Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με ASP.NET 4.0 Ajax

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò hatzisn612. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος hatzisn612 στις 11-10-2013, 16:18. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-10-2013, 23:12 74474

    Πρόβλημα με ASP.NET 4.0 Ajax

    Καλησπέρα σε όλους,

     

    Φτιάχνω ένα ASP.NET Ajax Enabled site με το visual studio 2010.

    To WebSite έχει εξαχθεί από Artisteer 3. 

    Είχα ένα πρόβλημα με τα Αjax controls. Συγκεκριμένα μου έβγαζε τα ακόλουθα:

    Unknown server tag 'asp:ScriptManager'    &   Unknown server tag 'asp:UpdatePanel'

    Ψάχνοντας στο Internet βρήκα ότι αν προσθέσεις στο System.Web του Web.config τα ακόλουθα το πρόβλημα διορθώνεται:

    <pages>
    <controls>
    <add tagPrefix="asp" namespace="System.Web.UI" assembly="System.Web.Extensions, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>
    <add tagPrefix="asp" namespace="System.Web.UI.WebControls" assembly="System.Web.Extensions, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>
    </controls>
    </pages>

    Το πρόβλημα πράγματι διορθώθηκε και αναγνώρισε τα tags αλλά τώρα στη μία και μοναδική σελίδα που έχει Ajax μου βγάζει την πρώτη γραμμή

    υπογραμισμένη και μου λέει στα errors κάτω :

    Type 'System.Web.UI.ScriptManager' is not defined.
    Type 'System.Web.UI.UpdatePanel' is not defined.

    Ψάχνοντας στο Internet κάποιοι είπαν ότι θα έπρεπε να προστεθεί ένα reference στο System.Web.Extensions του .ΝΕΤ 4.0.

    Το έκανα και αυτό αλλά τίποτα. Το πρόβλημα παραμένει.

    Ψάχνοντας στο Internet βρήκα ότι κάποιος που είχε παρόμοιο πρόβλημα άλλαξε την run-time version των σελίδων του. Πως γίνεται αυτό στο VS2010;

    Αν δεν είναι αυτό το θέμα αλλά είναι κάτι άλλο τότε κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. 

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     

     

    Σημείωση: Και τα δύο (scriptmanager & updatepanel) είναι σε content page...

     

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  08-10-2013, 20:44 74475 σε απάντηση της 74474

    Απ: Πρόβλημα με ASP.NET 4.0 Ajax

    Θα μπορούσες να περιγράψεις την ακολουθία που έκανες (και ποια προγράμματα χρησιμοποίησες) για να πάρεις το solution που δουλεύεις;

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  11-10-2013, 16:18 74482 σε απάντηση της 74475

    Απ: Πρόβλημα με ASP.NET 4.0 Ajax

    Έτρεξα το Artitsteer δημιούργησα το project με "export to C# project". Μετέφρασα τον κώδικα σε VB.NET και μου είχε κάποιες references σε assemblies και δούλευαν κανονικά όλα.

    Μόλις έβαλα τα AJAX controls παρουσίασε όλα αυτά που αναφέρω. Στα references πρόσθεσα και το System.Web.Extensions... Ομοίως μου έβγαλε πρόβλημα όταν πρόσθεσα το

    AJAX Control toolkit.  Εκεί έλεγε ότι χρειάζεται reference στο System.Web.Extensions (που το είχα ήδη) όπου να περιέχεται η class System.Web.UI.ExtenderControl.  Ιδού η XML του Web.Config:

    <?xml version="1.0"?>

    <!--

     

     

     

     

    Note: As an alternative to hand editing this file you can use the

     

    web admin tool to configure settings for your application. Use

     

    the Website->Asp.Net Configuration option in Visual Studio.

     

    A full list of settings and comments can be found in

     

    machine.config.comments usually located in

     

    \Windows\Microsoft.Net\Framework\v2.x\Config

     

     

     

    -->

     

     

     

    <configuration>

    <appSettings/>

    <connectionStrings>

    <clear/>

    <add name="DB1Main" providerName="System.Data.SqlClient" connectionString="Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=DB1Main;Integrated Security=true;"/>

    <add name="DB2Banks" providerName="System.Data.SqlClient" connectionString="Data Source=.\SQLEXPRESS;Initial Catalog=DB2Banks;Integrated Security=true;"/>

    </connectionStrings>

    <system.web>

    <pages>

    <controls>

    <add tagPrefix="asp" namespace="System.Web.UI" assembly="System.Web.Extensions, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>

    <add tagPrefix="asp" namespace="System.Web.UI.WebControls" assembly="System.Web.Extensions, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>

    <add tagPrefix="ajaxToolkit" assembly="AjaxControlToolkit" namespace="AjaxControlToolkit"/>

    </controls>

    </pages>

    <globalization fileEncoding="utf-8" requestEncoding="utf-8" responseEncoding="utf-8"/>

    <!--

     

     

     

     

    Set compilation debug="true" to insert debugging

     

    symbols into the compiled page. Because this

     

    affects performance, set this value to true only

     

    during development.

     

     

     

    -->

    <compilation debug="false">

    <assemblies>

    <add assembly="System.Design, Version=2.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B03F5F7F11D50A3A"/>

    <add assembly="System.ServiceModel.Activation, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>

    <add assembly="System.Runtime.Serialization, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Web.ApplicationServices, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>

    <add assembly="System, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Web, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B03F5F7F11D50A3A"/>

    <add assembly="System.Configuration, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B03F5F7F11D50A3A"/>

    <add assembly="System.ServiceModel, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Xml, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Web.Services, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B03F5F7F11D50A3A"/>

    <add assembly="System.Data, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Core, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Data.Linq, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Drawing, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B03F5F7F11D50A3A"/>

    <add assembly="System.Windows.Forms, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.ServiceModel.Web, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>

    <add assembly="System.Data.Services.Client, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Data.Services.Design, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Data.Entity, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B77A5C561934E089"/>

    <add assembly="System.Design, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=B03F5F7F11D50A3A"/>

    <add assembly="System.Web.Extensions, Version=4.0.0.0, Culture=neutral, PublicKeyToken=31BF3856AD364E35"/>

    </assemblies>

    </compilation>

     

     

     

     

    <!--

     

     

     

    The <authentication> section enables configuration

     

    of the security authentication mode used by

     

    ASP.NET to identify an incoming user.

     

    -->

    <authentication mode="Windows"/>

     

     

     

     

    <!--

     

     

     

    The <customErrors> section enables configuration

     

    of what to do if/when an unhandled error occurs

     

    during the execution of a request. Specifically,

     

    it enables developers to configure html error pages

     

    to be displayed in place of a error stack trace.

     

     

     

     

     

     

    <customErrors mode="RemoteOnly" defaultRedirect="GenericErrorPage.htm">

     

    <error statusCode="403" redirect="NoAccess.htm" />

     

    <error statusCode="404" redirect="FileNotFound.htm" />

     

    </customErrors>

     

     

     

    -->

    </system.web>

    </configuration>

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems