Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

.net compact framework 3.5 ...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Bill στις 10-11-2010, 12:40. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-11-2010, 14:44 60812

    .net compact framework 3.5 ...

    Επειδή έχω χαθεί λίγο , από οσο έχω δει το νέο smartphones αναγκαστηκά γράφεις silverlight  or XNA ?
    Επίσης χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω  αναμένουμε compact framework 4 ?
    Και σε windows XP σε VS2010 δεν μπορώ να κάνω development smartphones windows 7  υπάρχει κανένας τρόπος ?? (Έστω και μη ορθός)
    Thanks

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  08-11-2010, 17:37 60814 σε απάντηση της 60812

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Διάβασε λίγο το thread Windows Mobile on Studio 2010, να δεις αν απαντάει στα ερωτηματά σου...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  08-11-2010, 18:43 60815 σε απάντηση της 60812

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις εδώ. Σ' αυτό το link υπάρχει σύνδεσμος για το Windows Phone 7 Developer Training Kit (και, βεβαίως, η αντίστοιχη ενότητα Getting Started). Αν δεν έχεις ασχοληθεί πριν με Silverlight ή WPF θα πρέπει να ξεκινήσεις απο τα βασικά. Περισσότερα δεν ξέρω να σου πω γιατί κι εγώ δεν έχω ασχοληθεί με Windows Phone 7. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μπορείς να κάνεις development ενώ έχεις εγκαταστήσει το VS2010. Σίγουρα έχεις κατεβάσει τα tools;
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  09-11-2010, 00:23 60820 σε απάντηση της 60812

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Τώρα που το κοίταξα καλύτερα είδα ότι το πρόβλημα είναι ότι θέλεις να τρέξεις το SDK στα XP. Επίσημα δεν υποστηρίζεται. Ανεπίσημα, και βέβαια at your own risk, κάτι μπορεί να γίνει (εδώ κι εδώ). Πάντως, αργά ή γρήγορα θα "χτυπήσεις" βράχο... Καλύτερα μείνε στα Vista ή στα Win7.
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  09-11-2010, 09:02 60822 σε απάντηση της 60820

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Ακρηβώς κ εγώ εκεί κατέληξα. Αλλά το χειρότερο είναι ότι θα πρέπει να γράψεις silverlight or xna (για μένα πάντα). Θα στραφώ προς Android ....
    Thanks...

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  09-11-2010, 09:17 60823 σε απάντηση της 60820

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Να πώ και την κακία μου , πιος θα ασχοληθεί με silverlight οταν βγήκε ήδη και η HTML5 και όταν το Android έχει άλλο market place σε σχέση με microsoft.....
    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  09-11-2010, 18:51 60825 σε απάντηση της 60823

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Bill :
    Να πώ και την κακία μου , πιος θα ασχοληθεί με silverlight οταν βγήκε ήδη και η HTML5 και όταν το Android έχει άλλο market place σε σχέση με microsoft.....

    Πολύ μεγάλη κουβέντα όταν:

    1. ακόμα δεν υπάρχει standard HTML v5,
    2. θα αργήσει να βγει, και
    3. όταν βγει μόνο οι τελευταίες εκδόσεις των browsers θα το υποστηρίζουν

    Aκούγεσαι σαν την Sony όταν έλεγε ότι όλος ο κόσμος θα αγοράσει Mini-Disk, ή την Hitachi όταν έλεγε ότι το HD-DVD θα κατακτήσει την αγορά... Εδώ το Flash υπάρχει σχεδόν 15 χρόνια, και είναι και cross-browser και cross-platform και δεν τα κατάφερε!

    Αν ήταν έτσι όπως τα λες, γιατί η πλειοψηφία των sites δεν είναι XHTML v1.0, παρά κάτι μεταξύ HTML v3.2 και HTML v4.01;;;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  10-11-2010, 09:26 60829 σε απάντηση της 60825

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Δεν έχεις άδικο , απλά εκείνο που με εκνευρίζει είναι ότι η microsoft αναγκάζει τους προγραμματιστές να γράψουν είτε silverlight είτε xna με αποτέλεσμα αρκετος κόσμος να στρέφεται σε άλλες τεχνολογίες (Android) . Επίσης όταν θα ολοκληρωθεί και η HTML 5 και αρχίσει να διδάσκετε και στα Πανεπιστήμια τότε να μας δω. Το ξέρω ίσως να ακούγομε κάπως αλλά εγώ που τα λέω εγώ πάλι microsoft θα επιλέξω γιατί απλά να το πω λαϊκά είμαι εκεί ταγμένος. Το θέμα είναι με νέους στο χώρο προγραμματιστές όπου ορθός θα επιλέξουν την γνωστή περπατημένη Android ,java κ τα κλασικά (γιατί αυτά διδάσκονται) γιατί να μάθουν silverlight ? (για να κανουν κάτι μόνο σε μια συσκεύη ?, η οποία αύριο θα βγάλει κάτι άλλο σε κάτι άλλο κ τα γνωστά...)

    Το Android αυτη την στιγμή κοντεύει να φτάσει το iphone και να το ξεπεράσει έχει αναρωτηθεί κανείς το γιατί ?
    Γιατί απλά το αφήσανε ανοιχτό το marketplace του καμία σχέση με microsoft και τραβά προς την δόξα...Η γλώσσα είναι JAVA mobile και όχι κάτι άλλο ... 

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  10-11-2010, 12:09 60831 σε απάντηση της 60829

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Bill :
    Δεν έχεις άδικο , απλά εκείνο που με εκνευρίζει είναι ότι η microsoft αναγκάζει τους προγραμματιστές να γράψουν είτε silverlight είτε xna με αποτέλεσμα αρκετος κόσμος να στρέφεται σε άλλες τεχνολογίες (Android) . Επίσης όταν θα ολοκληρωθεί και η HTML 5 και αρχίσει να διδάσκετε και στα Πανεπιστήμια τότε να μας δω. Το ξέρω ίσως να ακούγομε κάπως αλλά εγώ που τα λέω εγώ πάλι microsoft θα επιλέξω γιατί απλά να το πω λαϊκά είμαι εκεί ταγμένος. Το θέμα είναι με νέους στο χώρο προγραμματιστές όπου ορθός θα επιλέξουν την γνωστή περπατημένη Android ,java κ τα κλασικά (γιατί αυτά διδάσκονται) γιατί να μάθουν silverlight ? (για να κανουν κάτι μόνο σε μια συσκεύη ?, η οποία αύριο θα βγάλει κάτι άλλο σε κάτι άλλο κ τα γνωστά...)

    Το Android αυτη την στιγμή κοντεύει να φτάσει το iphone και να το ξεπεράσει έχει αναρωτηθεί κανείς το γιατί ?
    Γιατί απλά το αφήσανε ανοιχτό το marketplace του καμία σχέση με microsoft και τραβά προς την δόξα...Η γλώσσα είναι JAVA mobile και όχι κάτι άλλο ... 

     

    Δεν θέλω να φαίνομαι ότι γίνομαι κακός μαζί σου, αλλά τελικά το θέμα δεν είναι τι επιλογές έχεις, αλλά τι ασφαλείς επιλογές θα σου μείνουν:

    • Είπες: "Επίσης όταν θα ολοκληρωθεί και η HTML 5 και αρχίσει να διδάσκετε και στα Πανεπιστήμια τότε να μας δω" - να μας δω δεν λέω όχι, αλλά αν πάρει πέντε (5) χρόνια να γίνει πρότυπο και να καθιερωθεί, έχεις υπόψη σου ότι θα πάρει άλλα δέκα (10) για να μπορέσει να φτάσει να διδαχτεί στα πανεπιστήμια; Έχεις υπόψη σου πόσες φορές θα έχει αλλάξει το τοπίο στην αγορά, όλα αυτά τα χρόνια;
    • Είπες: "όπου ορθός θα επιλέξουν την γνωστή περπατημένη Android ,java κ τα κλασικά όπου ορθός θα επιλέξουν την γνωστή περπατημένη Android ,java κ τα κλασικά" - καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά έχεις υπόψη σου ότι ήδη η Oracle που ελέγχει τη Java, ήδη έχει κάτι μήνυση στην Google για το Android για καταπάτηση των πατεντών της Java. Δεν λέω ότι η Oracle θα "κλείσει" το Android, αλλά σίγουρα θα του δημιουργήσει πολλά εμπόδια στην εξέλιξή του - οπότε το Android είναι κάτι που έχεις/δεν έχεις αφού δεν ξέρεις τι κατάληξη θα έχει η αυτή διαμάχη...
    • Είπες: "Το Android αυτη την στιγμή κοντεύει να φτάσει το iphone" - μου αρέσει να γίνεται συζήτηση με δεδομένα την κατάσταση της αγοράς μόνο στις ΗΠΑ! Έχεις υπόψη σου ότι Android + iPhone στην παγκόσμια αγορά smartphones τι ποσοστό έχουν; 3%!!! Και σημασία έχει αν μέσα σε αυτό το 3%, το Android σχεδόν έχει πιάσει το iPhone; Για την ιστορία δες σε αυτή την δημοσίευση στατιστικά επί των smartphones για τις ΗΠΑ, αλλά και για όλο τον κόσμο.

    Και όπως ξεκίνησα, δεν είναι τι επιλογές έχεις, αλλά ποιες ασφαλείς επιλογές σου μένουν!

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  10-11-2010, 12:40 60832 σε απάντηση της 60831

    Απ: .net compact framework 3.5 ...

    Επειδή και εγώ με δεδομένα μιλάω  
    και είναι έρευνα της Gatner όχι δική μου. Το Android Εχει ξεπεράσει ήδη το 17 % παγκοσμίος. Τώρα όσο για τα άλλα που λες δεν ξέρω κατα πόσο είναι πιθανά να συμβούν.

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems