Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Settings

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimos.homatas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 03-03-2011, 17:42. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-02-2011, 14:44 63852

    Settings

    Περί ρυθμίσεων...

    Τι χρησιμοποιείτε για να αποθηκεύετε ρυθμίσεις εφαρμογής/user preferences; (κατά κανόνα μιλώ για desktop εφαρμογές)

    Μετά τα παραδοσιακά ini βλέπω διάφορες επιλογές: registry, κάποια custom κλάση, τα Properties.Settings...

    Εάν εξαιρέσω τα ini λόγω παλαιότητας και δυσχρηστίας (αν και από όσο ξέρω κυκλοφορούν κάτι wrappers), τι είναι καλύτερο; Φαντάζομαι η custom κλάση μας δίνει μεγάλη ελευθερία πχ μπορούμε να αποθηκεύσουμε εύκολα collections (ο χρόνος του deserialize είναι άλλο θέμα).

    Νομίζω ότι το πραγματικό ερώτημα είναι Registry vs Properties.Settings.

    Τι λέτε; Πέρα από την σχετικά πιο εύκολη χρήση των Properties.Settings, υπάρχει κάποιο ιδιαίτερος παράγοντας που να μας κατευθύνει προς το ένα ή το άλλο;

    Εγώ πάντως χρησιμοποιώ τα Settings... χωρίς ιδιαίτερη αιτιολογία. 

    Τι λέτε;

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  28-02-2011, 15:46 63855 σε απάντηση της 63852

    Απ: Settings

    Από τα Windows Vista και το UAC και μετά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιήσει κανείς οτιδήποτε άλλο πέραν των user settings / app setttings εκτός αν μιλάμε για κάποια εξειδικευμένη περίπτωση. Τα settings χειρίζονται όπως πρέπει τα θέματα ασφάλειας, το που πρέπει να γράψουν, κλπ και το πολύ-πολύ να χρειαστεί να γράξεις κανένα helper class για να κάνεις την δουλειά πιο εύκολα...

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  03-03-2011, 17:37 63950 σε απάντηση της 63855

    Απ: Settings

    καλησπερα 

    Φιλε μου εγω χρησιμοποιω ini αρχεια και σε καποιες περιπτωσεις απλα  τα κωδικοποιω  


    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
  •  03-03-2011, 17:42 63952 σε απάντηση της 63950

    Απ: Settings

    Όταν το .NET φροντίζει και να χειριστεί τα settings και να τα σώσει στα σωστά directories ώστε να μην χρειάζεται ο χρήστης να είναι administrator, είναι μάλλον περιττό να σώζεις σε ini
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems