Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Απ: Μπορώ να φτιάξω εφαρμογή client-server και να επικοινωνουν μέσω live communication server?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò akis3110. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ntaryl στις 16-06-2011, 20:21. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-06-2011, 08:59 66316

    Απ: Μπορώ να φτιάξω εφαρμογή client-server και να επικοινωνουν μέσω live communication server?

    Καλημέρα σας. Ήθελα να ζητήσω καμιά ιδέα για το εξής. Έχω έτοιμο τον Jauus (Java Application Update Utility Software (jauus) ).Θα ήθελα τώρα να μπορεί ο server μου να επικοινωνεί ανά πάση στιγμή με τον client ώστε να μπορεί να δει αν έχει ενημερωθεί ο client αν δεν έχει ενημερωθεί για πιο λόγο δεν ενημερώθηκε και ποια αρχεία έχει πάρει.
  •  16-06-2011, 13:06 66317 σε απάντηση της 66316

    Απ: Μπορώ να φτιάξω εφαρμογή client-server και να επικοινωνουν μέσω live communication server?

    akis3110:
    Καλημέρα σας. Ήθελα να ζητήσω καμιά ιδέα για το εξής. Έχω έτοιμο τον Jauus (Java Application Update Utility Software (jauus) ).Θα ήθελα τώρα να μπορεί ο server μου να επικοινωνεί ανά πάση στιγμή με τον client ώστε να μπορεί να δει αν έχει ενημερωθεί ο client αν δεν έχει ενημερωθεί για πιο λόγο δεν ενημερώθηκε και ποια αρχεία έχει πάρει.

    Για αρχή μετέφερα το μήνυμα εδώ γιατί δεν είχε κάποια σχέση με το προηγούμενο thread...

    Για απάντηση στο ερώτημά σου, ένας server ΠΟΤΕ δεν επικοινωνεί με τους client - πάντα οι client επικοινωνούν με το server. Αυτός είναι και ο σκοπός του διαχωρισμού των ρόλων. Οπότε ο server σου πάντα θα έχει την τελευταία εικόνα που ο client του, του έχει δώσει. Δεν έχει νόημα να ψάξεις αν η εικόνα αυτή είναι που ανταποκρινεται στην πραγματικότητα, ή είναι η πραγματικά αληθινή - είναι αυτή που έχει ο server και τέλος.

    Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να υλοποιήσεις κάποιο μηχανισμό check κατά το initialization της επικοινωνίας μεταξύ client και server - όταν ο client κάνει την πρώτη κλήση για επικοινωνία στο server, να πρέπει να στείλει μεταξύ άλλων και την έκδοση client που έχει, και να αναγκάζεται να έχει την τελευταία έκδοση, για να μπορέσει να πραγματοποιηθεί η επικοινωνία.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  16-06-2011, 20:21 66319 σε απάντηση της 66317

    Απ: Μπορώ να φτιάξω εφαρμογή client-server και να επικοινωνουν μέσω live communication server?

    καλησπερα  

    Απλα  ειμαι  εντελως εκτος θεματος   

    Χιλια Συγνωμη  


    Rookie learn to fly U are my Inspiration...
    Who said Multithreading is impossible
    Try it First and after Deside if is Possible
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems