Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Google preview search result

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimos.homatas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 28-02-2011, 17:56. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-02-2011, 15:11 63854

    Google preview search result

    Και μια άλλη ερώτηση (αν και δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα στην περίπτωσή μου)... έχετε παρατηρήσει φαντάζομαι ότι το Google βγάζει στα αποτελέσματα και ένα preview της σελίδας (πατώντας τον μεγεθυντικό φακό).

    Στην αρχή έλεγα μπας και είναι κάνα container και κρατάει την σελίδα αυτή καθ'αυτή αλλά από ότι βλέπω είναι ένα thumbnail. Και λογικό είναι, οι σελίδες κατά κανόνα είναι αρκετά πιο βαριές.

    Η ερώτηση είναι: με τι είδους μηχανισμό μπορεί κάποιος να τραβήξει "φωτογραφία" από μία σελίδα; Οκ, μπορώ να σκεφτώ σκληροπυρηνικούς τρόπους για να γίνει αυτό αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα.

    Βρήκα ένα σχετικό SDK αλλά κοστίζει... από την άλλη είδα και κάτι λύσεις οι οποίες θέλουν GDI (φορτώνεις την σελίδα σε ένα webbrowser και το τσιμπάς από εκεί με GDI).

    Έχετε τίποτα άλλο κατά νου; 

    Όσο για το εάν έχει νόημα, το λέω γιατί: φτιάχνω ένα desktop client με το Bing. Το θέμα είναι ότι εάν χρειάζεται να κατεβάσω την σελίδα για να την μετατρέψω, ποιος ο λόγος να μην την δείξω απευθείας σε ένα webbrowser; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το μέγεθος. Από την άλλη το Google τα έχει όλα αποθηκευμένα, σε εκείνους βολεύει να γίνεται αυτή η δουλειά γιατί τα thumbnails σερβίρονται έτοιμα και δεν γίνονται on the fly (λέμε τώρα...).

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  28-02-2011, 15:53 63856 σε απάντηση της 63854

    Απ: Google preview search result

    Σε WPF είναι πολύ εύκολο να το κάνεις χωρίς να χρειάζεται να εμφανιστεί τίποτα στην οθόνη. Απλά χρησιμοποιείς την κλάση RenderTargetBitmap πάνω στο WebBrowser control και κάνεις render.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  28-02-2011, 16:01 63857 σε απάντηση της 63856

    Απ: Google preview search result

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις (και τις δύο). 

    Κάτι μου λέει ότι ήρθε η ώρα του WPF γενικότερα.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  28-02-2011, 16:18 63858 σε απάντηση της 63857

    Απ: Google preview search result

    Αν έχεις ήδη προχωρήσει αρκετά τον desktop client που φτιάχνεις σε windows forms, τότε μπορείς να κάνεις ένα τέτοιο helper utility προσθέτοντας ένα WPF Class Library στο solution. Δεν είναι ανάγκη να μεταφέρεις το investment που έχεις κάνει σε winforms σε WPF προκειμένου να εκμεταλλευτείς τέτοια καλούδια. Wink

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  28-02-2011, 17:16 63862 σε απάντηση της 63854

    Απ: Google preview search result

    Να σου πω, το είχα για οψιόν που λένε, μιας και είναι εντυπωσιακό, αλλά είναι και αυτό στη μέση:

    dimos.homatas:
    Όσο για το εάν έχει νόημα, το λέω γιατί: φτιάχνω ένα desktop client με το Bing. Το θέμα είναι ότι εάν χρειάζεται να κατεβάσω την σελίδα για να την μετατρέψω, ποιος ο λόγος να μην την δείξω απευθείας σε ένα webbrowser; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το μέγεθος. Από την άλλη το Google τα έχει όλα αποθηκευμένα, σε εκείνους βολεύει να γίνεται αυτή η δουλειά γιατί τα thumbnails σερβίρονται έτοιμα και δεν γίνονται on the fly (λέμε τώρα...).

    Πάντως, και επειδή είμαι "interface-άκιας" γενικότερα, μου φαίνεται ότι πρέπει να ασχοληθώ με WPF, και το συντομότερο. 

    Είχα πιάσει παλιότερα λίγο το Expression Blend, αλλά δεν βρέθηκε ο χρόνος για περαιτέρω ενασχόληση.

    Αυτό που φοβάμαι είναι ότι τα τελευταία χρόνια οι τεχνολογίες έρχονται και παρέρχονται. Μέχρι να μάθεις κάτι, έχει βγει κάτι άλλο που το αντικαθιστά. Το WPF είναι εδώ για να μείνει; Αν και μάλλον αυτό είναι άλλο can of worms που λένε!

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  28-02-2011, 17:56 63863 σε απάντηση της 63862

    Απ: Google preview search result

    Χμμμ... Και πότε δεν έρχονται και παρέρχονται; Τα πάντα αλλάζουν (και δεν το λέω με τη ρητορική διατύπωση :) )

    Κοίτα, το WPF είναι πολύ stable τεχνολογία ήδη από τότε που παρουσιάστηκε. Ενώ το Silverlight μέσα σε λίγα χρόνια πέρασε από την έκδοση 1 στην έκδοση 4, το WPF στο ίδιο χρονικό διάστημα είχε πολύ λίγες αλλαγές κυριώς λόγω του ότι εξαρχής ήταν πολύ ώριμο. Από την άλλη κανένας δεν βάζει στοίχημα για το μέλλον. Μπορεί να συγκλίνουν οι δύο τεχνολογίες και να μείνει μία, ποιός ξέρει... Ό,τι όμως και να γίνει, οι γνώσεις που θα αποκτήσεις κάνοντας practice την τεχνολογία αυτή δεν θα πάνε στα σκουπίδια. Εγώ είχα πρωτο-ασχοληθεί με WPF και η μετάβασή μου στο Silverlight ήταν πανεύκολη γιατί πολλά από τα concepts τα είχα. Είναι άλλο πράγμα το να μάθεις κάτι from scratch και άλλο να προσαρμόσεις τις υπάρχουσες γνώσεις σου.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems