Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò pap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος pan στις 31-01-2008, 16:36. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-01-2008, 21:01 39171

    Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

    Γεια σας παιδιά

    Θέτω το εξής ερώτημα:

    Κατά τη γνώμη σας τι πιστεύετε, το web site development
    καθώς και οι παραθυρικές/εμπορικές εφαρμογές θα κορεστούν τα
    επόμενα χρόνια;
  •  14-01-2008, 21:16 39172 σε απάντηση της 39171

    Απ: Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

    Να κορεστούν; Το αντίθετο μάλιστα, ειδικά οτιδήποτε αφορά το Web Development για εμπορικές (κάθετες λύσεις) αλλά όχι μόνο. Το μοντέλο SAAS ήρθε για να μείνει και εκφράζεται κατα ένα πολύ μεγάλο κομμάτι, απο ανάπτυξη στο Διαδίκτυο χωρίς φυσικά να περιορίζεται μόνο σ'αυτό. Είναι λίγο ρευστά ακόμα τα πράγματα αλλά σιγά σιγά ξεδιαλύνουν τα σύννεφα και βλέπουμε φως στην άλλη άκρη.

    Εγώ αυτό που πιστεύω είναι θα ξεφύγουμε απο το κλασικό μοντέλο της "εγκατάστασης στο πελάτη" οτιδήποτε έχει σχέση με την εφαρμογή (βάση δεδομένων, application server Κλπ) κι όλα αυτά θα γυρίσουν σε Web-Like τεχνολογίες για distribution και κεντρική διαχείριση των βάσεων δεδομένων απο τον πάροχο της υπηρεσίας (την εταιρία πληροφορικής). Απλά αυτό το μοντέλο είναι λίγο πρώϊμο για την Ελλάδα (κι όχι μόνο) καθώς πολλοί δυσπιστούν για το πόσο τα δεδομένα τους διασφαλίζονται και η εταιρία δεν τα "ανοίγει" για να τα πουλήσει σε άλλους κλπ κλπ. Όταν σταματήσουμε να έχουμε αυτό το φόβο (λες και θα αλλάξουν πολλά εάν ο ανταγωνιστής μας ξαφνικά βρει ότι του παίρνεις πελάτες), τότε ίσως ανοίξουν καινούργιοι δρόμοι για λογισμικό στην Ελλάδα. Όλα σιγά σιγά και με τον χρόνο τους όμως.. Και προπάντων προσπάθεια απο εμάς.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  14-01-2008, 21:21 39175 σε απάντηση της 39172

    Απ: Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

    Έχεις δίκιο, ας μη ξεχνάμε που είμαστεSmile
  •  14-01-2008, 21:41 39182 σε απάντηση της 39172

    Απ: Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

    Βεβαίως το SaaS δεν είναι μονόδρομος και δεν είναι κατάλληλο για όλες τις εταιρείες. Ανάλογα με το μέγεθός τους, την ευαισθησία των δεδομένων που διαχειρίζονται, τις τοπολογίες των εταιρικών δικτύων και τους ρόλους των information workers μπορεί να υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα στα κομμάτια που γίνονται deploy εσωτερικά, γίνονται hosted εξωτερικά και τις υπόλοιπες εφαρμογές που συνεργάζονται με αυτά.

    Για παράδειγμα, σε ένα σενάριο εργασίας που έχεις πολύ στενή συνεργασία ανάμεσα σε Office, στο οποίο οι χρήστες βασίζονται πολύ για την καθημερινή τους εργασία, και στην κεντρική ERP εφαρμογή μιας εταιρείας με OBA, μπορείς να έχεις ένα εσωτερικό deployment του ERP, αλλά συγχρόνως να έχεις hosting σε εφαρμογές που απαιτούνται από τους mobile εργαζομένους που θέλουν πρόσβαση από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου χωρίς να έχεις το τεχνικό και οικονομικό κόστος ενός πολύπλοκου εταιρικού VPN.

    Όσο για το σχόλιο του pkefal "λες και θα αλλάξουν πολλά εάν ο ανταγωνιστής μας ξαφνικά βρει ότι του παίρνεις πελάτες", το πελατολόγιο μιας εταιρείας είναι ένα από τα πιο πολύτιμα assets για τη διοίκηση. Έχουν γίνει πολλές εταιρικές αψιμαχίες, με υφαρπαγές CRM database servers, ρήτρες και μηνύσεις για το θέμα αυτό.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  14-01-2008, 21:48 39185 σε απάντηση της 39182

    Απ: Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

    Νατάσα, το σχόλιο ήταν ειρωνικό απο την άποψη του ότι όταν πλέον χάνεις πελατολόγιο, δεν χρειάζεται να "κλέψεις" δεδομένα για καταλάβεις ότι κάτι δεν κάνεις καλά και δεν είσαι ανταγωνιστικός. Δεν μιλάω για περιπτώσεις που κλέβεις δεδομένα με σκόπο να πάρεις πελάτες απο κάποιον με "τρελλές" προσφορές , ακόμα και κάτω του κόστους, απλα και μόνο για να έχεις το όνομα σαν πελάτη σου..

    Πάντως όπως και να έχει είναι καταδικαστέο και σ'αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  14-01-2008, 22:21 39191 σε απάντηση της 39171

    Απ: Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

    Web site development, παραθυρικές/εμπορικές εφαρμογές - κάλυψες σχεδόν όλες τις εφαρμογές! Τί σημαίνει web site development? Μήπως δεν υπάρχουν CRM με web interface? Επίσης, τί σημαίνει παραθυρικές/εμπορικές? Οι εμπορικές άνετα μπορεί να έχουν web interface, ενώ οι παραθυρικές δεν είναι μόνο εμπορικές. Υπάρχει και το Software as a Service που ήδη αναφέρθηκε, με λαμπρό παράδειγμα το Salesforce.com το οποίο σου δίνει μία πλατφόρμα CRM την οποία παραμετροποιεί η κάθε εταιρεία.

    Ο διαχωρισμός που κάνεις είναι μάλλον λάθος. Ας πάρουμε για παράδειγμα το "web site development". Αν λέγοντας "web site development" εννοείς τη δημιουργία internet sites για εταιρείες, θα έλεγα ότι δεν έχει κορεσθεί - είναι πλέον προσβάσιμο ακόμα και σε άτομα με λίγες γνώσεις πληροφορικής. Ένας απόφοιτος ΙΕΚ με γνώσεις γραφιστικής και Joomla (για παράδειγμα) μπορεί άνετα να κάνει τη δουλειά που έκανε παλιά κάποιος προγραμματιστής. Δουλειές υπάρχουν σε αυτό τον τομέα, απλά είναι όλες χαμηλού κόστους.
        Το αντίθετο όμως συμβαίνει με τα Intranet/Collaboration sites των μεσαιομεγάλων εταιρειών. Εκεί παίζουν προϊόντα όπως το Sharepoint, το Domino.Doc, το Oracle Portal τα οποία θέλουν δουλειά και γνώσεις για την ανάπτυξη και το στήσιμο. Το γραφιστικό κομμάτι δεν είναι τόσο σημαντικό όσο .... η αυτοματοποίηση διαδικασιών μέσω workflow, η σύνδεση με άλλα συστήματα και email.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  31-01-2008, 16:36 39757 σε απάντηση της 39191

    Απ: Web/Desktop Software: Κορεσμός ή όχι;

    Απορία Παναγιώτη :
    Εγώ μία ζωή έφτιαχνα web sites, από ASP 3.0 ξεκίνησα μέχρι και στο ASP.NET 2.0 έχω φτάσει. Όμως τον τελευταίο καιρό έχω βαρεθεί να κάνω αυτό το πράγμα, κουράστηκα να προγραμματίζω τα ίδια πράγματα με διαφορετική μεθοδολογία. 'Ασε, που η microsoft όλο βγάζει νέα πράγματα και δεν την προλαβαίνω. Πριν μάθω το 2.0 καλά καλά, μου έβγαλε το 3.5. Συνέχεια τρέχω να μάθω τις νέες εξελίξεις και να τις υλοποιήσω αν χρειαστεί. Ο μισθός που παίρνω είναι 1400 ευρώ καθαρά και είμαι καλός πιστεύω σαν προγραμματιστής (και ολοένα γίνομαι καθημερινά και καλύτερος) στο .
    NET

    Παιδιά, θέλω να αυξήσω τον μισθό μου. Για να φτάσω τα 2000 καθαρά που έχω βάλει σαν στόχο θα πρέπει να δουλέψω σαν freelancer για ένα επιπλέον εισόδημα. Αλλά πάλι να φτιάχνω
    site? Το έχω βαρεθεί αυτό το σπορ. Μετά, το τίμημα να δουλέψω περισσότερο είναι ότι θα βλέπω την οικογένεια μου με κιάλια, κάτι που δεν θέλω με τίποτα. Από την άλλη σκέφτομαι αυτό που είπες στο προηγούμενο σου post Παναγιώτη. Να ασχοληθώ με προϊόντα σαν τα Sharepoint, το Domino.Doc, το Oracle Portal. Πιστεύεις ότι θα μου αποφέρουν ένα μισθό τουλάχιστον κοντά στο στόχο μου ? Όλοι οι φίλοι μου είναι στην ίδια κατηγορία με εμένα και σαν επάγγελμα αλλά και μισθολογικά, δεν ξέρω τι γίνεται παραέξω με άλλα προγράμματα/συστήματα. Σίγουρα παίζουν ρόλο και τα certification που δεν έχω κανένα βέβαια. Άραγε αν μάθαινα μία τέτοια σουίτα θα με βοηθούσε ή δεν θα άλλαζε και τίποτα σπουδαίο ? Αν ναι, με τι άλλο θα μπορούσα να ασχοληθώ στην δικιά μου περίπτωση ?

     

    Ευχαριστώ

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems