Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

C++ to VB.net Patch Running Process help!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Johnnyxp64. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 22-03-2010, 14:00. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-03-2010, 14:21 57785

    C++ to VB.net Patch Running Process help!

    καλησπερα

    προσπαθω να μετατρεψω ενα κωδικα απο c++ σε vb.net
     εχω φτασει με την βοηθεια ενος φιλου σχεδοςν στο τελος.

    το τπροβλημα μου ειναι τωρα το εξεις.
    υπαρχει στον κωδικα μου η παρακατω function
     <DllImport("kernel32.dll")> _
            Private Shared Function CreateProcess(ByVal lpApplicationName As String, ByVal lpCommandLine As String, ByVal lpProcessAttributes As IntPtr, ByVal lpThreadAttributes As IntPtr, ByVal bInheritHandles As Boolean, ByVal dwCreationFlags As UInteger, _
            ByVal lpEnvironment As IntPtr, ByVal lpCurrentDirectory As String, <[In]()> ByRef lpStartupInfo As STARTUPINFO, ByRef lpProcessInformation As PROCESS_INFORMATION) As Boolean
            End Function

    και καλειτε καπως εστι
    CreateProcess(applicationName, commandLine, IntPtr.Zero, IntPtr.Zero, False, CREATE_SUSPENDED, IntPtr.Zero, Nothing, si, pi)
    αυτη φτιαχνει μια νεα process του .exe που θα του δωσω, με σκοπο μετα να του Patcharo την μνημη, ελα ομως που το process εχει ίδη ξεκινηση, αντι να κανω createProccess πως μπορω να περασω εκει μεσα το process που τρεχει ηδη και ωστε να πατσαρω αυτο.

    τελικος σκοπος

    εχουμε
    Main.exe
    Start.exe

    το start.exe ξεκινα το main.exe (πρεπει να το ξεκινω απο κει λογο ιδικων παραμετρων)
    μετα ομως πρεπει να  βρω και να παρω το main.exe που ξεκινησε να το βαλω σε syspendmode να το patcharω  και μετα να το κανω restore.

    ο κωδικα που βρηκα σε C++ κανει αυτο που θελω ΑΛΛΑ δεν τρεχει το main.exe meso toy Start.exe και ετσι μπορει και το patcharei! εγω ομως πρεπει να το προσαρμωσω αυτο στους δικους μου ορους.

    ελπιζω να εγινα σαφης.
    δεν γνωριζω c++ ουτε εχω ξανακανει αυτο το πραμα, παω λιγο διαβασμα, λιγο δοκιμη με τον υπαρχουν κωδικα που παιζει μια χαρα αν εγω τρεξω το main.exe, αλλα ΔΕΝ μπορω, πρεπει να το περασω απο το start.exe.
    ετσι το Patching δεν πιανει!

    ο φιλος ειπε οτι δεν μπορεις να μπορεις να κανεις patching ενα procces Που δΕΝ ξεκινας εσυ αλλα ενα αλλο .exe, ασχετος αν και το start.exe απο εσενα ξεκιναει!

    θελω βοηθεια! αγνωστα νερα για μενα!Sad

    tnx



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  21-03-2010, 07:53 57794 σε απάντηση της 57785

    Απ: C++ to VB.net Patch Running Process help!

    Κοινώς έχεις ένα .exe που είναι προστατευμένο με semaphore ή mutex, θέλεις να το "σηκώσεις" στην μνήμη - δεν μπορείς να του κάνεις debug - για να "ξεκλειδωθεί" ο κώδικάς του, να "παγώσεις" το process του, και τέλος να το patchάρεις in memory.

    Και εγώ νομίζω ότι δεν μπορείς να το κάνεις με τον τρόπο που περιγράφεις...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  22-03-2010, 14:00 57803 σε απάντηση της 57794

    Απ: C++ to VB.net Patch Running Process help!

    το .exe που θελω να πατσαρω στην μνημη δεν προστατευεται καπος, τελικα βρηκα τροπο και το εκανα παντος.

    πολα πραγματα που κανει η c++ δεν ειναι διαθεσημα στην vb.net ευκολα, και ετσι πηρα κωδια c++ διαβασα λιγακι, λιγο απο δω λιγο απο κει το καταφερα το εφερα στα μετρα μου και εντοπιζει την εφαρμωγη αν τρεχει και την patcharei το εκανα exe και το καλω απο το vb.net μου κωδικα μια χαρα,αμεσω μετα απο το καλεσμα την εφαρμογης που πρεπει να patharo.

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems