Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Remote Debugging στο VS2010 σε domain

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò cap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 27-03-2012, 18:46. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-03-2012, 17:17 69791

    Remote Debugging στο VS2010 σε domain

    Δουλεύω σε δύο υπολογιστές οι οποίοι βρισκονται στο ίδιο domain.
    Και στους δύο, το domain account μου βρίσκεται στο Administrators role.

    Ο ένας έχει το visual studio με το οποίο δουλεύω μέσω network share στον δεύτερο - ο δεύτερος έχει τον iis και τρέχει μια asp.net εφαρμογή. 
    Θέλω να κάνω debug την εφαρμογή, οπότε σηκώνω στον δεύτερο το remote debugging monitor.

    Πάω από τον πρώτο να κάνω attach to process, επιλέγω το computer name που θέλω, και ....

    Unable to connect to the Microsoft Visual Studio Remote Debugging Monitor named 'xxxx'.  The Microsoft Visual Studio Remote Debugging Monitor (MSVSMON.EXE) does not appear to be running on the remote computer. Please see Help for assistance.

    (οπου xxxx το όνομα του δεύτερου).

    Διαβάζω διάφορα και δοκιμάσω να τρέξω το monitor ως administrator, έχοντας παράλληλα βάλει από το local security policy τόσο το domain account μου όσο και το Administrators group να έχουν δικαίωμα run as service. (Συνεχίζω βέβαια να τρέχω το monitor ως application, όχι ως service).

    Τίποτα και πάλι. Το ίδιο μήνυμα.

    Καμμια ιδέα;





    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  26-03-2012, 20:03 69794 σε απάντηση της 69791

    Απ: Remote Debugging στο VS2010 σε domain

    Κινδυνεύοντας να γελοιοποιηθώ οικτρά μιας και δεν έχω ποτέ κάνει remote debugging, μήπως αυτός ο κύριος μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα;

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  26-03-2012, 22:18 69796 σε απάντηση της 69794

    Απ: Remote Debugging στο VS2010 σε domain

    (Για κάποιο λόγο ενώ έλαβα το pm σου δεν μπορώ να το δω στα εισερχόμενά μου - μόνο στο mail μου).

    Χμ, ο κύριος έχει δίκιο, αλλά αυτά ισχύουν σε remote debugging across domains - εγώ προσπαθώ να το κάνω σε υπολογιστές που ανήκουν στο ίδιο domain.

    Το msvsmon.exe το τρέχω σαν application με run as administrator, έχοντας κάνει login στο μηχάνημα με το domain account μου (το οποίο είναι και αυτό administrator στο μηχάνημα). Στο μηχάνημα που θέλω να εκκινήσω remote debugging μέσα από το Visual Studio, έχω κάνει και εκεί login με το ίδιο domain account και ισχύει ότι και στο άλλο μηχάνημα το domain account μου έχει administrator rights (και φυσικά το vs2010 το έχω και αυτό ξεκινήσει με run as administrator). Παρ'όλα αυτά, τίποτα.

    Κι εγώ πρώτη (ή, για την ακρίβεια, δεύτερη) φορά είναι που το επιχειρώ.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  26-03-2012, 22:27 69798 σε απάντηση της 69796

    Απ: Remote Debugging στο VS2010 σε domain

    cap:
    (Για κάποιο λόγο ενώ έλαβα το pm σου δεν μπορώ να το δω στα εισερχόμενά μου - μόνο στο mail μου).

    Χμ, ο κύριος έχει δίκιο, αλλά αυτά ισχύουν σε remote debugging across domains - εγώ προσπαθώ να το κάνω σε υπολογιστές που ανήκουν στο ίδιο domain.



    Το παρατήρησα αυτό, αλλά σκέφτηκα μήπως σ' αυτά που γράφει υάρχει κάποια ιδέα που μπορείς να αξιοποίησεις.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  26-03-2012, 22:55 69802 σε απάντηση της 69796

    Απ: Remote Debugging στο VS2010 σε domain

    Έκανα κι ένα post πριν που δε δημοσιεύτηκε. Ελπίζω αυτό να δημοσιευτεί...

    Στο MSDN υπάρχει μία αναφορά γι' αυτό το σφάλμα, καθώς και ένα πινακάκι με τις συνθήκες που πρέπει να ισχύουν για να επιτευχθεί η επικοινωνία, μαζί με συνοπτικές οδηγίες αντιμετώπισης του προβλήματος. Ακόμα, έπεσα σε μια συζήτηση  που αναφέρεται σε αστοχία της επικοινωνίας όταν υπάρχει "conflict" ανάμεσα σε 32 bit και 64 bit. Πιθανόν να τη βρεις χρήσιμη.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  27-03-2012, 11:36 69810 σε απάντηση της 69802

    Απ: Remote Debugging στο VS2010 σε domain

    Διάβασα τα guidelines που δίνει το msdn, δοκίμασα με custom firewall settings, με firewall τελείως απενεργοποιημένο και από τις δύο πλευρές, τίποτα. 

    Η εφαρμογή είναι .net framework 4.0 integrated με enable 32-bit applications = false. Ο visual studio host είναι windows 7 32-bit και ο remote είναι windows 2008 server 64-bit. Το conflict που αναφερόταν στη συζήτηση όμως έλεγε για 32-bit process στον remote, όχι λειτουργικά συστήματα. 

    Αρχίζω να αναρωτιέμαι μήπως είναι κάτι προφανές - και απλά δεν το έχω δει...:)




    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  27-03-2012, 18:46 69813 σε απάντηση της 69810

    Απ: Remote Debugging στο VS2010 σε domain

    Για το προφανές είναι απαραίτητο πολλές φορές να πας πίσω στην αρχή. Εκνευριστικό, αλλά απαραίτητο. Δεν έχω κάνει τα βήματα, αλλά από αυτά που διαβάζω το MSDN είναι κατατοπιστικό. Ένας άλλος οδηγός, λίγο παλαιότερος, είναι και αυτός. Το πιο πιθανό, όμως, είναι να τα έχεις ήδη διαβάσει.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems