Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μετατροπή Public field σε private σε derived class

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò aero. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Antonios Chatzipavlis στις 07-02-2010, 00:14. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-02-2010, 13:22 56929

    Μετατροπή Public field σε private σε derived class

    Καλημέρα σας

    Σε μια κλάση (C#) έχω δηλώσει ενα public field. Μπορεί αυτό το field σε μία derived class αυτής να μετατραπεί σε private. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω properties.

    Ευχαριστώ


    Αν γευτείς την πτήση για πρώτη φορά, περπατάς στην Γη και έχεις στραμμένα τα μάτια σου προς τον ουρανό. Γιατί εκεί ανήκεις και εκεί λαχταράς να επιστρέψεις ... Leonardo Da Vinci
  •  03-02-2010, 15:40 56932 σε απάντηση της 56929

    Απ: Μετατροπή Public field σε private σε derived class

    Φοβάμαι πως όχι και θα ήταν πολύ περίεργο για κάποιον που θα χρησιμοποιήσει αυτή την derived class. Πες τι θέλεις να κάνεις μήπως και υπάρχει καλύτερος τρόπος.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  03-02-2010, 16:06 56934 σε απάντηση της 56932

    Απ: Μετατροπή Public field σε private σε derived class

    Γενικά δεν είναι καλή πρακτική κάτι τέτοιο αλλά μπορείς να το κάνεις στην derived βάζοντας new keyword στο signature. Αυτό λεγεται Hide base members. Αυτό παίζει σε properties & methods για fields δεν το ξερω δοκίμασε το και πες μας.

    Αλλά να ξέρεις ότι εαν κάποιος που ξέρει μπορεί να καλέσει απευθείας αυτό που κρύβεις από την base class απλά υλοποιόντας το interface της το οποίο έτσι και αλλιώς είναι μέσα στην derived.

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  03-02-2010, 21:24 56937 σε απάντηση της 56934

    Απ: Μετατροπή Public field σε private σε derived class

    Νομίζω ότι η συμπεριφορά είναι ακριβώς ίδια είτε πρόκειται για fields είτε για properties. Σύντομη περιγραφή: "χάνεις τη μπάλα".


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  03-02-2010, 21:54 56938 σε απάντηση της 56937

    Απ: Μετατροπή Public field σε private σε derived class

    Συμφωνώ μαζί σου Δημήτρη μου. Αλλά αμά κάποιος το θέλει μπορεί να το κάνει με ότι αυτό συνεπαγεται.


    Antonios Chatzipavlis

  •  05-02-2010, 17:23 56968 σε απάντηση της 56938

    Απ: Μετατροπή Public field σε private σε derived class

    Δημήτρη και Αντώνη τελικά ύστερα απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα οτι η χρήση των public fields δεν είναι καλή πρακτική. Μάλλον θα ξανασχεδιάσω την εφαρμογή μου χρησιμοποιώντας μόνο public properties. Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.


    Αν γευτείς την πτήση για πρώτη φορά, περπατάς στην Γη και έχεις στραμμένα τα μάτια σου προς τον ουρανό. Γιατί εκεί ανήκεις και εκεί λαχταράς να επιστρέψεις ... Leonardo Da Vinci
  •  07-02-2010, 00:14 56980 σε απάντηση της 56968

    Απ: Μετατροπή Public field σε private σε derived class

    Νομίζω ότι είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις. Διότι θα έχεις καλύτερο έλεγχο στις τιμές που θα βάζεις σε αυτές.

    Είδα το μήνυμα σου ;)

    Είσαι καλά? καιρό έχουμε να τα πούμε.

    Ελπίζω να κατέβω κάτω πρώτα ο Θεός το καλοκαίρι θα σε ενημερώσω για να βρεθούμε. Έχω αρκετά χρόνια να έρθω και θέλω να ξαναέρθω. Το ξέρεις ότι έχω όμορφες αναμνήσεις από το νησί. Θα ψάξω να βρώ κάτι προς το μέρος που ήμουν φαντάρος. Δεν θέλω να μείνω μέσα στην πόλη αυτή την φορά. Θέλω ζέστη, θάλασσα και καλό ψάρι

    Να είσαι πάντα γερός και δυνατός. 


    Antonios Chatzipavlis

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems