Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

The Code Room

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrick. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος jded στις 14-12-2004, 16:31. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-12-2004, 18:08 599

    The Code Room

    3 προγραμματιστές
                                6 ώρες
        1 project
                    ...και κάμερες να γράφουν...

    Μήπως λείπει ο Μικρούτσικος? Big Smile

    http://www.thecoderoom.com/

    (το κατεβάζω - θα σας γράψω εντυπώσεις όταν το δω)


    Patrick
  •  12-12-2004, 01:12 603 σε απάντηση της 599

    Yes [Y] Re: The Code Room

    5 ώρες... Η μάλλον 3 μπαταρίες... Big Smile

    Δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλεί η ιδέα και μόνο στους άλλους, αλλά το εγχείρημα μου φαίνεται, έτσι να πω, πολύ δελεαστικό. Πιστεύω, αν είναι από τα πράγματα που λέμε αν θα το έκανα ή όχι, αυτό είναι σίγουρα ΝΑΙ!

    Αν γινότανε και σαν διαγωνισμός και είχε και goal που να αξίζει, και όχι για 5 ώρες αλλά για 24 ώρες ή ακόμα και 36 ώρες, πάλι δεν θα έλεγα όχι!

    Αλλά μου φάνηκε σικέ που στην αρχή πήραμε ένα MVP C# (τυχαία) και ένα Architect στην 3άδα. Η πλάκα είναι ότι πρέπει να φτιάξουν ένα e-shop και κανένας τους δεν έχει φτιάξει κάποιο. Δεν τους βλέπω να τα καταφέρνουν, αλλά από την άλλη τι MCPs είναι;;;

    Πάω να δω το δεύτερο μισό, να δω τι θα απογίνουν...


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  12-12-2004, 12:30 604 σε απάντηση της 603

    Re: The Code Room

    Άρα θα συμμετείχες σε μία παραλλαγή που σκέφτομαι να κάνουμε εδώ, ε? Big Smile

    Θα σας δώσω λεπτομέρειες όταν είμαι έτοιμος - πάντως δεν θα είναι televised - θα είναι live!

    Patrick
  •  12-12-2004, 12:41 605 σε απάντηση της 604

    Re: The Code Room

    Πόσες μπαταρίες μιλάμε; Big Smile

    Πάντως το demo που είχαν, δεν ξέρω, δεν με έπεισε για την αποτελεσματικότητά τους. Μέχρι 1 ώρα πριν το τέλος δεν είχαν κάνει κάτι ουσιαστικό, και όπως είπε αυτός που τους παρακολουθούσε ήταν στο 30% του project και στο τέλος, ώ το μαγικό, το είχαν κάνει κατά 100%...




    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  12-12-2004, 12:47 606 σε απάντηση της 605

    Re: The Code Room

    Δεν ξέρω ακόμα πόσες μπαταρίες!

    Πάντως, λόγω του "live" δεν θα έχει τέτοια μαγικά - ότι προλάβετε!

    Patrick
  •  14-12-2004, 15:14 635 σε απάντηση της 606

    Cool [H] Re: The Code Room

    Βρίσκω την ιδέα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Θα μπορούσαμε μάλιστα να την επεκτείνουμε και να ενσωματώσουμε ιδέες από συνέδρια που γίνονται εδώ και καιρό. 

    Παράδειγμα 1ο: Στο ετήσιο συνέδριο OOPSLA (Object-Oriented Programming, Systems, Languages and Applications) περιλαμβάνεται από το 1995 και το Designfest, στο οποίο οι συμμετέχοντες συνεργάζονται για να σχεδιάσουν τη λύση ενός προβλήματος που έχει προταθεί πριν ξεκινήσει το συνέδριο.

    Παράδειγμα 2ο: Εδώ και δύο χρόνια στις Teched υπάρχουν τα Birds of a Feather sessions. Αντί για ομιλία είναι συζήτηση πάνω σε ένα θέμα που έχει προτείνει κάποιος από τους συμμετέχοντες, ο οποίος αναλαμβάνει και να ανοίξει τη συζήτηση.

    Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε τακτικά τέτοιες εκδηλώσεις, άλλοτε με τη μία, άλλοτε με την άλλη μορφή. Θα μπορούσαμε έτσι να εμβαθύνουμε πολύ περισσότερο στα θέματα που ενδιαφέρουν τον καθένα, σε αντίθεση με τις συνηθισμένες παρουσιάσεις όπως στο ISV Day.
    Επίσης, θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε ή να δείξουμε πόσο εύκολα γίνονται κάποια πράγματα που μπορεί να φαίνονται βουνό σε όποιον δεν έχει ξαναασχοληθεί με αυτά.

    Ωραία ιδέα! Yes


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  14-12-2004, 16:31 636 σε απάντηση της 606

    Re: The Code Room

     patrick wrote:
    Δεν ξέρω ακόμα πόσες μπαταρίες!

    Πάντως, λόγω του "live" δεν θα έχει τέτοια μαγικά - ότι προλάβετε!


    Θα ψηφίζει και το κοινό ποιος θα φύγει???? Εγώ θα ντυθώ Καλομοίρα τότε!!!! Stick out tongueStick out tongueStick out tongue
    Άσε που θα κάνω κάτι κλίκες ΝΑΑΑΑΑ (με το συμπάθειο... Embarrassed)

    There are 10 types of people in this world... Ones that understand binary and the ones that don't.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems