Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Χρόνος παραμονής σε εταιρίες & Αποριούλες

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KcM. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 20-02-2011, 00:28. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-02-2011, 00:14 63422

    Χρόνος παραμονής σε εταιρίες & Αποριούλες

    OMG Σαββατο βράδυ και εγώ γράφω μήνυμα  σε forum Stick out tongue

    Τέσπα, διαβαζω το forum τον τελευταίο καιρό (ίσως ειναι και ο λόγος που αρχησα να ασχολούμαι
    με .ΝΕΤ, αν και ειμαι PHPας με κολάσατε Devil).Με προβληματίζει κατι και θα ηθελα την αποψή σας.

     Οι καιροί βεβαια ειναι ασχημοι και οποιος εχει δουλεια το 2011-2080 θα πρέπει να την κρατήσει με νυχια-δόντια και δεν ξερω και εγω με αλλο τι.

    Αυτο που με προβληματίζει ειναι ο ελαχιστος χρόνος σε εταιρεία.

    Προφανώς αν ακουσετε εναν ανθρωπο να εχει αλλάξει 5 εταιρείες σε 5 χρόνια (τυχαίο παράδειγμα )θα παραξενευτήκατε
    ποιο ειναι το ελάχιστο χρόνικό δίαστημα κατα την γνώμη σας?  1 χρόνος ? 2 χρόνια?

    Η εναλλαγή απο PHP σε .NET αν και για μενα δεν φαίνεται προβλημα απο την στιγμή που εχεις εμπειρια με web applications + databases , για εναν εργοδότη όμως Hmm?

    Και κάτι αλλο  πως καποιος επιβεβαιώνει την προϋπηρεσία του? Φαντάζομαι με μια βεβαίωση απο τον
    προηγούμενο εργοδότη σωστά?


  •  20-02-2011, 00:28 63423 σε απάντηση της 63422

    Απ: Χρόνος παραμονής σε εταιρίες & Αποριούλες

    Οπως βλέπεις δεν είσαι μόνος σου :)

    Γενικά πιστεύω οτι δεν υπάρχουν απόλυτα νούμερα και απόλυτοι κανόνες. Αν π.χ. κάποιος έχει αλλάξει 5 εταιρίες σε 2 χρόνια γιατί και οι 5 κλείσανε, τότε δεν είναι δική του ευθύνη. Αν όμως έχει αλλάξει 5 εταιρίες σε 2 χρόνια επειδή δεν γούσταρε το ένα / το άλλο, τότε αρχίζουμε και υποψιαζόμαστε πράγματα. Αρα, αν κάποιος έχει κάνει πολλές μετακινήσεις μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα πρέπει απλά να είναι έτοιμος σε ένα interview να τεκμηριώσει τους λόγους για τους οποίους έγιναν, μια και σίγουρα η περιέργεια του interviewer θα τον οδηγήσει στη σχετική ερώτηση. 

    Για μένα προσωπικά, ένας ελάχιστος χρόνος παραμονής σε μια εταιρία είναι ο 1 χρόνος. Αν όμως δω π.χ. άνθρωπο που ενώ είχε 3 χρόνια στη μια εταιρία και 2 στην άλλη να έχει και μια 6μηνη "σφήνα" δεν θα παραξενευτώ. Θα παραξενευτώ όταν δω άνθρωπο που αλλάζει 10 εταιρίες σε 10 χρόνια. Εκεί κάτι συμβαίνει, δεν μπορεί όλες να ήταν κακές!

    Για το θέμα της πλατφόρμας: Υπάρχουν δύο ειδών εργοδότες. Αυτοί που ψάχνουν τον "ετοιμο", τον "στρωμένο", για να τους "βγάλει τη δουλειά", και αυτοί που επενδύουν στον εργαζόμενο. Δυστυχώς, η δεύτερη κατηγορία δεν είναι σε τόσο μεγάλη αφθονία όσο η πρώτη, οπότε προετοιμάσου για ερωτήσεις τις οποίες θα μπορείς να απαντήσεις και να τεκμηριώσεις. Το βασικό που θα κρύβεται πίσω από αυτές τις ερωτήσεις, αν γίνουν, θα είναι πάντα το ίδιο: "Και πότε πιστεύεις οτι θα είσαι έτοιμος να αναλάβεις ολομόναχος το τάδε project και να το τελειώσεις προχθές";

    Η επιβεβαίωση της προϋπηρεσίας δεν είναι απαραίτητο να γίνει επισήμως, εκτός αν ζητηθεί. Σε όσα interviews και αν έχω πάει, ποτέ δεν μου ζητήθηκε να "αποδείξω" τα λεγόμενα στο cv μου. Εξάλλου, μικρός χώρος είναι, δεν μπορεί να πει κανείς και πολλά ψέμματα. Κάποιος σίγουρα υπάρχει που ξέρει κάποιον που σε ξέρει :)





    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems