Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WPF Vs Windows Forms

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Bill στις 26-02-2013, 09:50. Υπάρχουν 14 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-02-2013, 12:00 72042

    WPF Vs Windows Forms

    Θέλω να ρωτήσω κάτι γενικό κι όποιος θέλει ας πει την γνώμη του. Ποιό είναι το μέλλον του WPF σε ένα search στο internet θα διαπιστώσει πως αρκετοί λένε για τον θάνατο του WPF κτλ κτλ μετά και την έλευση της HTML5. Επίσης αρκετοί είναι δυσαρεστημένοι με την τεχνολογία WPF κυρίως σε καθυστέρηση που παρουσιάζουν ακόμη. Επίσης αρκετοί δεν προτείνουν την τεχνολογία WPF σε εφαρμογές πχ ERP και γενικά Business Apps.

    Γενικά θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τις 2 τεχνολογίες και το μέλλον τους με ρεαλισμό πάντα...

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  04-02-2013, 12:22 72043 σε απάντηση της 72042

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Συγκρίνεις μήλα με τουρμπίνες. Το WPF είναι Desktop τεχνολογία ενώ η HTML5 είναι web. Όσο για το πού θα πάει το WPF .... όταν λέμε XAML applications στα Windows 8, ουσιαστικά μιλάμε για WPF με άλλο όνομα
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  04-02-2013, 12:46 72044 σε απάντηση της 72043

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Τουρμπίνα είναι το WPF χαχα... ξέρω ότι η HTML5 είναι για Web και το WPF είναι για Desktop απλά η ερώτηση μου είναι για το μέλλον του WPF σχετικά με τις Windows Forms .

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  04-02-2013, 12:58 72045 σε απάντηση της 72042

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Bill :

    Επίσης αρκετοί είναι δυσαρεστημένοι με την τεχνολογία WPF κυρίως σε καθυστέρηση που παρουσιάζουν ακόμη. Επίσης αρκετοί δεν προτείνουν την τεχνολογία WPF σε εφαρμογές πχ ERP και γενικά Business Apps.


    Κάποιο link?

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  04-02-2013, 13:07 72046 σε απάντηση της 72044

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Το "τουρμπίνα" δεν είχε να κάνει με το τί είναι καλύτερο ή χειρότερο, αλλά με το πόσο άσχετα πράγματα είναι. 

    Όσο για το Windows Forms .... νομίζω είναι ξεκάθαρο. ΔΕΝ μπορείς να κάνεις Windows RT εφαρμογές με Windows Forms, οπότε τελειώνει εδώ η συζήτηση. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  04-02-2013, 13:13 72047 σε απάντηση της 72046

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Παναγιώτης Καναβός:
    ...οπότε τελειώνει εδώ η συζήτηση. 


    ΟΧΙ, ΟΧΙ!! Είμαι πολύ περίεργος να μάθω γιατί μία client side τεχνολογία είναι ακατάλληλη για business apps!

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  04-02-2013, 13:43 72048 σε απάντηση της 72047

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Βασικά είδα αυτό το άρθρο http://www.theregister.co.uk/2010/09/09/microsoft_html_5/  και άρχισα να ψάχνω σχετικά με τις 2 τεχνολογίες και βρήκα και καλές  αναφορές σχετικά με το WPF και κακές. (Έχω γράψει και γράφω ακόμη WPF και πιο πολύ Win Forms). Πριν ανέφερα την HTML5 και ίσως λίγο να σας μπέρδεψα αλλά δεν είναι και τόσο άσχετο γιατί και  το WPF και το Silverlight είναι XAML. Το Silverlight πιστεύω θα χάσει εξαιτίας της HTML5 . Αλλά για να μην ξεφεύγω απο την αρχική μου ερώτηση η οποία είναι WPF vs WinForms

    http://compilewith.net/2010/09/wpf-is-dead-long-live-vb3.html

    http://www.infoq.com/news/2011/03/WinForms-ERP

    Δεν έχω σαφή εικόνα για το μέλλον του WPF και για αυτό άνοιξα το θέμα , δεν σημαίνει ότι είμαι και υπέρ ή κατά...

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  04-02-2013, 14:35 72049 σε απάντηση της 72048

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    http://www.riagenic.com/archives/category/industry/silverlight

    Θα δώσει λίγο παραπάνω φως στην συζήτηση σας.

     

  •  04-02-2013, 15:19 72050 σε απάντηση της 72047

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Markos:
    Παναγιώτης Καναβός:
    ...οπότε τελειώνει εδώ η συζήτηση. 


    ΟΧΙ, ΟΧΙ!! Είμαι πολύ περίεργος να μάθω γιατί μία client side τεχνολογία είναι ακατάλληλη για business apps!

    Μάλλον δεν κατάλαβες τί εννοώ. Όταν συζητάμε για Windows Forms ή WPF, με το τελευταίο λειτουργικό να ΜΗΝ υποστηρίζει Windows Forms σε tablets, η συζήτηση είναι λίγο περιττή. Δεν συζητάμε αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς HTML 5 ή XAML σε business εφαρμογές.

    Επίσης, WPF != Silverlight και παρότι το Silverlight μας άφησε χρόνους (ή μάλλον μεταμορφώθηκε στα Windows RT), η XAML εξακολουθεί να παίζει και να είναι ένας από τους σημαντικότερους τρόπους ανάπτυξης για WinRT ή Windows Phone (μήν το ξεχνάμε κι αυτό).

    Οπότε στην ερώτησ WinForms ή WPF, θα έλεγα "WinForms? Alas Borick, I knew him"

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-02-2013, 02:20 72189 σε απάντηση της 72050

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Προσωπικά το WPF μου φαίνεται πολυ βαρύ. Η εφαρμογές που κανω σε αυτο σερνονται (απλα λαγκάρουν).
    Αυτο με ενοχλεί. Δηλαδη ειχα δοκιμασει την εφαρμογη με AMD 1.5GHZ n40 και καρτα hd4200 και η εφαρμογή πέταγε! 
    Ομως σε ΑΤΟΜ επεξεργαστή D525 με INTEL GMA500 ηταν πολυ αργή.. Δηλαδη ειχε χειροτερη αποδοση απο τις αντιστοιχες windows form. Δηλαδη σε φτηνο hardware υστερει πολυ. Ενω σε low-end πάει καλά σε κάτω απο lowend ειναι πιο αργο και απο το θανατο...

    Δυστυχως λόγω πολιτικής στους πελάτες πουλάμε φτηνο hardware με κάτω απο lowend και μαλλον εκει δεν αρμοζει η λύση WPF.
  •  24-02-2013, 13:29 72196 σε απάντηση της 72050

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Παναγιώτης Καναβός:
    Markos:
    Παναγιώτης Καναβός:
    ...οπότε τελειώνει εδώ η συζήτηση. 


    ΟΧΙ, ΟΧΙ!! Είμαι πολύ περίεργος να μάθω γιατί μία client side τεχνολογία είναι ακατάλληλη για business apps!

    Μάλλον δεν κατάλαβες τί εννοώ. Όταν συζητάμε για Windows Forms ή WPF, με το τελευταίο λειτουργικό να ΜΗΝ υποστηρίζει Windows Forms σε tablets, η συζήτηση είναι λίγο περιττή. Δεν συζητάμε αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσει κανείς HTML 5 ή XAML σε business εφαρμογές.

    Επίσης, WPF != Silverlight και παρότι το Silverlight μας άφησε χρόνους (ή μάλλον μεταμορφώθηκε στα Windows RT), η XAML εξακολουθεί να παίζει και να είναι ένας από τους σημαντικότερους τρόπους ανάπτυξης για WinRT ή Windows Phone (μήν το ξεχνάμε κι αυτό).

    Οπότε στην ερώτησ WinForms ή WPF, θα έλεγα "WinForms? Alas Borick, I knew him"


    καλα γιατι μιλατε μονο για Windows8 RT το παιδι ειπε γενικα για winforms vs wpf!
    ξεχναμε τα Windows 8 Pro for tabled, οπως το φοβερο Surface Pro?

    τα tabled με WinRT δεν θα πουλησουν ετσι κι αλλιως! το surface pro εχει πολυ μελλον κατα την γνωμη μου και μαζι με αυτο ανετα και οτιδηποτε x86 αρχητεκτονικη gia 32bit or 64bit .ΝΕΤ εγραφμογες, winforms or WPF.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  24-02-2013, 13:51 72197 σε απάντηση της 72189

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Parhs88:
    Προσωπικά το WPF μου φαίνεται πολυ βαρύ. Η εφαρμογές που κανω σε αυτο σερνονται (απλα λαγκάρουν).
    Αυτο με ενοχλεί. Δηλαδη ειχα δοκιμασει την εφαρμογη με AMD 1.5GHZ n40 και καρτα hd4200 και η εφαρμογή πέταγε! 
    Ομως σε ΑΤΟΜ επεξεργαστή D525 με INTEL GMA500 ηταν πολυ αργή.. Δηλαδη ειχε χειροτερη αποδοση απο τις αντιστοιχες windows form. Δηλαδη σε φτηνο hardware υστερει πολυ. Ενω σε low-end πάει καλά σε κάτω απο lowend ειναι πιο αργο και απο το θανατο...

    Δυστυχως λόγω πολιτικής στους πελάτες πουλάμε φτηνο hardware με κάτω απο lowend και μαλλον εκει δεν αρμοζει η λύση WPF.

    Λογικο αγαπητε, το WPF θελει G.P.U hardware acceleration, και δεν φταει το οτι ειχες ΑΤΟΜ, αλλα οτι η καρτα γραφικων σου ηταν μαπα :P
    μια entry level VGA παιζει WPF εξαιρετικα! και πλεον εχουμε πολλες λυσεις απο APU της AMD, οπου ενας καλος cpu ειναι ενσωματομενος με μια καλη καρταγραφηκων. καλα δεν ειπα οτι θα παιζεις full hd games, αλλα το WPF θα κανει rendering ανετα.Yes 

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  24-02-2013, 14:20 72198 σε απάντηση της 72189

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Η παρατήρηση σου είναι πολύ εύστοχη. Όταν άνοιξα το θέμα είχα στο μυαλό μου για καθαρά επαγγελματικές εφαρμογές και για Ελληνική πραγματικότητα. Πόσες Ελληνικές μικρο μεσαίες επιχειρήσεις τα επόμενα χρόνια θα βάλουν windows 8 ? και πόσες έχουν windows 7  ? ή αν θα κάνεις μια εφαρμογή που κοστίζει θα πεις τον πελάτη ξέρεις πρέπει να αλλάξεις και υπολογιστικό σύστημα ? θα σου πει ......

    Ναι μιλάω ρεαλιστικά το WPF ξεκίνησε αρκετά καλά στην αρχή και περίμενα η Microsoft να το βελτιώσει.  Όπως και το Silverlight ήταν πολλά υποσχόμενο αλλά η HTML 5 .....(και ξέρω ότι το ένα είναι για Web και το άλλο για Desktop , έχω βαρεθεί να με κάνουν διορθώσεις η moderator για τα αυτονόητα Crying ) . Απλά όπως όλοι μας εδώ μέσα γουστάρουμε microsoft τεχνολογίες είναι καλό να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους σε πραγματικές συνθήκες, έτσι βελτιώνουμε και την microsoft δείχνοντας τις αδυναμίες της ως Dev Forum. 
      Μην παρεξηγηθώ τόσο το WPF και το Silverlight είναι δυο δυνατά εργαλεία αλλά εδώ μιλάμε για ένα βήμα πιο πέρα για το που θα πάει και αν θα δούμε βελτιώσεις όπως πχ η ταχύτητα που αναφέρεις.

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  26-02-2013, 02:00 72203 σε απάντηση της 72198

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Επειδή δεν νομίζω ότι μπορώ να κρατηθώ - δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να βλέπεις την Ελληνική πραγματικότητα από αυτή την μεριά.

    Τα Windows XP, σε καμιά περίπτωση δεν είναι καλύτερα από τα μεταγενέστερα από αυτά λειτουργικά συστήματα, απλά σίγουρα παραμένουν το λειτουργικό σύστημα που "πουλήθηκε" - από όποια έννοια και να το δεις - περισσότερο. Τώρα να υποστηρίζει κάποιος ότι δεν θα περάσει σε επόμενη γενιά των Windows, 7 ή 8, γιατί δεν έχει λεφτά είναι λίγο ... άτοπο. Και θα εξηγήσω γιατί:

    • Όλοι οι Enterprise πελάτες, που είχαν πληρώσει για Windows 7, θα περάσουν με ευκολία στα Windows 8, μιας και τα καλούδια στην διαχείριση - από την μεριά του server - και της ασφάλειας - στην μεριά του client - δεν θα περάσουν απαρατήρητα. Θα υπάρξει μέρος αυτών που το πέρασμα από την μια έκδοση στην επόμενη δεν θα τους κοστίσει ούτε ένα ευρώ, λόγω των συμβολαίων που είχαν.
    • Αυτοί που φαίνονται να είναι το θέμα τα τελευταία χρόνια, είναι αυτοί που δεν θέλησαν να επενδύσουν σε καινούργια τεχνολογία. Δεν επένδυσαν σε 64bit CPUs αν και έχει να φτιαχτεί CPU 32bit κάμποσα χρόνια τώρα, αγνοούν επιδεκτικά το 64bit λογισμικό προσπαθώντας να πείσουν ότι το 32bit λογισμικό τρέχει πιο γρήγορα, δεν επένδυσαν στα 2/4 Core CPUs αν και υπάρχουν από τις τελευταίες εκδόσεις του Pentium, όπως δεν επένδυσαν σε 2Gb+ RAM και 320Gb+ Hard Disks την στιγμή που Smartphones των €250 έχουν dual CPUs και 4GB αποθηκευτικό χώρο και παίζουν 3D παιχνίδια μια χαρά χωρίς κάρτες γραφικών και 4GB DDR3. Αυτοί είναι "καταδικασμένοι" αργά και επώδυνα να "μεταλλαχτούν" σε δεινόσαυρους, ανάλογους παλαιοτέρων H/Y συστημάτων, βλέπε VAX, Minix, κοκ.
    • Η αλήθεια είναι ότι δεν θα εξαφανιστούν ποτέ - ακόμα και σήμερα υπάρχουν οργανισμοί που χρειάζονται προγραμματιστές σε VAX και COBOL. Αν ισχυριζόμουν το αντίθετο θα ήταν θα να έλεγα ότι δεν τρέχουν εφαρμογές CLIPPER πλέον. Απλά αυτοί οι οργανισμοί είναι πολύ λίγοι, και δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος θα είναι ανταγωνιστικός στην αγορά εργασίας, έχοντας αυτές τις τεχνολογίες και μόνο στο βιογραφικό του.

    Η υπάρχουσα πραγματικότητα είναι, ότι αν κάποιος θέλει να είναι ανταγωνιστικός τα επόμενα χρόνια, και θέλει να γίνουν επενδύσεις επάνω του θα πρέπει να αγκαλιάσει τόσο πολύ την τεχνολογία, που τα να φορέσει Windows 8 θα είναι το λιγότερο από αυτά που μπορεί να κάνει...

       

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  26-02-2013, 09:50 72206 σε απάντηση της 72203

    Απ: WPF Vs Windows Forms

    Συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Απλά το θέμα μου είναι το WPF και η αδυναμίες του για επαγγελματικό software αν το WPF δεν είχε προβλήματα δεν θα μιλάγαμε τώρα. Φυσικά πολλοί θα πούνε τι προβλήματα έχει??? Δεν θα κάτσω να απαρριθμώ διάφορα θέματα απλά ας κάνει κάποιος αναζήτηση στο google. Επίσης κανείς ελπίζω κανείς Developer δεν θα γράψει σε απαρχαιομένη τεχνολογία ενώ εκεί έξω υπάρχουν διαθέσιμες τόσες άλλες εξίσου καλές. Ένα παράδειγμα περίτρανω : Μεγαλύτεροι απο εμένα web developers δεν τους ενδιαφέρει καν  o Silverlight την στιγμή που εκεί έξω υπάρχει η HTML5 και αργότερα η HTML5 θα γίνει HTML6.....! Θέλω να πω πως οκ το WPF είναι ένα αρκετά καλό εργαλείο αλλά δεν βελτιώθηκε όσο θα περιμέναμε αρκετοί. Δεν σημαίνει αυτό ότι θα στραφούμε στο παρελθόν αντιθέτως θα έλεγα.
       Θα ήθελα ένα WPF :
    • Να είναι γρήγορο
    • Δεν θέλω να με περιορίζει θέλω να είναι όπως οι win forms . Μιλάω για τα controls έναντι των win forms
    • Θέλω να τρέχει και σε 2000/xp συστήματα

    Πολλά θέλω ???Cool


     

    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems