Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

VB in HTML

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò bleo8onhs. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος bleo8onhs στις 27-09-2010, 13:59. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-09-2010, 16:54 60244

    VB in HTML

    Γεια σας!

    Έχω γράψει μια εφαρμογή σε visual basic 2010 η οποιά ελέγχει λειτουργίες του σπιτιού (φώτα συναγερμό θέρμανση ρολλά κτλ) μέσω phidgets. Θέλω να μου δώσω την δυνατότητα να ελέγχω την εφαρμογή αυτή και μέσω ιντερνετ ξεκινώντας ένα web server στο ιδιο pc και μέσω σελίδας (html) να έχω πρόσβαση στην εφαρμογή.

    Υπό άλλες συνθήκες θα την έγραφα κατευθείαν σε flash (actionscript) και δεν θα είχα πρόβλημα, μα αφού η apple δεν μας κάνει τη χάρη..

    Μήπως έχετε κάτι να προτείνετε για την επικοινωνία .net και html? .net μέσα από html, το ανάποδο ξέρω πως γίνεται.

  •  24-09-2010, 17:47 60245 σε απάντηση της 60244

    Απ: VB in HTML

    Αν κατάλαβα σωστά ρωτάς πως μπορείς να φτιάξεις δυναμικές σελίδες με .net. Μπορείς να κάνεις ένα asp.net web application και εκεί να τρέξεις όλο σου τον vb κώδικα μέσα από web. Με το Visual Web Developer για να φτιάξεις την εφαρμογή σου και μετά θέλεις ένα μηχάνημα με IIS (ο server) για να τρέχει εκεί η εφαρμογή σου.
    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  25-09-2010, 16:40 60253 σε απάντηση της 60245

    Απ: VB in HTML

    Και γώ εκεί κατέληξα. Μάλλον με asp.net τα πράγματα θα είναι ευκολότερα αφού απ' ότι καταλαβαίνω θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω τον κώδικα που έχω ήδη γράψει.

    Αν πάντως γνωρίζετε κάποιο τρόπο με τον οποίο γίνεται να ενσωματώσεις vb σε html...
  •  25-09-2010, 23:04 60256 σε απάντηση της 60253

    Απ: VB in HTML

    Αν θές να ξεκινήσεις με το web development δες αυτό εδώ το Post .

    Πλέον βρισκόμαστε στο ASP.Net 4.0 και μπορείς να κατεβάσεις το Visual studio 2010 express edition.

    Το βασικό site είναι το http://www.asp.net αλλά ρίξε μια ματιά και εδώ

    Επίσης μπορείς να δεις εδώ

    Στα Asp.net sites-applications έχεις τις .aspx σελίδες ( με το markup σου) και στις code behind έχεις pure .net code σε Vb ή κάποια άλλη .Net γλώσσα.

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  26-09-2010, 12:27 60270 σε απάντηση της 60253

    Απ: VB in HTML

    bleo8onhs:
    Αν πάντως γνωρίζετε κάποιο τρόπο με τον οποίο γίνεται να ενσωματώσεις vb σε html...

    Όταν λες ενσωμάτωση της vb σε html τι ακριβώς εννοείς;


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  26-09-2010, 13:03 60271 σε απάντηση της 60270

    Απ: VB in HTML

    Η ερώτησή σου δεν είναι ορθή ως προς το ζητούμενο, γι'αυτό και ενδεχομένως δεν θα λάβεις απαντήσεις που θα σου λύνουν την απορία. Η html είναι μια markup γλώσσα η οποία χρησιμοποιείται για την μορφοποίηση κειμένου και εκτελείται από τον web browser σου όταν αυτός λαμβάνει το response από το web server (εξ'ου και οι διαφορές στο rendering μεταξύ διαφορετικών browsers.)

    H VB (as in VB.NET) είναι μια server-side compiled γλώσσα, η οποία εκτελείται στο server και *μπορει* να σου δώσει *και* html responses. 

    Το να ενσωματώσεις μια server-side γλώσσα σε μια markup, είναι σαν να θέλεις να ανακατέψεις μια κιθάρα με πορτοκαλάδα. Με άλλα λόγια, μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα. 

    Αν όμως μιλάς για vbscript, τότε μιλάμε αλλιώς. Πρόκειται για μια client-side, interpreted γλώσσα, που μπορεί να τρέξει embedded στην html σου αλλά δυστυχώς την αναγνωρίζει μόνο ο internet explorer. Σε αυτές τις περιπτώσεις η javascript είναι η καλύτερη επιλογή.

    Αν θέλεις να *καλέσεις* server-side πράγματα μέσα από την σελίδα σου, τότε τεχνικές όπως ajax, iframes ή web services μπορεί να σε βοηθήσουν να επιτύχεις το αποτέλεσμα. Η λογική είναι πάντοτε οτι μέσα από την html καλείς κάτι που τρέχει στο server και αυτό σου επιστρέφει αποτελέσματα. Δεν τα κάνεις mix.

    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο, ελπίζω να ξεκαθάρισα μερικά πράγματα.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  27-09-2010, 13:59 60310 σε απάντηση της 60271

    VB web app & iPhone

    Ακριβώς αυτό ρώτησα και αυτό χρειαζόμουν σαν απάντηση! Ευχαριστώ. Η απορία μου ήταν αν θα μπορούσα να ενσωματώσω σε html, μια vb εφαρμογή, με τον ιδιο τρόπο που βάζουμε flash για παράδειγμα.

    Άρχισα ήδη να ασχολούμαι με asp.net και μάλλον έτσι θα συνεχίσω.

    Έχω όμως και μια άλλη ερώτηση που είναι μεν off topic αλλά λέω να την κάνω μήπως και κάποιος μπορεί να απαντήσει χωρις να ανοίξω άλλο θέμα.

    Θα προτιμουσα η σελίδα να είναι iPhone friendly ή ακόμη και σκέτο mobile. Να δουλεύει δηλαδή στο iPhone με τα κοντρολς που κάνει render το iPhone, τα slide του κτλ. Πέρα απ' το ότι πρέπει να κάνω την εφαρμογή να βλέπει το φυλλομετρητή και την συσκευή, χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο? Για να μην γράφω τώρα και τα ξαναγράφω μετά αλλού, μήπως πρέπει να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο εκτός του asp.net? Διάβασα μερικά πράγματα, αλλά είπα μήπως εσείς μου δείξετε την σωστή κατεύθυνση.

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems