Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

C# WPF + Microsoft Agents

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Astral Child. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Astral Child στις 09-09-2007, 18:37. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-09-2007, 14:21 34875

    C# WPF + Microsoft Agents

    Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί μια WPF εφαρμογή με έναν Microsoft Agent; Θέλω για παράδειγμα με την έναρξη της εφαρμογής να γίνεται εμφάνιση του agent, με το πάτημα ενός κουμπιού να μιλάει κτλ. Σε κανονική εφαρμογή το έχω καταφέρει αρκετά εύκολα, στο WPF όμως δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  09-09-2007, 17:32 34882 σε απάντηση της 34875

    Απ: C# WPF + Microsoft Agents

    Τι ακριβώς σε μπερδεύει; Παρόμοια διαδικασία είναι σε περιπτώσεις WPF εφαρμογής, με μόνη διαφορά ότι θα πρέπει να κάνεις λίγα παραπάνω assemblies reference ώστε να παίξει.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  09-09-2007, 18:02 34883 σε απάντηση της 34882

    Απ: C# WPF + Microsoft Agents

    Μήπως θα μπορούσες να μου πείς ποια είναι αυτά τα assemblies reference; Πάντος απ' ότι θυμάμαι όταν είχα συνδέσει το πρόγραμμα με τον agent το μόνο που είχα κάνει ήταν να πάρω απ' το toolbox αριστερά έναν AxAgent και να τον πετάξω πάνω στην φόρμα. Χωρίς references ή κάτι άλλο. Βέβαια στο WPF δεν εμφανίζεται όπως φυσικά και τα υπολοιπα controls των φορμών. Γι' αυτό και ρωτάω.
  •  09-09-2007, 18:25 34884 σε απάντηση της 34883

    Απ: C# WPF + Microsoft Agents

    Αφού τον χρησιμοποιείς έτσι, μπορείς να τον βάλεις στο Toolbox ως εξής: Δεξί κλικ στο toolbox, Choose Items, πήγαινε στην καρτέλα .ΝΕΤ Components, κάνε Browse και επίλεξε τον. Φυσικά, πάντα υπάρχει η επιλογή να τον καλέσεις και προγραμματιστικά (εφόσον έχεις προσθέσει Reference στο κατάλληλο dll), με τον τρόπο: AxAgent myAgent = new AxAgent(); κ.λ.π.
    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  09-09-2007, 18:37 34885 σε απάντηση της 34884

    Απ: C# WPF + Microsoft Agents

    Νομίζω ότι το κατάφερα. Έκανα reference στην καρτέλα COM στα Microsoft Agent Server 2.0 και Microsoft Agent Control 2.0. Έβαλα στον κώδικα και τα:
    using AgentObjects;
    using AgentServerObjects;
    και δουλεύει. Ευχαριστώ πολύ για τα tips.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems