Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

.NET, ActiveX και ParkingWindow..... τί είναι αυτό το ParkingWindow ????

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò BasiliZ. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Panagiotis Kefalidis στις 14-01-2006, 17:08. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-01-2006, 16:58 8663

    .NET, ActiveX και ParkingWindow..... τί είναι αυτό το ParkingWindow ????

    Αντιμετοπησα πρόσφατα το παρακάτω πρόβλημα και έχω μερικές απορίες .Το πρόβλημα ήταν απλό... μία φόρμα σε VB .NET με ένα ActiveX control...όταν έκλεινα την φόρμα σε runtime τις περισότερες φορές έπερνα memory could not be read error με ολλα τα απαρετητα instruction και memory addresses, απο την φτωχή μου γνώση στα COM objects υπέθεσα οτι αυτό σημένει πως το ActiveX δεν έκανε κάποιο AddRef η Release και ετσι επικινόνησα με τον vendor του ActiveX ο οποίος μου ήπε πως δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση. Μετά απο πόλυ ψάξιμο βρήκα οτι o Form Designer στον generated κώδικα της φόρμας για το control πρόσθεται την εξής γραμή Me.ActiveXControlName.ContainingControl = Me Οταν λοιπόν  στο dispose της φόρμας και προσθεσα: Me.Controls.Remove(ActiveXControlName) και Me.ActiveXControlName.ContainingControl = Nothing

    Το πρόβλημα λύθηκε (no more memory errors) αλλα άυτο που μου έκανε εντήπωση έιναι ότι ακριβός μέτα την εκτέλεση της Me.ActiveXControlName.ContainingControl = Nothing η τιμή αντί για Nothing ήταν ένα object τυπου System.Windows.Forms.Application.ParkingWindow ????????? μπώρει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του για το που πάρκαρει τα δίκα του ActiveX και για το τι συνέβει;

     

  •  14-01-2006, 17:08 8678 σε απάντηση της 8663

    Απ: .NET, ActiveX και ParkingWindow..... τί είναι αυτό το ParkingWindow ????

     BasiliZ wrote:

    Αντιμετοπησα πρόσφατα το παρακάτω πρόβλημα και έχω μερικές απορίες .Το πρόβλημα ήταν απλό... μία φόρμα σε
    VB .NET με ένα ActiveX control..

    ........
    System.Windows.Forms.Application.ParkingWindow ????????? μπώρει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του για το που πάρκαρει τα δίκα του ActiveX και για το τι συνέβει;
     



    Να υποθέσω οτι το ActiveX control σου είχε κάποια σχέση με Form Popup or something παρόμοιο.
    Συνήθως το ParkingWindow αναφέρετε σε MDI Forms και έχει να κάνει με το window το οποίο η form ανήκει (MDIParent).

    Πάντως καλό θα ήτανε να αποφεύγεις δια ροπάλου τα ActiveX controls σε .Net και να χρησιμοποιήσεις τα αντίστοιχα controls για .Net απο την εταιρία που βγάζει το ActiveX.
    Εάν δεν έχει βγάλει .Net έκδοση, consider changing company! Smile [:)]

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems