Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò smurfserin. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος smurfserin στις 21-01-2011, 09:26. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-01-2011, 16:56 62286

    Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Καλησπέρα,
    Έχω κατεβάσει το Helpdesk της Liberum (www.liberum.org) το οποιο το έχω εγκαταστήση σε ενα Virtual PC με Windows7 Sql 2008 express
    Η Βάση μου έχει collation Greek_CI_AS και τα πεδία τα άλλαξα σε nchar kai ntext και τα Ελληνικά δουλεύουν καλα και μεσα στη βάση αλλα και απο I.explorer!
    Το Συγκεκριμένο Helpdesk έχει την ικανότητα με το που μπαίνει κάποιο ticket να στέλνει email σε αυτόν που πρέπει να αναλάβει το ticket ανάλογα με τη κατηγορία που έχει επιλεχθεί στο ticket.
    Μέσα από το helpdesk έχει καποιες επιλογές για να σταλλεί το email Cdonts, jmail, Aspemail και Aspmail εγώ διάλεξα την aspemail και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι όταν το email
    στέλνετε και το ανοίγω με το outlook τα Ελληνικά ειναι σε μορφη ???????? μήπως έχετε κάποια ιδεα στο τι μπορεί να φταίει?

    Ευχαριστώ
    NaSsoS

    The Brightest Flame Burns Quickest
  •  12-01-2011, 17:07 62287 σε απάντηση της 62286

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Εσύ χρησιμοποιείς unicode content, αλλά το aspemail component ίσως δεν έχει αυτή τη ρύθμιση by default. Δεν ξέρω πώς και αν μπορείς να επέμβεις στην κλήση που κάνει η εφαρμογή στο component, ή αν υπάρχουν settings για αυτό, πάντως ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.aspemail.com/manual_06.html


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  12-01-2011, 17:10 62288 σε απάντηση της 62286

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Το πρόβλημα είναι πάντα το ίδιο. Ακατάλληλο encoding. Αν το κείμενο του email δεν έχει το σωστό encoding και αν δεν έχει ρυθμιστεί τα σωστά headers το email θα φτάσει κινέζικο ή ?????. Δεν είναι θέμα της βάσης. Το πως ρυθμίζεται το encoding μάλλον πρέπει να το δεις στο documentation της εφαρμογής
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  12-01-2011, 17:16 62289 σε απάντηση της 62288

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Υ.Γ. Μόλις έριξα μία ματιά στο Liberum και είναι .... asp εφαρμογή 10 ετών παλιά! Και με χύμα SQL κώδικα μέσα στις σελίδες (sql injection σου έρχομαι!). Μήπως θα ήταν καλύτερα να ψάξεις για κάτι πιο .... σύγχρονο?
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-01-2011, 12:23 62302 σε απάντηση της 62289

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Αυτο το Helpdesk έχει ομως οτι χρειαζομαι, δηλαδη μενου για να παραμετροποιοω κατηγοριες και λοιπα ακομα στέλνει και email! επίσης ειναι Free και  ειναι ευκολο στη χρηση! για αυτο το επέλεξα! εχεις κατι άλλο να μου προτείνεις? επίσης θα χρησιμοποιηθει για HR Helpdesk ουσιαστικα όχι για IT κάποια άλλα που βρηκα ητανε πολύ περίπλοκα και δυσκολα για εμένα να τα παραμετροποιησω! εαν έχεις κάτι στο νου σου πες μου πάντος δεν έχω πρόβλημα να ξεκινήσω απο την αρχη :)

    The Brightest Flame Burns Quickest
  •  13-01-2011, 12:38 62303 σε απάντηση της 62302

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Δεν το έχω δοκιμάσει/εγκαταστήσει και ΔΕΝ είναι free αλλά είναι πολύ φθηνό: Δες http://www.snowcovered.com/snowcovered2/Default.aspx?tabid=242&PackageID=9107, και εδώ: http://www.snowcovered.com/Snowcovered2/Default.aspx?tabid=242&PackageID=18601το Sigma Pro for DotNetNuke.

    Επίσης (χωρίς να το έχω δοκιμάσει ούτε αυτο): Δες http://www.snowcovered.com/snowcovered2/Default.aspx?tabid=242&PackageID=19242, My Help Desk for DotNetNuke.

    Δεν έχω κάποιες άλλες λύσεις να σου προτείνω μέχρι στιγμής, ούτε καν δοκιμασμένες, απλά επειδή έτυχε να έχω υπόψη μου αυτές τις δυο στις αναφέρω. Και οι δύο "κάθονται" επάνω σε dotnetnuke, και είναι χαμηλού κόστους (κάτω από $80)





    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  13-01-2011, 16:47 62312 σε απάντηση της 62303

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Καταρχήν ευχαριστώ που ασχολείστε  :) αυτο το helpdesk δε βλεπω να υποστηρίζει Ελληνικά ουτε να έχει κάποιο μενου για παραμετροποίηση για δημιουργία άλλης γλώσσας! για αυτο εγω διάλεξα το Liberum!
    προσπαθω τωρα με το Manual aspemail και θα σας πω αν βρω κατι που δυσκολο γιατι και με κωδικα δε πολυ ασχολουμε :(
    Ευχαριστώ και πάλι.

    The Brightest Flame Burns Quickest
  •  13-01-2011, 16:59 62314 σε απάντηση της 62312

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Από ο,τι καταλαβαίνω θέλεις κάποια εφαρμογή που το UI της να είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά; Το liberum έχει έτοιμη μετάφραση;


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  14-01-2011, 14:50 62349 σε απάντηση της 62314

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    To Liberum έχει ένα μενου Language στο οποιο λες οτι ξεκιναω να δημιουργώ  π.χ τη γλώσσα ελληνικά βάζεις τίλτο Greek και σου ανοιγει μια κολώνα με τα Αγγλικα και μια κενη για να βάλεις τα Ελληνικα με αυτό τον τρόπο δημιουργείς όποια γλώσσα θέλεις :)

    The Brightest Flame Burns Quickest
  •  21-01-2011, 09:26 62559 σε απάντηση της 62349

    Απ: Πρόβλημα με Ελληνικά κατά την αποστολή από φόρμα με aspemail

    Λοιπόν αυτό που χρειάστηκε ήτανε μια εγγραφή
    Mail.CharSet="UTF-8"
    τώρα έρχεται το email στα Ελληνικα :)
    Τέλεια Ευχαριστώ :)

    The Brightest Flame Burns Quickest
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems