Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σημαντικό πρόβλημα με VB.NET, Βοήθεια ASAP

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AlKiS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος AlKiS στις 13-02-2012, 23:15. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-02-2012, 00:30 69273

    Σημαντικό πρόβλημα με VB.NET, Βοήθεια ASAP

    Καλησπέρα,

    Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα με το Visual Studio! εκεί που ήμουν μια χαρά και προγραμμάτιζα, πήγα στα Settings του Project μου, και έβαλα ένα καινούργιο setting, μετά πάτησα Syncronize και όλα πήγαν στο διάολο!

    Το πρόγραμμα μου δεν μπορεί να τρέξει άλλο πια, λέει ότι υπάρχουν πολλαπλές φορές τα ίδια settings και είναι ambiguous γιατί δεν ξέρει σε πιο αναφέρεται!

    Στο "Visual Basic 2010\Projects\StatREC\StatREC\My Project" μου έχουν δημιουργηθέι 4 ακόμα Settings με ονόματα:

    Settings1.Designer.vb, Settings2.Designer.vb, Settings3.Designer.vb και Settings4.Designer.vb


    με λίγα λόγια όλα διαλήθηκαν! και απότι κατάλαβα απο ένα bug του ίδιου του Visual Studio, γιατί δεν νομίζω να είναι λογικό να καταστρέφεται το πρόγραμμα απλώς με το να βάζεις +1 Settings (string) και να πατάς synchronize!!


    Τι να κάνω τώρα?!? Δεν μπορώ να δουλέψω άλλο πάνω στο πρόγραμμα.


  •  13-02-2012, 17:01 69303 σε απάντηση της 69273

    Απ: Σημαντικό πρόβλημα με VB.NET, Βοήθεια ASAP

    Επιπλέον πληροφορίες:


    module 'MySettingsProperty' and  module 'MySettingsProperty', declared in 'C:\Users\bla bla bla\My Project\Settings.Designer.vb', conflict in namespace 'My'.

    Attribute 'GeneratedcodeAttribute' cannot be applied multiple times.

    Attribute 'EditorBrowsableAtrribute' cannot be applied multiple times.

    Attribute 'CompilerGeneratedAttribute' cannot be applied multiple times.

    (μου έχει και ένα πρόβλημα για κάθε φορά που έχω χρησιμοποιήσει το My.Settings. στον κωδικά μου, με την εξήγηση: "Settings" is ambiguous between declarations in modules 'StatREC.My.MySettings.Property' and 'StatREC.My.MySettings.Property'. 


    Edit:

    Δε βρήκα άκρη. Οπότε διέγραψα τα εξής αρχεία:

    StatREC\app.config

    StatREC\ My Project\Settings.Designer.vb

    StatREC\ My Project\Settings.settings

    StatREC\ My Project\Settings.settings1,2,3..n

    Επίσης άνοιξα το StatREC.vbproj και έβγαλα απο κει μέσα αυτά που έγραφε για τα settings για να μην ψάχνει να τα βρει


    Μετά άνοιξα το πρόγραμμα και μου λέει ότι δεν έχω settings, και με ρώτησε αν θέλω να δημιουργήσει εκείνο καινούργια.

    του λέω ναι, και άρχισαν τα settings απο το μηδέν.

    Οπότε ξαναέγραψα όλα τα settings απο την αρχή, και έφυγαν τα errors.

    Μου έχει μείνει ένα warning όμως:

    "The parent file, 'Application.myapp', for file 'My Project\Application.Designer.vb' cannot be found in the project file"

    Παρόλαυτα όμως, το πρόγραμμα φαίνεται να δουλεύει μια χαρά (κάνει build, και το πρόγραμμα τρέχει και κάνει αυτα που πρέπει).


    2 ερωτήσεις έχω..

    Τι πρέπει να κάνω τώρα?

    και, μετά απο όλο αυτό το μπάχαλο, παίζει να δημιουργήθηκε πρόβλημα που δεν φαίνεται και κάπου παρακάτω να το βρω μπροστά μου???


  •  13-02-2012, 22:56 69317 σε απάντηση της 69303

    Απ: Σημαντικό πρόβλημα με VB.NET, Βοήθεια ASAP

    Από το όλο ιστορικό που αναφέρεις, αυτό που φαντάζομαι είναι ότι κάτι περίεργο πρέπει να έγινε - έκανες κάποιο rename/replace επί όλων των αρχείων του project στα τυφλά;

    Από την στιγμή που παίζει το build δεν έχεις πρόβλημα - αλλά θα πρέπει κάπως να δεις τι έχει μέσα στο Application.Designer.vb...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  13-02-2012, 23:15 69318 σε απάντηση της 69317

    Απ: Σημαντικό πρόβλημα με VB.NET, Βοήθεια ASAP

    Όχι δεν έκανα τίποτα ο άνθρωπος... μόλις πήγα να προσθέσω ένα καινούργιο string στα settings, πήγαν όλα κατα διαόλου..

    Το αρχείο Application.Designer.vb το οποίο βρίσκεται στο "My Project\" έχει μέσα τα εξής

    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
    22
    23
    24
    25
    26
    27
    28
    29
    30
    31
    32
    33
    34
    35
    36
    37
    38
    39
    40
    41
    42
    43
     
    '------------------------------------------------------------------------------
    ' <auto-generated>
    '     This code was generated by a tool.
    '     Runtime Version:4.0.30319.488
    '
    '     Changes to this file may cause incorrect behavior and will be lost if
    '     the code is regenerated.
    ' </auto-generated>
    '------------------------------------------------------------------------------
    
    Option Strict On
    Option Explicit On
    
    
    Namespace My
        
        'NOTE: This file is auto-generated; do not modify it directly.  To make changes,
        ' or if you encounter build errors in this file, go to the Project Designer
        ' (go to Project Properties or double-click the My Project node in
        ' Solution Explorer), and make changes on the Application tab.
        '
        Partial Friend Class MyApplication
            
            <Global.System.Diagnostics.DebuggerStepThroughAttribute()>  _
            Public Sub New()
                MyBase.New(Global.Microsoft.VisualBasic.ApplicationServices.AuthenticationMode.Windows)
                Me.IsSingleInstance = false
                Me.EnableVisualStyles = true
                Me.SaveMySettingsOnExit = true
                Me.ShutDownStyle = Global.Microsoft.VisualBasic.ApplicationServices.ShutdownMode.AfterMainFormCloses
            End Sub
            
            <Global.System.Diagnostics.DebuggerStepThroughAttribute()>  _
            Protected Overrides Sub OnCreateMainForm()
                Me.MainForm = Global.StatREC.frmMain
            End Sub
            
            <Global.System.Diagnostics.DebuggerStepThroughAttribute()>  _
            Protected Overrides Sub OnCreateSplashScreen()
                Me.SplashScreen = Global.StatREC.frmSplashScreen
            End Sub
        End Class
    End Namespace

    Όμως το πρόβλημα λέει το "The parent file, 'Application.myapp'" του " Application.Designer.vb"

    Αν μπορέσετε να βγάλετε άκρη, πείτε μου...


    Εμένα με καθησύχασε πάντως το  "Από την στιγμή που παίζει το build δεν έχεις πρόβλημα".

    Και ούτως ή άλλος, ΑΝ προκύψει πρόβλημα πιο μετά, δεν μπορώ να δημιουργήσω ένα νέο project, και να βάλω όλες τις φόρμες και modules απο αυτό μέσα, και απλώς να περάσω τα settings εκ νέου?


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems