Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Aspect Oriented Programming σε C#

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Mitsaras. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 28-03-2007, 01:39. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-03-2007, 17:50 27174

    Aspect Oriented Programming σε C#

    Είχα μια παλιότερη επαφή με την SpeC#, ένα AOP-enabled υπερσύνολο της C#, αλλά δυστυχώς, η χρησιμότητά της σε κανονικά project είναι περιορισμένη.

    Ψάχνοντας στο Internet, ανακάλυψα το project postSharp, και από μία ματιά που έριξα, καλύπτει αρκετά μεγάλο μέρος από τις απαιτήσεις μου. Η ερώτησή μου, είναι η εξής: Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη εναλλακτική λύση, η οποία να μην χρησιμοποιεί configuration files (όπως πχ το Policy injection του AppBlock);


    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  27-03-2007, 21:40 27200 σε απάντηση της 27174

    Απ: Aspect Oriented Programming σε C#

    Το Policy Injection Application Block του Enterprise Library v3 δεν χρησιμοποιεί μόνο configuration files. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις files, attributes ή και κώδικα για να ορίσεις τα policies. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι πρέπει να δημιουργείς τα αντικείμενα μέσω factories.
    Ρίξε μία ματιά στο http://sharptoolbox.com/categories/aop . Περιέχει 7 διαφορετικά AOP projects, αν και κάποια έχουν μείνει "στον πάγο" εδώ και καιρό. Στα γρήγορα είδα ότι το Loom.Net, το AspectDNG και το PostSharp έχουν βγάλει πρόσφατες εκδόσεις. Το Eos έχει βγάλει έκδοση τον Ιούνιο του 2006 αλλά έχει δοκιμαστεί μόνο με .NET 1.0. Υποψιάζομαι ότι, όπως και τα υπόλοιπα project που δεν έχουν βγάλει εκδόσεις,  είναι ένα ερευνητικό πρόγραμμα που πάγωσε.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  28-03-2007, 01:39 27217 σε απάντηση της 27200

    Απ: Aspect Oriented Programming σε C#

    Ευχαριστώ. Θα κοιτάξω τα παραπάνω αμέσως μόλις βρω λίγο χρόνο για διάβασμα (μου φαίνεται πως αρχίζω να γερνάω).

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems