Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zed_lands. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος zed_lands στις 09-11-2006, 18:02. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-11-2006, 11:53 20068

    Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Ανέπτυξα μια εφαρμογή και την έδωσα σε πελάτες οι οποίοι έδειξαν να ενδιαφέρονται και θέλουν να την αγοράσουν.

    Πως θα κάνω την εφαρμογή μου να θεωρηθεί 'τυποποιημένη' και να την πουλάω σε μορφή πακέτου? Να θεωρηθεί δηλαδή 'προϊόν' και όχι 'υπηρεσία' όπως π.χ. τα πακέτα adsl.

    Στην ουσία πουλάνε υπηρεσίες αλλα με τη μορφή προϊόντος. Το προτιμούν έτσι λόγω φορολογίας, μιας και οι υπηρεσίες (π.χ. ανάπτυξη ιστοσελίδων, εφαρμογών) φορολογούνται μέχρι και 40%, ενώ τα προϊόντα λιγότερο.

    Περιμένω νέα σας.
    Ευχαριστώ.
  •  09-11-2006, 13:24 20078 σε απάντηση της 20068

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Αν θέλεις, δες αυτό:

    http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/16285/ShowPost.aspx
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  09-11-2006, 13:34 20079 σε απάντηση της 20068

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Το πρόσεξα νωρίτερα, ευχαριστώ.

    Δυστυχώς το άρθρο δε με βοηθάει μιας και τα εργαλεία μου είναι όλα open source με free licence.

    Σχετικά με τη κοστολόγηση της εφαρμογής καθώς και την άδεια χρήσης τα έχω τακτοποιήσει.

    Αυτό που με απασχολεί είναι ότι αν πουλήσω το λογισμικό μου, θα πρέπει να κόψω Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (και να φορολογηθώ ενα 35-40% επί των καθαρών εσόδων). Αντι αυτού, αν το τυποποιήσω, και το βάλω στη βιτρίνα του φίλου μου του μαγαζάτορα να του πουλάει σα προϊόν δίπλα στους εκτυπωτές του, η εφαρμογή θα φορολογείται λιγότερο.

    Αν τυχόν δε γίνομαι κατανοητός παρακαλώ ενημερώστε!

    Καλή συνέχεια
  •  09-11-2006, 13:45 20081 σε απάντηση της 20079

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να συμβουλευτής λογιστή! Νομίζω ότι είτε έχεις ένα προϊόν λογισμικού είτε ένα cd μουσικής που έγραψες ο ίδιος έχεις να αντιμετωπίσεις τα ίδια πράγματα.

    Σχετικά με την φορολογία, μιλάς για κλίμακες φορολογίας ως ελεύθερος επαγγελματίας. Σε αυτή την περίπτωση φορολογήσαι συνολικά για το εισόδημά σου, όχι με τα προϊόντα που πουλάς. π.χ. αν έχεις εισοδήματα από ενοίκια, μισθό και πουλήσεις και 3 προϊόντα λογισμικού θα φορολογηθείς για το σύνολο. Αν το εισόδημά σου ξεπερνά τα 35000 (αν θυμάμαι καλά) τότε θα φορολογηθείς με 40% για το εισόδημα πάνω από τα 35000. Περισσότερα σε λογιστή για να σου τα πει με μεγαλύτερη βεβαιότητα.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  09-11-2006, 13:53 20082 σε απάντηση της 20081

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    zen_ladis

    Από περιέργεια, τί προϊόν είναι; Πόσο το πουλάς; Σε ποιές πλατφόρμες τρέχει;

    Θα το διαθέσεις και on-line;

    Με τί εργαλεία το έφτιαξες;
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  09-11-2006, 14:13 20085 σε απάντηση της 20082

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Φίλε zed_lands . Το καλύτερο που έχει να κάνεις είναι να συμβουλευτείς λογιστή .

    Η ΑΠΥ ( Απόδειξη παροχής υπηρεσιών ) έχει παρακράτηση Φόρου 20% και αφορά παροχή υπηρεσίας . Για το Προιον όμως χρειάζεσαι Τιμολόγιο - δελτίο αποστολής για παροχή υπηρεσίας το οποίο δεν υπόκειται σε παρακράτηση και αφορά την πώληση προιόντος ( στην προκειμένη περίπτωση Λογισμικού τυποποιημένου ) και / η υπηρεσίας αν θυμάμαι καλά . O Φίλος papadi σωστά έγραψε ότι η τελική φορολόγηση έχει σχέση με τό συνολικό ύψος του δηλωθέντος εισοδήματος και όχι με την κάθε πώληση ξεχωριστά . Πέρα από το φορολογικό κομμάτι όμως στο κομμάτι της άδειας χρήσης και πνευματικής ιδιοκτησίας καλό θα ήταν να συμβουλευτείς ένα δικηγόρο ( και ακόμα καλύτερα έναν δικηγόρο ειδικευμένο σε αυτά τα θέματα )

    Καλή τύχη .
  •  09-11-2006, 14:50 20093 σε απάντηση της 20079

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Παιδιά ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σας.

    Καλά θα κάνω να συμβουλευτώ τον λογιστή και τον δικηγόρο μου.

    Τα πράγματα στο programming είναι απλά σε αντίθεση με τα διαδικαστικά τέτοιου τύπου με ανακατώνουν.

    thrylos,

    το συγκεκριμένο project αποτελεί ένα modular κομμάτι για εταιρεία λογισμικού και το δουλεύω σε Python/wxPython.

    Γενικότερα, προτιμώ να δουλεύω στο VisualStudio με προσέγγιση σε λειτουργικά συστήματα Windows, μέχρι να ζητηθεί κάτι διαφορετικό.

    Σχετικά με ιστοσελίδες, μπορώ να στείλω στο pm σου links με δείγματα δουλειάς.

    Θεωρώ ότι το θέμα έληξε.

    Ευχαριστώ, ναστε καλα.

  •  09-11-2006, 14:54 20095 σε απάντηση της 20068

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Συγνώμη αλλά αν κατάλαβα καλά ο φίλος μας έφτιαξε μια εφαρμογή ΜΟΝΟΣ του, στηριζόμενος σε ΑΝΟΙΚΤΟ λογισμικό.

    Έχει την πολυτέλεια να συμβουλευτεί ειδικευμένους δικηγόρους;

    Το πολύ πολύ να βάλει μέσα μεταφρασμένη την άδεια GPL.

    ΜΑΓΚΙΑ σου φίλε μου που προγραμματίζεις κάτι μόνος σου ή με κάποιους άλλους και πας να το πουλήσεις εσύ.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  09-11-2006, 15:15 20098 σε απάντηση της 20095

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

     thrylos wrote:
    Συγνώμη αλλά αν κατάλαβα καλά ο φίλος μας έφτιαξε μια εφαρμογή ΜΟΝΟΣ του, στηριζόμενος σε ΑΝΟΙΚΤΟ λογισμικό.

    Έχει την πολυτέλεια να συμβουλευτεί ειδικευμένους δικηγόρους;


    Έχει δεν έχει... πρέπει να το κάνει αν θέλει να είναι "εντάξει". Η εφορία δεν καταλαβαίνει από GPL. Αν τους πεις "δεν ήξερα", χρησιμοποιώ "Open Source" κλπ θα σου πούνε.... τα ξέρεις... δεν θα σου τα πω εγώ!

     thrylos wrote:
    ΜΑΓΚΙΑ σου φίλε μου που προγραμματίζεις κάτι μόνος σου ή με κάποιους άλλους και πας να το πουλήσεις εσύ.

    ΜΑΓΚΙΑ του δεν λες τίποτα!

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  09-11-2006, 15:22 20100 σε απάντηση της 20068

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Εκτός των άλλων open source licenses υπάρχουν πολλές

    ( http://www.opensource.org/licenses/ )

    και χρειάζεται αρκετό διάβασμα για την επιλογή της κατάλληλης .

    Καλή τύχη φίλε zed_lands
  •  09-11-2006, 18:02 20114 σε απάντηση της 20068

    Απ: Τυποποίηση εφαρμογής λογισμικού

    Χρήσιμο link.

    Ευχαριστώ nsoyflis.

    papadi, έχεις δίκιο για την εφορία. Πρέπει να είμαι έτοιμος να τους απαντήσω κατάληλα.

    thrylos, το παλέυουμε!. Η βοήθεια από τα forums είναι πολύτιμη.

    Μόλις έχω νέα θα κοιτάξω να τα δημοσιεύσω στο ανάλογο topic μήπως χρησιμεύσουν και σε κάποιον άλλο.

    Καλή συνέχεια στις δουλείες σας!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems