Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

XML και Database model Extendibility

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò axaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anjelinio στις 20-07-2005, 12:05. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-07-2005, 16:40 3309

    XML και Database model Extendibility

    Μιλώντας με τον Γιώργο Καπνιά παλιότερα , μου ανέφερε την περίπτωση να σχεδιάσει κανείς ένα πλήρως επεκτάσιμο database μοντέλο με τη χρήση XML.


    Μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα ;

    Πάνος Αβραμίδης
  •  08-07-2005, 16:20 3394 σε απάντηση της 3309

    Re: XML και Database model Extensibility

    Η αλήθεια είναι οτι στην περίπτωση μιας σχετικά "απλής" βάσης δεδομένων, θα ήταν εύκολο να την αντικαταστήσεις με xml ...

    Τώρα ... η φράση "πλήρως επεκτάσιμο database μοντέλο με τη χρήση xml" χωράει πολλές ερμηνείες ... η xml σου παρέχει τη βασική δυνατότητα του query. Relations, άντε, πες οτι μπορείς να γράψεις κάτι που να τις μανατζάρει "σχετικά εύκολα". Joins πάλι, πες οτι με κάποια libraries ( όπως π.χ. αυτά που γράφει ο ΤKatchenco στο MVP.Xml ) μπορείς να κάνεις ...

    Παρ'όλα αυτά, η απάντηση που ζητάς έχει να κάνει με το τι σημαίνει η εν λόγω φράση για 'σενα στην συγκεκριμένη περίπτωση Smile ... Θές να γίνεις λίγο πιο σαφής;


    Angel
    O:]
  •  09-07-2005, 12:42 3405 σε απάντηση της 3309

    Re: XML και Database model Extendibility

    Big Smile O Γιώργος πετάει μια κουβέντα και μετά κάνει τον κινέζο!
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  16-07-2005, 20:48 3534 σε απάντηση της 3309

    Re: XML και Database model Extendibility

    Παιδιά μην με πυροβολείτε Cool!!!
    Όντως όταν το άκουσα από τον Γιώργο μου φάνηκε εξαιρετικό ...

    Αν κατάλαβα καλά :
    Ας πάρουμε μία απλή περίπτωση entity Πελάτης.

    Τα βασικά search πεδία υλοποιούνται ξεχωριστά και σε ένα Blob πεδίο μπορώ να έχω όλες τις υπόλοιπες πληροφορίες σε XML.

    Τα λέω σωστά ;




    Πάνος Αβραμίδης
  •  18-07-2005, 13:58 3571 σε απάντηση της 3534

    Re: XML και Database model Extendibility

    Ε, ναι .. σωστά αλλά ... προσεχτικά Big Smile Με ένα τέτοιο τρόπο αφήνεις ανοιχτές "πόρτες" για λάθη, κανείς δεν ελέγχει το versioning (τρόπον τινά) του schema της xml σου μετά απο αλλαγές, οπότε μπορεί να βρείς μετά rows με διαφορετικό schema ...

    Βέβαια, εαν έχεις κατι που ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ απαιτεί τη δυνατότητα ν'αλλαζεις την πληροφορία του record .. οκ, απλώς θέλει  ΠΟΛΛΗ προσοχή κάτι τέτοιο ... και φυσικά έχεις performance penalties, φαντάζομαι ακόμα κι αν χρησιμοποιείς τον SQL  2005 ...

    Angel
    O:]
  •  19-07-2005, 11:58 3605 σε απάντηση της 3309

    Re: XML και Database model Extendibility

    Έχεις φτιάξει κάτι τέτοιο;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  19-07-2005, 13:37 3613 σε απάντηση της 3605

    Re: XML και Database model Extendibility

    Όχι ... Τέθηκε κάποτε σαν ιδέα στο τραπέζι, αλλά μετά απο διαβουλεύσεις αποφασίσαμε να ακολουθήσουμε την πεπατημένη γιατί ήταν πολύ σημαντικό και πολύπλοκο μέρος της εφαρμογής το data access layer (είχαμε πολλά και διαφορετικά data sources, και πολύ λίγο και ασφυκτικά γεμάτο χρόνο Big Smile ) για να το επιχειρήσουμε καν.

    Αυτά σε Java βέβαια, αλλά τα βασικά concepts του un-safety κρατούν και στο .NET.

    Το βασικό issue είναι  οτι όταν χρειαστεί ν'αλλάξει/επεκταθεί το schema σου, πρέπει κάπως - αυτόματα αν γίνεται - να σιγουρεύεις οτι αλλάζει σε όλα τα records στη βάση σου, ή οτι το data access σου είναι "ανεκτικό" σε ένα fluid schema και δε θα σκάσει κάπου...

    Επίσης, καλό το να έχεις τα βασικά search fields σε κανονικά fields στη βάση, αλλά μετά απο 2-3 αλλαγες στο schema, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα χρειαστεί να προσθέσεις fields, αλλιώς θα βρείς foreign keys & (θα-έπρεπε-να-είναι) indexed fields μέσα στην xml σου ... στην οποία περίπτωση ούτε ο 2005 σε γλυτώνει απ'το performance penalty, ούτε οποιοδήποτε άλλο RDBMS ...

    Για να το θεσω και λίγο διαφορετικά, απο άλλη οπτική γωνία ... αν χρειάζεται έστω και ένα recompile μετά την αλλαγή στο schema σου για να παίξει ... δε σου προσφέρει τίποτα. Αν μπορείς να κάνεις τις οποιεσδήποτε αλλαγές γουστάρεις χωρίς να "ρίξεις" την εφαρμογή σου .. είσαι ο αρχοντας του κόσμου και ο προσωπικός μου xml & design hero Smile

    Κοντολογίς, καλή ιδέα για να παίζει σε κάτι α π λ ο ... αλλα δεν πιστεύω με τίποτα οτι αξίζει τον κόπο που θα σου κοστίσει αν βασιστείς σε αυτή την ιδέα για κάτι βαρύ, ή performance-critical ...

    Angel
    O:]
  •  19-07-2005, 19:48 3617 σε απάντηση της 3309

    Re: XML και Database model Extendibility

    Άγγελε μου έκοψες τα φτερά ....


    Πάνος Αβραμίδης
  •  20-07-2005, 12:05 3634 σε απάντηση της 3617

    Απ:Re: XML και Database model Extendibility

    Προς Θεου!!! Το ότι είναι δύσκολο / πολύπλοκο δε σημαίνει οτι είναι αδύνατο, απλώς οτι θέλει προσοχή :)

    Προσωπικά βρίσκω μια R'n'D ρομαντικότητα στα "αδύνατα" projects, και αν κάποτε αποφασίσεις να το κυνηγήσεις έχεις τη βοήθειά μου ανα πάσα στιγμή. Άλλωστε ... το "ή του ύψους ή του βάθους" κρύβει ένα  χαρακτήρα βρε αδερφέ, το flat line είναι για τους νεκρούς :D

    Και τελικά, είτε πετύχει είτε αποτύχει ... σχεδόν τα ίδια μαθήματα θα μάθεις - αν δε αποτύχει ίσως μάθεις και λίγο περισσότερα  ...  I say go for it !

    Angel
    O:]
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems