Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με τα permission SQL

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anthou στις 28-08-2013, 13:36. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-08-2013, 14:00 73956

    Πρόβλημα με τα permission SQL

    Τα προβλήματα έχουν συνέχεια

    Me to VS2012 expres δημιούργησα ένα νέο  έργο  και αμέσως μετά δημιούργησα και την βάση στην τοποθεσία  "e:\cloud\seires\app_data\seires.mdg" τίποτε άλλο κενή

    Από το  VS2012->tools-->connect database προσπαθώ να κάνω σύνδεση με την βάση επιλέγοντας απο το μενού 

    MICROSOFT SQL SERVER DATABASE FILE  και στην καρτέλα add connection πηγαίνω στη βάση να κάνω σύνδεση

    Τότε έχω το μήνυμα :

    seires

    You donn;t have permission to open this file 

    Contact the file owner or administrator to obtain permission

    Που μπορεί να είναι το πρόβλημα και δεν κάνει σύνδεση με την βάση ;;;;;  

     

  •  27-08-2013, 00:20 74234 σε απάντηση της 73956

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    To σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να συνδεθείς στη βάση - καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να τρέξεις ένα file instance database, το ερώτημα είναι έχεις εγκατεστημένη έκδοση του SQL Server που υποστηρίζει file instance databases;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-08-2013, 08:53 74238 σε απάντηση της 74234

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    καλημέρα Γιώργο

    Έχω την έκδοση sql express 10.50.4000

    και η ανάπτυξη γίνεται με VS2012 express web  

    Είναι μήπως πρόβλημα του VS  που δεν κάνει την σύνδεση με την βάση και δεν δημιουργεί connectionstring η είναι της βάσης που δεν επιτρέπει λόγω permission

    Αν ανοίξω την βάση από το SQL  managment studio λειτουργεί κανονικά  

    Το ίδιο πρόβλημα έχω και όταν προσπαθώ να δημιουργήσω άλλα έργα 

    Πριν το format του δίσκου όλα δούλευαν κανονικά 

    ποια είναι η έκδοση που υποστηρίζει τα file instance database ;

     

  •  27-08-2013, 15:44 74241 σε απάντηση της 74238

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    Προσοχή: Στον SQL Server Express 2012 δεν υποστηρίζονται οι file instance databases - έχουν καταργηθεί. Για να κάνεις attach μία file database πρέπει να χρησιμοποιήσεις την LocalDB.

    Μήπως αυτό είναι το πρόβλημά σου; Σε ποιο instance του SQL Server προσπαθείς να ανοίξεις την βάση; Προσπαθείς στο .\SQLExpress που δεν την υποστηρίζει, και το Management Studio χρησιμοποιεί το .\LocalDb και τα καταφέρνει;

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-08-2013, 16:50 74243 σε απάντηση της 74241

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    George J. Capnias:

    Προσοχή: Στον SQL Server Express 2012 δεν υποστηρίζονται οι file instance databases - έχουν καταργηθεί. Για να κάνεις attach μία file database πρέπει να χρησιμοποιήσεις την LocalDB.

    Μήπως αυτό είναι το πρόβλημά σου; Σε ποιο instance του SQL Server προσπαθείς να ανοίξεις την βάση; Προσπαθείς στο .\SQLExpress που δεν την υποστηρίζει, και το Management Studio χρησιμοποιεί το .\LocalDb και τα καταφέρνει;

    Παρατήρηση: Η έκδοση του SQL Server που αναφέρεσαι, (10.50.xxxx) είναι ο SQL Server 2008 R2 - δεν είναι ο SQL Server 2012. Μήπως έχεις πολλά instances εγκατεστημένα στον υπολογιστή σου;

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-08-2013, 08:23 74246 σε απάντηση της 74243

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    καλημέρα

    Όχι δεν έχω sql server 2012 έχω τον 2008 R2 πως μπορώ να το δω αν υπάρχει ο 2012 για να είμαι περισσότερο σίγουρος

    Τελικά αρχίζω και θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο bug η δεν έχει γίνει σωστά η εγκατάσταση μετά το format και σκέφτομαι να δοκιμάσω διαγραφεί του VS και ξανά εγκατάσταση η ακόμη και format του δίσκου

    Ένα άλλο πρόβλημα που μου εμφανίζει είναι ότι ανοίγει το νέο έργο με  :Use local IIS WEB server και όχι USE VS Developer Server

    Αναγκάζομαι να μπω στα  properties του έργου και να κάνω την αλλαγή

    Με ποίο τρόπο μπορώ να δηλώσω να κάνει χρήση   το USE VS Developer Server(default) όταν ανοίγω ενα νέο έργο

     

  •  28-08-2013, 09:02 74247 σε απάντηση της 74246

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    Μπορείς να ξεκινήσεις το Visual Studio σαν administrator (run as) και να μας πεις αν έχεις την ιδια συμπεριφορά.


    Antonios Chatzipavlis

  •  28-08-2013, 11:42 74248 σε απάντηση της 74247

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    Αντώνη καλημέρα

    Το ίδιο αποτέλεσμα έχει 

    Αυτό που είδα στο connectionstring είναι ότι ανοίγει την βάση san localdb και όχι ως AttachDBFilename

    Είναι μάλλον το ιδιο πρόβλημα που έγραψα στον Γιώργο ότι μου ανοίγει το έργο ως Use local IIS WEB server  και όχι USE VS Developer Server

    Κάτι λάθος θα υπάρχει οπότε θα πρέπει να το εγκαταστήσω ξανά 

    Δευτέρα επιστρέφω στην δουλεία οπότε θα σου τηλεφωνήσω 

    Ευχαριστώ για την βοήθεια 

  •  28-08-2013, 13:36 74249 σε απάντηση της 74248

    Απ: Πρόβλημα με τα permission SQL

    τελικά νομίζω οτι ο Γιώργος έχει δίκιο

    έκανα repair VS2012 και κατά την εγκατάσταση είδα οτι φορτώνει τον sql 2012 και εγκαθιστά τον ΙΙS 8 και ορίζει localDB

    Απο το control panel θα αφαιρέσω τον sql 2012 τι άλλο πρέπει να κάνω για να διορθωθεί το  πρόβλημα

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems