Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Go Beyond RIA Services?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Underwater. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Aggelos Biboudis στις 28-04-2011, 16:28. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-04-2011, 11:28 65402

    Go Beyond RIA Services?

    Είδα αυτό το προϊόν που προσφέρει μια απλοποίηση και βελτίωση στη λειτουργία του RIA Services

    http://www.ideablade.com/DevForceSilverlight/DevForceSilverlight_And_WCF_RIAServices_FeatureComparison.aspx

    Σε κάτι τόσο 'core' για μια εφαρμογή, θα ρίσκαρε κανείς να πάει με έναν 3rd Party?

    Εντάξει για κάποιο όμορφο Control αλλά ένα ολόκληρο infrastructure? Τι λετε?


    “Don’t worry if it doesn’t work right. If everything did, you’d be out of a job.”
    (Mosher’s Law)
  •  28-04-2011, 14:28 65405 σε απάντηση της 65402

    Απ: Go Beyond RIA Services?

    Underwater:

    Είδα αυτό το προϊόν που προσφέρει μια απλοποίηση και βελτίωση στη λειτουργία του RIA Services

    http://www.ideablade.com/DevForceSilverlight/DevForceSilverlight_And_WCF_RIAServices_FeatureComparison.aspx

    Σε κάτι τόσο 'core' για μια εφαρμογή, θα ρίσκαρε κανείς να πάει με έναν 3rd Party?

    Εντάξει για κάποιο όμορφο Control αλλά ένα ολόκληρο infrastructure? Τι λετε?



    Υπάρχουν πολλές θεωρίες για τη χρήση frameworks και διάφορες τεχνικές για να τα χρησιμοποιήσεις σωστά. Μάλιστα έδειξα 1-2 πράγματα στα πλαίσια της παρουσίασής μου στο ITProDev Connections 2011.
    Εμένα μου αρέσει η εξής εκδοχή. Το συγκεκριμένο κοστίζει 1000-1500$. Το κόστος δεν είναι τόσο μεγάλο, αν συγκριθεί με "τα μισθά" προγραμματιστών. Το παίρνεις, το χρησιμοποιείς συνετά και αν τελικά έρθει η ώρα που δεν μπορείς να συνεχίσεις μαζί του, παίρνεις την εμπειρία και τις ιδέες που εσωκλείει και κάνεις κάτι δικό σου. Πάντα με την προϋπόθεση ότι θα γίνει σωστή χρήση, γιατί αν ο όλος ο κώδικας έχει references σε αυτό, θα υπάρχει πρόβλημα. Όχι με την παραδοχή "τόσα λεφτά έδωσα, θα πάρω τώρα κι 1-2 junior developers και θα κάνω τη δουλειά", καθώς τα εργαλεία δεν κάνουν τον καλλιτέχνη. :)
    edited: Δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο framework και δεν εκφέρω γνώμη γι αυτό. Μιλάω γενικά για 'core' frameworks, όπως τα χαρακτήρισες.

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  28-04-2011, 16:28 65408 σε απάντηση της 65405

    Re: Απ: Go Beyond RIA Services?

    Κάποιος θα μπορούσε να κάνει παρόμοιο argue και για το NHibernate, για παράδειγμα. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι χρειάζεται αρκετά καλή και ώριμη κριτική σκέψη όταν πρόκειται για υιοθέτηση έτοιμου λογισμικού. Αν μπορεί κάποιος να εξετάσει διάφορα core aspects, μπορεί να υιοθετήσει 3rd party for core for sure. Τα δικά μου κριτήρια είναι simple. Έχει community; Είναι open source (βλ. NHibernate); Δεν είναι open source per se αλλά σπάει σε commercial και open source (βλ. Intel Threading Building Blocks για πολύ core), μου προσφέρει και άλλα καλούδια όταν πάω σε commercial (βλ. Visual Web Gui για Gui framework); Ειναι full propriety software αλλά έχει αποδείξει την αξία του (βλ. LLBGENpro); Και μετά πάμε σε άλλα φιλοσοφικά ερωτήματα του τύπου τι είναι 3rd party στην επικοινωνία Disconnected Client - Server. Το Ria δεν είναι 3rd party στο Silverlight; :P To ότι είναι integrated πρόταση του vendor τι σημαίνει;

    Για το συγκεκριμένο ούτε εγώ το γνωρίζω, με μία πρώτη ματιά φαίνεται υποσχόμενο. Είναι και "φθηνό" αν υπολογίζω να το αξιοποιήσω και σε άλλα 3-4 RIA Services projects. Χωρίς developers με εμπειρία σε SL, φαίνεται καλή επιλογή, αλλά δεν είναι ακατόρθωτα πράγματα για έναν ήδη .ΝΕΤ/Silverlight developer. Ακόμα και αν είναι σπαθί το support του με 1-2 ώρες απόκριση, δέχομαι αυτό το overhead; Τσέκαρε τα κύριά σου features με το free edition και αν μείνεις ευχαριστημένος go for it!

    https://twitter.com/biboudis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems