Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιμορφώνεστε?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Saber. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος zed_lands στις 01-12-2006, 11:46. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-11-2006, 02:22 21421

    Επιμορφώνεστε?

    Παρόλο που δεν ανήκω στο δυναμικό μιας εταιρείας(προς το παρόν), έχω την εξής απορία:

    Σας στέλνει ο εργοδότης σας για επιμορφωτικά σεμινάρια πάνω σε νεες τεχνολογίες ή σε οτιδήποτε αυξήσει τις γνώσεις και τις ικανοτητές σας?

    Στο εξωτερικό είναι πάγια τακτική (αν υπάρξει ανάγκη), αλλά για εδώ Ελλάδα δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό...

    I want RAM...to live my life alone
    I want RAM...leave me be
    I want RAM...to do things on my own
    I want RAM...to live my life and to be free
  •  30-11-2006, 06:02 21425 σε απάντηση της 21421

    Απ: Επιμορφώνεστε?

    Λοιπόν

    Παρακολούθησα σεμινάρια Cisco.

    Μόνο το 1/3 του τμήματος τους είχε στείλει ο εργοδότης. Οι υπόλοιποι τα έβαλαν από τη τσέπη τους.

    Αλλά και από αυτό το 1/3, οι μισοί είχαν και επιδότηση από ΟΑΕΔ.

    Οπότε...

    Αλλά και σε μεγάλες εταιρείες που στέλνουν σε σεμινάρια τα στελέχη τους, περιμένουν από αυτά να καταβάλλουν διπλάσια προσωπική προσπάθεια αυτο-επιμόρφωσης.

    Δηλαδή εάν τον στείλουν σε ένα σεμινάριο το χρόνο, έχουν την αξίωση να διαβάσει και από μόνος του άλλα 3 βιβλία.

    Σε εξαιρετικά σπάνια περίπτωση, μπορεί να στείλει σε περισσότερα σεμινάρια κάποιο στέλεχος, εάν υπάρχει κάποια εταιρική συγγένεια με τον εκπαιδευτικό φορέα.

    Όπως βλέπεις λοιπόν η επιμόρφωση είναι κάτι που θέλει ο εργοδότης με το ελάχιστο δυνατό κόστος.

    Απ' την άλλη έχω ακούσει ότι εαν στέλνει στελέχη για επιμόρφωση, μπορεί να έχει σημαντικές φοροαπαλλαγές. Δε ξέρω αυτή τη λεπτομέρεια.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  30-11-2006, 11:15 21441 σε απάντηση της 21421

    Απ: Επιμορφώνεστε?

    Ναι στο εξωτερικό είναι πάγια πολιτική η επιμόρφωση. Εδω έχω παει σε καποια εσωτερικά training courses. Τιποτα το σπουδαίο. Και απο άλλους συναδέλφους ξέρω οτι δύσκολα βάζουν το χέρι στη τσέπη οι εταιρίες.
    Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.
  •  30-11-2006, 11:22 21442 σε απάντηση της 21421

    Crying [:'(] Απ: Επιμορφώνεστε?

    αν θες επιμόρφωση μακριά από μικρές εταιρίες. Ποια επιμόρφωση εδώ σταματήσαμε να πληρώνουμε τη συνδρομή στο msdnCrying
  •  30-11-2006, 12:35 21449 σε απάντηση της 21442

    Απ: Επιμορφώνεστε?

    Από το 1999 που ασχολούμαι με το technical training, έχω δει ότι:

    • Είναι πολύ μικρό το ποσοστό (μονοψήφιο) των ιδιωτών που πληρώνουν για εκπαιδεύσεις
    • Δεν παίζει ρόλο το μέγεθος της εταιρείας. Έχω δει "μεγάλες" εταιρείες που στέλνουν με το σταγονόμετρο. Αυτό που παίζει ρόλο είναι η ευρωστία της εταιρείας (και γι αυτόν τον λόγο οι καλύτεροι πελάτες είναι οι τράπεζες).
    • Σαφώς και οι εταιρείες θέλουν να εκμεταλλεύονται την επιδότηση του ΟΑΕΔ μιας και είναι λεφτά που έτσι κι αλλιώς πληρώνουν (κι εγώ αν είχα επιχείρηση το ίδιο θα έκανα)
    • Σαφώς και στην Ελλάδα δεν αποτελεί πάγια τακτική καθώς τo budget της εκπαίδευσης είναι από τα πρώτα που κόβονται σε δύσκολους καιρούς...
    • Συνήθως, η απαίτηση για επιμόρφωση και σεμινάρια εντάσσεται στη διαπραγμάτευση κατά την πρόσληψη.

    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  30-11-2006, 13:09 21455 σε απάντηση της 21449

    Απ: Επιμορφώνεστε?

    Δυστυχως όχι με έξοδα του εργοδότη, ποτέ δεν έχουν δεχθεί το παραπάνω με την δικαιολογία "δική σου ευθύνη είναι να είσαι ενημερωμένος, αλλιώς δεν είσαι επαγγελματίας" , κατι εντελώς απαράδεκτο , λες και δεν επιστρέφεις σε κέρδος αυτα που αποκομίζεις. Παρ΄όλα αυτα προσπαθω για το MCSD με τα self paced αν και δεν νομίζω να συγκινήσει κανένα με αυτα που βλέπω και εχουν γραφτεί σε άλλα topics
  •  30-11-2006, 13:22 21456 σε απάντηση της 21455

    Απ: Επιμορφώνεστε?

    Λίγο άσχετο αλλά και σχετικό μαζί,

    όσοι πήγατε Βαρκελώνη πληρώσατε τα έξοδα μόνοι σας; πλήρωσε η εταιρία; τι παίχτηκε;
  •  01-12-2006, 11:46 21510 σε απάντηση της 21421

    Απ: Επιμορφώνεστε?

    Προσωπικα, στην εταιρεία που δούλευα κάποτε, αν και μικρή, o boss μας ήθελε όλους updated. Εκτός από συνδρομές σε ξένο Τύπο πλήρωνε σεμινάρια για τους υπαλλήλους.

    Φυσικά και ο ίδιος είχε πρωτοφανή -για τα Ελληνικά δεδομένα- χαρακτηριστικά ως boss, project manager και developer. Κρίμα που το συγκεκριμένο είδος είναι υπο εξαφάνιση.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems