Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Object validation depending on certain table rows values.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò infoCENTER. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 26-06-2010, 21:23. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-06-2010, 20:37 59281

    Object validation depending on certain table rows values.

    Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει από σχεδιαστικής πλευράς ένα θέμα που έχει να κάνει με validation.

    Χρησιμοποιώ το interface IDataErrorInfo στα custom objects μου. Βασικά το Root είναι αυτό που το κάνει implement από το οποίο κάνουν inherit τα objects μου. Επίσης δείχνω τα errors, αν προκύψουν στην φόρμα μου χρησιμοποιώντας το ErrorProvider control.

    Το πρόβλημα, σχεδιαστικά πάντα μιλάω είναι πως έχω μερικά objects τα οποία για να γίνει validate κάποιο ή κάποια από τα properties τους θα πρέπει να κοιτάξω στην βάση.

    Σχεδιαστικά η εφαρμογή έχει entities και data models που εκτελούν όλες τις λειτουργίες με την βάση. Οπότε πριν από την αποθήκευση έχω την δυνατότητα να κάνω έναν check και να πιάσω λάθη αν υπάρχουν. Όμως θα ήθελα στο σημείο της φόρμας, καθώς ο χρήστης περνάει μία τιμή να του έβγαινε εκεί το λάθος και όχι όταν πατήσει Αποθήκευση.

    Όπως καταλαβαίνετε το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω δώσει την δυνατότητα στα Entities να επικοινωνούν με την βάση, αυτό το αναλαμβάνουν τα Data Models. Οπότε πως θα μπορούσα να το κάνω;

    Στο μυαλό μου έχω την σκέψη να δημιουργήσω validator class ανά object και να μεταφέρω εκεί όλη την λογική του validation. Ο κάθε validator θα κάνει implement ένα συγεκριμένο Interface στο οποίο θα βλέπει το RoorObject μου. Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω στους validators την δυνατότητα αυτή να επικοινωνούν με την βάση.

    Υπάρχει κανείς που έχει στο μυαλό του κάτι άλλο; Μία ιδέα;

    Ευχαριστώ.

  •  26-06-2010, 21:23 59286 σε απάντηση της 59281

    Απ: Object validation depending on certain table rows values.

    infoCENTER:

    Το πρόβλημα, σχεδιαστικά πάντα μιλάω είναι πως έχω μερικά objects τα οποία για να γίνει validate κάποιο ή κάποια από τα properties τους θα πρέπει να κοιτάξω στην βάση.

    Σχεδιαστικά η εφαρμογή έχει entities και data models που εκτελούν όλες τις λειτουργίες με την βάση. Οπότε πριν από την αποθήκευση έχω την δυνατότητα να κάνω έναν check και να πιάσω λάθη αν υπάρχουν. Όμως θα ήθελα στο σημείο της φόρμας, καθώς ο χρήστης περνάει μία τιμή να του έβγαινε εκεί το λάθος και όχι όταν πατήσει Αποθήκευση.

    Θα ήθελες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Το πρόβλημα είναι στο interface ή στο ότι κατά το validation πρέπει να γίνει αναζήτηση δεδομένων στη βάση; Αν το interface είναι σε WPF νομίζω ότι θα σε καλύψει το ValidationRules property της Binding class.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems