανιστούν πολλά, μα πάρα πολλά αποτελέσματα. Όλα, όμως, έχουν να κάνουν με την επιφάνεια του προβλήματος. Κατά τη γνώμη μου, πρέπει πρώτα να καταλάβεις τι είναι εκείνο που ο rewiewer θέλει να δει σε σένα. Δυστυχώς, τα διάφορα threads που έχω διαβάσει κατά καιρούς στο DNZ αφορούν μόνο στο πως "εισπράττει" ο υποψήφιος τις αιτιάσεις και τη μεθοδολογία των rewiewers και, βεβαίως, ακολουθεί η ανάλογη κριτική. Στις περισσότερες των περιπτώσεων το συμπέρασμα που προκύπτει είναι ότι οι εφαρμοζόμενες μέθοδοι αξιολόγησης είναι άστοχες, τουλάχιστον εν μέρει. Βεβαίως, θα ήταν πολύ πιο ωφέλιμο να υπήρχαν threads στα οποία οι reviewers να καταθέτουν το σκεπτικό βάσει του οποίου αξιολογούν έναν υποψήφιο developer και γιατί ζητούν αυτά που ζητούν. Ξεκινώντας, λοιπόν, ανάποδα, ρίξε μια ματιά εδώ και ακολούθησε τα links που προτείνει ο συγγραφέας. Η γνώση αυτή θ' αποτελέσει ένα πολύ δυνατό χαρτί, υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι απευθύνεσαι σε εργοδότητη ανάλογης σοβαρότητας. Δε μπορώ να πω ότι συμφωνώ 100% με όλα όσα αναφέρονται στο εν λόγω link και τις πηγές του, όμως πρόκειται για μια πολύ σοβαρή προσέγγιση σ' αυτό το τόσο δύσκολο θέμα.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  30-11-2009, 01:53 55546 σε απάντηση της 55514

    Απ: Περι βιογραφικου...

    Dimitris Papadimitriou:

    Ένα βιογραφικό πρέπει να αλλάζει ανάλογα με τη δουλειά στην οποία στοχέυεις. Αν λοιπόν στοχεύεις σε θέση προγραμματιστή τότε μπορείς να βάλεις ένα μικρό section που να απαριθμείς τις τεχνολογίες που κατέχεις σε χαμηλό επίπεδο. Κάτω όμως από το section στο οποίο περιγράφεις της εταιρείες που έχεις δουλέψει και τα έργα που έχεις κάνει εκεί και φυσικά τι ρόλο είχες σε αυτά τα έργα (προγραμματιστής, leader, αναλυτικής ή τα έκανα όλα).

    Ναι ειμαι πιο κοντα σε αυτο το 'μοντελο'.

    Johnnyxp64 : +1

    djrimokbp : Project της σχολης οχι αλλα την διπλωματικη μου την αναφερω στο CV καθως μου το προτειναν οι ιδιοι οι εξεταστες.

    Markos : Ολο μπερδεματα εισαι :)  Τα παιδια παραπανω εντοπισαν το σημειο που με δημιουργουσε την απορια και απαντησαν γι'αυτο που ηθελα.


    Sleep-deprived psychotic hacker

  •  30-11-2009, 01:58 55547 σε απάντηση της 55546

    Απ: Περι βιογραφικου...

    Κατι αλλο.

    Τυχων ιστοσελιδες που χτιζετε με διαφορες τεχνολογιες πχ. ajax, js, asp, php κτλ..
    και πληρωθηκατε χυμα aka μαυρα ή εστω νομιμα

    αυτες εχουν αξια να μπουν στο βιογραφικο; και ως τι; ως εργα;

    Sleep-deprived psychotic hacker

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems