Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ζητείται επειγόντως βοήθεια για την εικαστική ρύθμιση του CS

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò kkara. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 18-10-2005, 00:22. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-10-2005, 19:03 6215

    Ζητείται επειγόντως βοήθεια για την εικαστική ρύθμιση του CS

    Ασχολούμαι εδώ και λίγες μέρες με τον Community Server 1.1. Κυρίως προσπαθώ να μάθω πως ρυθμίζονται οι σελίδες, τα controls που δείχνουν κτλ κτλ κτλ. Ως πρώτη και "απλή" άσκηση είπα να ασχοληθώ με την ρύθμιση του τι εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα. Αχ και να 'ξερα...

    Το πρόβλημα πρακτικά είναι ότι δεν μπορώ να βρω documentation για τα controls που διαθέτει το Object Model του CS. Πέραν από τα βασικά (π.χ. WhoIsOnline, SiteStatistics, κτλ) δυσκολεύομαι πολύ να βρω τα controls που θέλω να εισάγω στην πρώτη σελίδα, π.χ. να προβάλλω συγκεκριμένο thread, συγκεκριμένο post, τα 10 τελευταία post, κτλ. (κοινώς προσπαθούσα να βάλω controls παρόμοια με αυτά της πρώτης σελίδας του DotNetZone Smile [:)])

    Έχω κατεβάσει το Reflector, οπότε μπορώ να δω τι controls υπάρχουν στα namespaces του CommunityServer, αλλά δεν με βοηθάει και πολύ. Επίσης το επίσημο site του CommunityServer δεν έχει κάποιο αντίστοιχο documentation. Αυτό που θα έσωνε θα ήταν βασικά παραδείγματα χρήσης των control, τα οποία δεν έχω βρει πουθενά. Αν έχετε κάποιο link, θα ήμουν αιώνια ευγνώμων. Αλλιώς οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη Smile [:)]

    Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...
  •  18-10-2005, 00:22 6221 σε απάντηση της 6215

    Απ: Ζητείται επειγόντως βοήθεια για την εικαστική ρύθμιση του CS

     kkara wrote:
    Ασχολούμαι εδώ και λίγες μέρες με τον Community Server 1.1. Κυρίως προσπαθώ να μάθω πως ρυθμίζονται οι σελίδες, τα controls που δείχνουν κτλ κτλ κτλ. Ως πρώτη και "απλή" άσκηση είπα να ασχοληθώ με την ρύθμιση του τι εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα. Αχ και να 'ξερα...

    Καλή αρχή, αλλά μάλλον ξεκίνησες από τα δύσκολα... Θα πρότεινα να κατέβαζες το source code του project και στην συνέχεια να έβλεπες τον κώδικα που έχουν γράψει για να απεικονίσουν τα forums, blogs, photo galleries, για να πάρεις μια πρώτη γεύση του object model και πως δουλεύουν τα πράγματα μέσα στον Community Server.

     kkara wrote:
    Το πρόβλημα πρακτικά είναι ότι δεν μπορώ να βρω documentation για τα controls που διαθέτει το Object Model του CS. Πέραν από τα βασικά (π.χ. WhoIsOnline, SiteStatistics, κτλ) δυσκολεύομαι πολύ να βρω τα controls που θέλω να εισάγω στην πρώτη σελίδα, π.χ. να προβάλλω συγκεκριμένο thread, συγκεκριμένο post, τα 10 τελευταία post, κτλ. (κοινώς προσπαθούσα να βάλω controls παρόμοια με αυτά της πρώτης σελίδας του DotNetZone Smile [:)])

    Smile [:)] Κάπως έτσι αισθάνθηκα όταν πέρισυ, νομίζω τέτοιο περίπου καιρό, όταν έπιασα την πρώτη Beta του Community Server στα χέρια μου. Δυστυχώς είναι αλήθεια ότι δεν υπάρχει καθόλου documentation. Τα controls που υπάρχουν δεν είναι για content management, αυτό που χρειάζεται μια πρώτη σελίδα, και ο Community Server δεν είναι ένα content management σύστημα. Παρόλα αυτά μπορείς να βρεις πολλά παραδείγματα μέσα στα forums του Community Server, πως να κάνεις κάποια πράγματα, καθώς και πολλά links για έτοιμα add-ins.

    Τα controls που έχει το dotNETZone.gr στην πρώτη σελίδα, δεν έρχονται με τον distribution του Community Server. Είναι όλα "hand made" για τις ανάγκες που θέλαμε να καλύψουμε με την δική μας πρώτη σελίδα. Είναι περίπου 13 controls, ανάλογα τι θέλουν να παρουσιάσουν, post, blogs, articles, και υπάρχει μια μεγάλη επέμβαση στο DAL κομμάτι του Community Server για να μπορέσουν να λειτουργίσουν όλα αυτά - χώρια τις προσθήκες που έχουν γίνει για τη λειτουργικότητα και χρηστικότητα του site. Το original solution είναι 9 projects αν θυμάμαι καλά, και η έκδοση του dotNETZone.gr, αυτή τη στιγμή αριθμεί 14, ο κώδικας έχει μεγαλώσει κατά 50%, και ακόμη δεν έχω βγάλει στον "αέρα", τα πρόσθετα κομμάτια για την ομοιομορφία του Community Server και του Wiki.

    Είναι πολύ δύσκολο πλέον να ξεχωρίσω μέσα στον κώδικα, τα κομμάτια που ήταν αρχικά και είναι αναλοίωτα, μιας και έχω κάνει πολύ refactoring σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του κώδικα, είτε για εικαστικές αλλαγές και υποστήριξη των themes, είναι για την λειτουργικότα προς όφελος του χρήστη. 

     kkara wrote:
    Έχω κατεβάσει το Reflector, οπότε μπορώ να δω τι controls υπάρχουν στα namespaces του CommunityServer, αλλά δεν με βοηθάει και πολύ. Επίσης το επίσημο site του CommunityServer δεν έχει κάποιο αντίστοιχο documentation. Αυτό που θα έσωνε θα ήταν βασικά παραδείγματα χρήσης των control, τα οποία δεν έχω βρει πουθενά. Αν έχετε κάποιο link, θα ήμουν αιώνια ευγνώμων. Αλλιώς οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη Smile [:)]

    Ξαναλέω ότι πλέον μέσα στα Files του CommunityServer.org βρίσκονται πολλά add-ins, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν παραδείγματα. Πολλά δεν είναι καλογραμμένα, αλλά αν δεις ένα-δύο σίγουρα θα πάρεις τις ιδέες που θες.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems